•   Specialist Competence in Public Health Nursing 1 7031443-3006 01.01.2022-31.05.2022  8 credits  (MTERTK22) +-
    Competence objectives of study unit
    SPECIALIST COMPETENCE IN PUBLIC HEALTH NURSING 1 8 cr OTERYI
    Objectives: The student shall be able to
    - improve his or her knowledge and skills to give support to people of different ages and their families
    - set goals, plan, implement, document and evaluate the healthcare and health guidance of people of different ages and their families
    - apply his or her knowledge in implementing group activities to promote health
    - develop his or her own value and knowledge base in public health nursing
    - evaluate and develop his or her actions in public health nursing
    Content of study unit
    - The contents will be published in the implementation plan

    - Study material: The study material will be published in the implementation plan

    Teacher(s) in charge

    Marjatta Häsänen, Hanna Ollikkala

    Learning material

    Soveltuvien teoriaopintojen materiaalit ja itsenäinen tiedonhaku. (not translated)

    Learning methods

    Ohjattu harjoittelu (not translated)

    Objects, timing and methods of assessment

    Arviointikeskustelut lähiohjaajan kanssa:tavoitekeskustelu, väliarviointi ja loppuarviointikeskustelu. (not translated)

    Teaching language

    Finnish

    Timing

    01.01.2022 - 31.05.2022

    Enrollment date range

    14.12.2021 - 31.01.2022

    Group(s)
    • MTERTK22
    Seats

    10 - 30

    Responsible unit

    Health and Well-being

    Teachers and responsibilities

    Lehtorit, tutoropettajat Marjatta Häsänen ja Hanna Ollikkala (not translated)

    Additional information

    Opiskelijan tulee itse tilata rikostaustaote kohdatessaan harjoittelussa alaikäisiä ja esittää se harjoittelua ohjaavalle tutor-opettajalle ennen harjoittelun aloittamista. Ote on voimassa 6kk.


    Kevätlukukausi 2022- opiskelija allekirjoittaa ns. Korona liitteen ennen harjoittelun alkua ja esittää sen tutoropettajalle (Itsin suunnitelmiin Harjoitteluprosessissa).

    Rokotusosaaminen (Rokokoo) pitää olla suoritettu ennen harjoittelun alkua.


    Ellet pääse menemään sairastumisen vuoksi aikataululomakkeen mukaiseen työvuoroosi harjoittelupaikkaan, ilmoita siitä mahdollisimman pian harjoittelupaikkaan ja kuluvan päivän aikana tutoropettajalle spostilla. Poissaolotunnit pitää korvata. (not translated)

    Degree Programme(s)

    Degree Programme in Public Health Nursing

    Campus

    Kupittaa Campus

    Assessment scale

    Hyväksytty/Hylätty

    Pedagogic approaches

    Ohjattu harjoittelu (not translated)

    Student's schedule and workload

    Harjoittelupaikassa tehtävät tunnit 202, 5 h.
    Harjoittelupaikassa tehtävistä tunneista (202,5) opiskelija voi vähentää yhteensä 6 h (CV:n päivitys, perehdytys / perehtyminen, väliarviointi, loppuarviointi, itsearviointi, palaute).

    Th-työn suuntaavien opintojen harjoittelun tuntimäärä on yhteensä 810 h (syksyllä 135 h/ OTHOKE ja keväällä 675 h). Koska harjoitteluajat ovat yksilöllisiä, tuntimäärästä voi jäädä "tuntipankkiin" tai vastaavasti vajaaksi jääneitä tunteja täydennetään toisessa harjoittelussa. Opiskelija seuraa aktiivisesti ja täyttää ryhmäkohtaista harjoittelujen koontataulukkoa. (not translated)

    Content scheduling

    HUOM. Ilmoittautuminen mahdollista tutkinto-opiskelijana.

    Toteutuu terveydenhoitotyön ohjatussa harjoittelussa kevätlukukaudella 2022.

    Perehdytystunti etäyhteydessä edeltävästi.

    Ohjattu harjoittelu terveydenhoitotyön toimintayksiköissä. Opiskelijalla on yksilöllinen harjoittelupolku siten, että terveydenhoitotyön suuntaavissa opinnoissa harjoittelut kattavat äitiys- ja lastenneuvolan tai näiden yhdistelmän, kouluterveydenhuollon ja aikuisten terveydenhoitotyön/ työterveyshuollon/ kotihoidon.

    Henkilökohtaiset tavoitteet toisen harjoitteluviikon alussa Itsin Harjoitteluprosessin palautuksena tutoropettajan kommentoitavaksi/ hyväksyttäväksi (Arviointilomake OTERY1). Ennen palautusta olet jo keskustellut tavoitteista lähiohjaajan kanssa. Lomake sisältää harjoittelun taustatiedot: harjoitteluaika ja -paikka,sekä lähiohjaajan nimi.Laita tutoropettajalle spostilla tieto, että olet jättänyt tavoitteet Itsiin kommentoitavaksi.

    Väliarviointi: lyhyt yhteenveto lähiohjaajasi kanssa käydystä väliarviointikeskustelusta ja miten harjoittelu on omasta mielestä sujunut spostlla tutoropettajalle.

    Loppuarvioinnin opiskelija käy lähiohjaajansa kanssa. Työvuorotaulukon ja arviointilomakkeen valokuvaatte tai skannaatte harjoittelun jälkeen ja palautatte Itsin Harjoitteluprosessin suunnitelmaan. Alkuperäiset työvuorotaulukot tulee palauttaa paperiversioina, kuuläkärkikynällä täytettynä ja allekirjoitettuna ICT-talon campukselle arkistointia varten.

    Harjoittelun jälkeen muistakaa päivittää Jobiilin CV ja harjoitteluiden koontataulukko. (not translated)

    Assessment criteria
    Approved / Failed

    TH harjoittelun arvointikriteeirit ks. Its/ Messi.

    Tavoitteet ja tuntimäärä täyttyvät sekä pyydetyt harjoitteludokumentit on täytetty ja palautettu.

    Poissaolot tulee korvata. (not translated)