Taideakatemian elokuvakerho (5 op)
Toteutuksen tunnus: KU00BP14-3001
Toteutuksen perustiedot
Ilmoittautumisaika
01.08.2019 - 30.12.2025
Ajoitus
01.09.2019 - 31.12.2025
Opintopistemäärä
1 - 5
Toteutustapa
Lähiopetus
Yksikkö
Taideakatemia
Opetuskielet
- Suomi
Koulutus
- Media-alan koulutus
Vastuuopettaja
Marko Luukkonen
Ryhmät
-
PKANIS21Animaatio
-
PMEDIS21jourPMEDIS21 journalismi
-
PMEDIS17elokPMEDIS17 elokuva
-
PMEDIS21elokPMEDIS21 elokuva
-
PMEDIS18jourPMEDIS18 journalismi
-
PMEDIS18elokPMEDIS18 elokuva
-
PMEDIS16jourPMEDIS16 journalismi
-
PMEDIS17jourPMEDIS17 journalismi
-
PMEDIS20tuprPMEDIS20tupr
-
PMEDIS20masnPMEDIS20masu
-
PMEDIS16masuPMEDIS16 mainonnan suunnittelu
-
PMEDIS23jourPMEDIS23 journalismi
-
PMEDIS23masuPMEDIS23 Mainonnan suunnittelu
-
PMEDIS23tuprPMEDIS23 Tuotannon ja projektinhallinta
-
PMEDIS20jourPMEDIS20 journalismi
-
PMEDIS20elokPMEDIS20 elokuva
-
PMEDIS23elokPMEDIS23 elokuva
-
PMEDIS19Medianomi S19
-
PMEDIS22elokPMEDIS22 elokuva
-
PMEDIS17Medianomi syksy2017
-
PKANIS23Animaatio
-
PMEDIS16PMEDIS16
-
PMEDIS22tuprPMEDIS22 Tuotannon ja projektinhallinta
-
PMEDIS19masuPMEDIS19 mainonnan suunnittelu
-
PMEDIS18masuPMEDIS18 mainonnan suunnittelu
-
PMEDIS17masuPMEDIS17 mainonnan suunnittelu
-
PKANIS22Animaatio
-
PMEDIS19animPMEDIS19 animaatio
-
PMEDIS17animPMEDIS17 animaatio
-
PMEDIS19elokPMEDIS19 elokuva
-
PMEDIS18animPMEDIS18 animaatio
-
PMEDIS19jourPMEDIS19 journalismi
-
PMEDIS16animPMEDIS16 animaatio
-
PMEDIS21tuprPMEDIS21 Tuotannon ja projektinhallinnan
-
PMEDIS21masnPMEDIS21 Mainonnan suunnittelu
-
PMEDIS16elokPMEDIS16 elokuva
-
PMEDIS18Medianomi S18
-
PKANIS20Animaatio
- 29.03.2023 17:00 - 21:00, Taideakatemian elokuvakerho KU00BP14-3001
- 01.04.2023 11:00 - 20:00, Taideakatemian elokuvakerho KU00BP14-3001
- 26.04.2023 17:00 - 20:00, Taideakatemian elokuvakerho KU00BP14-3001
- 10.05.2023 17:00 - 20:00, Taideakatemian elokuvakerho KU00BP14-3001
- 24.05.2023 17:00 - 20:00, Taideakatemian elokuvakerho KU00BP14-3001
- 13.09.2023 16:30 - 17:00, Taideakatemian elokuvakerho KU00BP14-3001
- 13.09.2023 17:00 - 20:00, Taideakatemian elokuvakerho KU00BP14-3001
- 27.09.2023 16:30 - 17:00, Taideakatemian elokuvakerho KU00BP14-3001
- 27.09.2023 17:00 - 20:00, Taideakatemian elokuvakerho KU00BP14-3001
- 11.10.2023 16:30 - 17:00, Taideakatemian elokuvakerho KU00BP14-3001
- 11.10.2023 17:00 - 20:00, Taideakatemian elokuvakerho KU00BP14-3001
- 25.10.2023 16:30 - 17:00, Taideakatemian elokuvakerho KU00BP14-3001
- 25.10.2023 17:00 - 20:00, Taideakatemian elokuvakerho KU00BP14-3001
- 08.11.2023 16:30 - 17:00, Taideakatemian elokuvakerho KU00BP14-3001
- 08.11.2023 17:00 - 20:00, Taideakatemian elokuvakerho KU00BP14-3001
- 18.11.2023 11:00 - 17:00, Taideakatemian elokuvakerho KU00BP14-3001
- 22.11.2023 16:30 - 17:00, Taideakatemian elokuvakerho KU00BP14-3001
- 22.11.2023 17:00 - 20:00, Taideakatemian elokuvakerho KU00BP14-3001
- 07.12.2023 16:30 - 17:00, Taideakatemian elokuvakerho KU00BP14-3001
- 07.12.2023 17:00 - 20:00, Taideakatemian elokuvakerho KU00BP14-3001
- 13.12.2023 16:30 - 17:00, Taideakatemian elokuvakerho KU00BP14-3001
- 13.12.2023 17:00 - 20:00, Taideakatemian elokuvakerho KU00BP14-3001
- 17.01.2024 17:00 - 20:00, Taideakatemian elokuvakerho KU00BP14-3001
- 31.01.2024 17:00 - 20:00, Taideakatemian elokuvakerho KU00BP14-3001
- 03.02.2024 14:00 - 20:00, Taideakatemian elokuvakerho KU00BP14-3001
- 14.02.2024 17:00 - 20:00, Taideakatemian elokuvakerho KU00BP14-3001
- 28.02.2024 17:00 - 20:00, Taideakatemian elokuvakerho KU00BP14-3001
- 13.03.2024 17:00 - 20:00, Taideakatemian elokuvakerho KU00BP14-3001
- 27.03.2024 17:00 - 20:00, Taideakatemian elokuvakerho KU00BP14-3001
- 10.04.2024 17:00 - 20:00, Taideakatemian elokuvakerho KU00BP14-3001
- 17.04.2024 17:00 - 20:00, Taideakatemian elokuvakerho KU00BP14-3001
- 24.04.2024 17:00 - 19:00, Taideakatemian elokuvakerho KU00BP14-3001
- 08.05.2024 17:00 - 20:00, Taideakatemian elokuvakerho KU00BP14-3001
- 22.05.2024 17:00 - 20:00, Taideakatemian elokuvakerho KU00BP14-3001
- 05.06.2024 17:00 - 20:00, Taideakatemian elokuvakerho KU00BP14-3001
Tavoitteet
Elokuvakerhon tavoitteena on elokuvahistorian ja nykyelokuvan tuntemuksen syventäminen sekä elokuvasta kirjoittamisen taidon kehittäminen.
Elokuvakerhotoiminta kehittää toiminnan järjestämiseen osallistuvien opiskelijoiden organisointi- ja tiedotustaitoja sekä mahdollistaa julistetaiteen tekemisen. Tavoitteena on elokuvakerhotoiminnan jatkuva kehittäminen ja vuorovaikutteisuuden lisääminen yli Taideakatemian suuntautumisalojen.
Sisältö
Taideakatemian elokuvakerho esittää elokuvan Linnankadun kuvateatterissa joka kuukauden kolmas tiistai klo 18.00 (varmista esitysajankohta tiedotteista). Näytökset ovat avoimia kaikille Taideakatemian opiskelijoille ja henkilökunnalle.
Näytöstä edeltää lyhyt, taustoittava johdanto esitettävään teokseen. Näytöksen jälkeen koetusta elokuvasta keskustellaan vapaamuotoisesti.
Soveltuu vapaavalintaisiksi ja vaihtoehtoisiksi opinnoiksi kaikille taideakatemialaisille.
Oppimateriaalit
Opiskelijavastuut kevät 2024
Päävastuulliset Ylinen/ Jolma
Viestintä Kivimäki
Julisteet/Mainokset Nieminen
Näytökset LIN Kuvateatterissa keskiviikkoisin klo 17 alkaen.
Näytökset (pohjustaja)
KE 17.1. An Autumn Afternoon - Ozu (Kukkula)
KE 31.1. Suspiria (1977) - Dario Argento (Oikarinen)
LA 3.2. klo 14 alkaen Kauhumarathon: Painajainen Elmstreetillä -Craven (Härö) & Manaaja - Friedkin (Jolma)
KE 14.2. Ilta Andrean kanssa - Malle (Kuparinen)
KE 28.2. Dogtooth - Lanthimos + alkukuva Necktie - Lanthimos (Nieminen)
KE 13.3. Frances Ha - Baumbach (Rantanen)
KE 27.3. Hard ticket to Hawaii - Sidaris (Ylinen)
KE 10.4. The Watermelon Woman (90 min) - Cheryl Dunue & alkukuva Illusions (34 min) - Julie Dash (Levä)
KE 24.4. Valkoinen nauha - Haneke (Levä)
KE 17.4. Sexy beast - Glazer (Kivimäki)
KE 8.5. Boy - Taika Waititi (Korjula)
KE 22.5. Mad Max: Fury Road (2015) (Luukkonen)
KE 5.6. Playtime -Tati (Honkamäki)
Näytökset ovat avoimia ja ilmaisia kaikille Taideakatemian opiskelijoille ja henkilökunnalle.
Näytöksiä edeltää lyhyt, taustoittava johdanto esitettävään teokseen.
Näytöksen jälkeen käydään vapaamuotoinen keskustelu.
Esitetyistä elokuvista on mahdollisuus kirjoittaa lyhyitä (1-2 A4) elokuva-analyyseja. Kolmesta (3) elokuva-analyysista saa yhden (1 op) opintopisteen. Maksimissaan opintopisteitä on mahdollista saada viisi (5 op). Lisätietoja analyysin kirjoittamisen lähtökohdista ja palauttamisesta: marko.luukkonen@turkuamk.fi
Elokuvakerhotoimintaan sitoutetaan vuosittain mukaan asiasta kiinnostuneita opiskelijoita (tiedottaminen, julisteet ja muut järjestelytoimet sekä näytösten pohjustaminen).
TAVOITE
Elokuvakerhon tavoitteena on elokuvahistorian ja nykyelokuvan tuntemuksen syventäminen sekä elokuvasta kirjoittamisen taidon kehittäminen.
Elokuvakerhotoiminta kehittää toiminnan järjestämiseen osallistuvien opiskelijoiden organisointi- ja tiedotustaitoja sekä mahdollistaa julistetaiteen tekemisen.
Tavoitteena on elokuvakerhotoiminnan jatkuva kehittäminen ja vuorovaikutteisuuden lisääminen yli Taideakatemian erikoistumisalojen.
Soveltuu vapaavalintaisiksi opinnoiksi kaikille taideakatemialaisille.
Näytöskohtaiset elokuvat vahvistetaan viimeistään kahta viikkoa ennen näytöstä. Seuraa tiedotusta kampusten monitoreista.
Aiemmin esitettyjä elokuvia:
Do the right thing 4K (1989) - Spike Lee (pohjustus Kivimäki)
Paddington 2 - King (Sjöholm)
The Color of Pomegranates - Sergei Paradzanov (Levä/Kukkula)
Pig - Sarnoski (Joni)
Russian Ark - Aleksander Sokurov (pohjustus Kukkula)
Withnail & I - Bruce Robinson (pohjustus Honkamäki)
Fear eats the soul - Fassbinder (Levä)
Fruit of paradise (Vera Chytilova, 1970)
Koyaanisqatsi: Life Out of Balance (Godfrey Reggio, 1982)
Vortex (Gaspar Noé, 2021)
Maa järisee (Luchino Visconti, 1948)
Akira (Katsuhiro Otomo, 1988)
Sátántangó (Bela Tarr,1994)
Once upon a time in Anatolia (Nuri Bilge Ceylan, 2011)
Stalker (Andrei Tarkovsky, 1979)
Force Majeure(Ruben Östlund, 2014)
Citizen Kane (Welles, 1941)
Parasite (b/w versio) (Joon-Ho, 2019)
Virittäjä / Nastroyschik (Muratova, 2002)
Varastettu kuolema (Tapiovaara,1938)
Nosferatu (Murnau, 1922), alkukuvana Meshes in the afternoon (Deren,1943)
Kolme väriä: Sininen, Valkoinen, Punainen (Kieslowski,1993-1994)
Hullu Pierrot (Godard, 1965)
Love & Anarchy (Wertmuller, 1973)
La Pointe Courte (Varda, 1955)
The Thing (Carpenter, 1982)
Diktaattori (Chaplin, 1940)
Tohtori Outolempi eli kuinka lakkasin olemasta huolissani ja opin rakastamaan pommia (Kubrick, 1964)
Berliinin taivaan alla (Wenders, 1987)
Tove (Bergroth, 2020)
Lost Boys (o. Joonas Neuvonen, Sadri Setinkaya, 2020, 98 min) K-18
Donner Privat (o. John Webster, 2020, 78 min)
Dinosaurus (o. Veikko Aaltonen, 87 min)
Aalto (o. Virpi Suutari, 2020, 98 min)
Kansanradio - Runolaulajien Maa (o. Virpi Suutari, 2021, 27min)
Patent Nr. 314805 (o. Mika Taanila, 2020, 2min)
Pako (o. Anne Lakanen, Tahvo Hirvonen, 2020, 16min)
Eatnameamet - Min Jaskes.. (o. Suvi West, 2021, 74min)
Kuun metsän Kaisa (o. Katja Gauriloff, 2016, 82min)
Säilöttyjä unelmia (o. Katja Gauriloff, 2011, 78min)
Mies ja elokuvakamera (Vertov, 1929)
Holy motors (Carax, 2012)
Tuulenlaakson Nausicaä (Miyazaki, 1984)
Shadows (Cassavetes, 1959)
The Phantom Carriage (1921, Viktor Sjörström)
Taru Sormusten herrasta -trilogia
Bo Burnham:Inside (2021)
8 1/2 (Fellini, 1963)
Halloween (Carpenter, 1978)
Annihilation (Alex Garland, 2018)
Elämän tanssi (Alejandro Jordorowsky, 2013)
Auringonnousu (F.W. Murnau, 1927)
La Hein (Kassoviz, 1995)
Do the right thing (Spike Lee, 1989)
Halloween -erikoisnäytös (Carpenter, 1978)
Annihilation (Alex Garland, 2018)
Blade Runner (o. Denis Villeneuve, 2017)
Blade Runner (o Ridley Scott, 1982)
Ystävät hämärän jälkeen (Tomas Alfredson, 2008)
Paprika (ohjaus Satoshi Kon, 2006)
The Revenant (o. Inarritu, 2015)
Kaupungin valot (o. Chapllin, 1931)
Enter the void (o. Noe, 2009)
Metropolis (Lang, 1927)
24 hour party people (o. Michael Winterbottom, 2002)
Amarcord (ohjaus Fellini, 1973)
Blues Brother (ohjaus Landis, 1980)
Cabaret (ohjaus Fosse, 1972)
Casablanca (ohjaus Curtiz,1942)
Dames (ohjaus Berkeley, 1934)
Dancer in the dark (ohjaus Trier, 2000)
Fear & loathing in Las Vegas (ohjaus Gilliam, 1998)
FILM IST 1-12 (ohjaus Gustav Deutch)
Ilmestyskirja Nyt! (ohjaus Coppola, 1979)
Mylly ja Risti (ohjaus Majewski, 2011)
Pina (ohjaus Wenders, 2012)
Tanssivat sadepisarat (ohjaus Donen ja Gene Kelly, 1952)
Synedoche, New York (ohjaus Kaufman, 2008)
Trainspotting II (ohjaus Boyle, 2017)
Opetusmenetelmät
Innopeda
Pedagogiset toimintatavat ja kestävä kehitys
katselut, keskustelut, vapaaehtoinen kirjoittaminen ja palaute
Opiskelijan ajankäyttö ja kuormitus
Ohjeet analyysiharjoitusten kirjoittamiseen:
• pituus 1-2 A4
• Valitse näkökulma, josta teoksen purkua lähestyt. Älä kirjoita yleisluontoista elokuva-arvostelua.
• Kiteytä olennaiset huomiot asiakirjoitettuun tekstiin – tiivistävä versiointi edesauttaa laadukasta lopputulosta.
• Analyysikirjoittamisen ydintä on teoksen purku, osien ja/tai kokonaisuuden peilaaminen kulttuurillisesti muihin teoksiin ja aikaan
• Valitse omaa ajattelua inspiroiva, osaamista kehittävä tarkastelukulma. Käytä saatavilla olevaa tausta-aineistoa.
• Tekoälyn hyödyntämistä ei voi kieltää. On kohteliasta ilmoittaa, jos näin on tehnyt
Palautukset Taideakatemian elokuvakerhon One drive-kansioon. Pyydä lupa kansioon vastuuopettajalta palauttaessasi ensikertaa.
Sisällön jaksotus
Näytökset LIN Kuvateatterissa keskiviikkoisin klo 17 alkaen.
Näytökset (pohjustaja)
KE 17.1. An Autumn Afternoon - Ozu (Kukkula)
KE 31.1. Suspiria (1977) - Dario Argento (Oikarinen)
LA 3.2. klo 14 alkaen Kauhumarathon: Painajainen Elmstreetillä -Craven (Härö) & Manaaja - Friedkin (Jolma)
KE 14.2. Ilta Andrean kanssa - Malle (Kuparinen)
KE 28.2. Dogtooth - Lanthimos + alkukuva Necktie - Lanthimos (Nieminen)
KE 13.3. Frances Ha - Baumbach (Rantanen)
KE 27.3. Hard ticket to Hawaii - Sidaris (Ylinen)
KE 10.4. The Watermelon Woman (90 min) - Cheryl Dunue & alkukuva Illusions (34 min) - Julie Dash (Levä)
KE 24.4. Valkoinen nauha - Haneke (Levä)
KE 17.4. Sexy beast - Glazer (Kivimäki)
KE 8.5. Boy - Taika Waititi (Korjula)
KE 22.5. Mad Max: Fury Road (2015) (Luukkonen)
KE 5.6. Playtime -Tati (Honkamäki)
Näytökset ovat avoimia ja ilmaisia kaikille Taideakatemian opiskelijoille ja henkilökunnalle.
Näytöksiä edeltää lyhyt, taustoittava johdanto esitettävään teokseen.
Näytöksen jälkeen käydään vapaamuotoinen keskustelu.
Esitetyistä elokuvista on mahdollisuus kirjoittaa lyhyitä (1-2 A4) elokuva-analyyseja. Kolmesta (3) elokuva-analyysista saa yhden (1 op) opintopisteen. Maksimissaan opintopisteitä on mahdollista saada viisi (5 op). Lisätietoja analyysin kirjoittamisen lähtökohdista ja palauttamisesta: marko.luukkonen@turkuamk.fi
Elokuvakerhotoimintaan sitoutetaan vuosittain mukaan asiasta kiinnostuneita opiskelijoita (tiedottaminen, julisteet ja muut järjestelytoimet sekä näytösten pohjustaminen). Esityskaudella 19-20 kokonaisorganisoinnin opiskelijaedustajana toimii Niko Sjöholm ja julistetaiteesta vastaa Aapo Niemi. Edustajisto ko. toimenkuviin valitaan esityskaudeksi kerrallaan. Ko. toimenkuvista saa projektiopintopisteitä.
TAVOITE
Elokuvakerhon tavoitteena on elokuvahistorian ja nykyelokuvan tuntemuksen syventäminen sekä elokuvasta kirjoittamisen taidon kehittäminen.
Elokuvakerhotoiminta kehittää toiminnan järjestämiseen osallistuvien opiskelijoiden organisointi- ja tiedotustaitoja sekä mahdollistaa julistetaiteen tekemisen.
Tavoitteena on elokuvakerhotoiminnan jatkuva kehittäminen ja vuorovaikutteisuuden lisääminen yli Taideakatemian suuntautumisalojen.
Soveltuu vapaavalintaisiksi opinnoiksi kaikille taideakatemialaisille.
Arviointiasteikko
H-5