Job and Study Engagement (1 cr)
Code: 1002398-3004
General information
- Enrollment
- 26.08.2019 - 16.09.2019
- Registration for the implementation has ended.
- Timing
- 02.09.2019 - 02.12.2019
- Implementation has ended.
- Number of ECTS credits allocated
- 1 cr
- Local portion
- 0 cr
- Virtual portion
- 1 cr
- Mode of delivery
- Distance learning
- Unit
- Health and Well-being
- Campus
- Kupittaa Campus
- Teaching languages
- Finnish
- Seats
- 10 - 60
- Teachers
- Hannele Kuusisto
- Course
- 1002398
Evaluation scale
Hyväksytty/Hylätty
Content scheduling
Työhyvinvointia työn ilolla
Työn ja opiskelun ilo 1 op: Tämän opintojakson suoritettuaan, opiskelija osaa työn imun/ilon peruskäsitteet ja tietää, mistä ko. aiheesta löytyy tietoa. Opiskelija saa myös selvyyden oman opiskelun ilonsa nykytilanteesta ja ymmärtää, miksi ilon kokeminen opiskelussa ja myöhemmin työelämässä on tärkeää.
Kyseessä on itsenäisesti suoritettava verkko-opintojakso, joka etenee opiskelijan omien tavoitteiden, reflektoinnin ja aikataulun mukaisesti.
Opintojakson tehtävät ovat auki 2.9.-2.12.2019 välisen ajan.
Opettaja lähettää opintojaksolle hyväksytyille opiskelijoille sähköpostilla ALKUINFON, joka sisältää opintojakson toimintaohjeet sekä ohjeet opintojaksolle rekisteröitymisestä.
Opintojaksolle hyväksytään opiskelijat siten, että paikat jaetaan tasan Turun AMKin ja muiden Suomen amkien kesken eli tällä opintojaksolla 30 opiskelijaa Turun AMKista, 30 muista Suomen ammattikorkeakouluista. Jos paikkoja vapautuu, paikat täytetään varasijoilta.
Objective
Opiskelija
- osaa työn imun peruskäsitteet > tieto ja ymmärrys lisääntyy niiden soveltamisessa työelämässä
Content
Opintojakson sisällöt
- Työn ilo, työn muotoilu
Opintojakson tehtävä
- VILLE-yhdistelytehtävät
Materials
- Työn imu; Hakanen, Jari; Työterveyslaitos; 2011
Saatavilla myös vapaasti verkosta: https://www.ttl.fi/tyon-imu-opas/
- Työterveyslaitoksen sivut työn imusta; https://www.ttl.fi/tyontekija/tyon-imu/
- Wikipedian sivu työn imusta: https://fi.wikipedia.org/wiki/Ty%C3%B6n_imu
- Työnilojulistus: http://www.uta.fi/jkk/synergos/tyohyvinvointi/tyonilo/Ty%C3%B6nilonjulistus%202017.pdf tai http://www.uta.fi/jkk/synergos/tyohyvinvointi/tyonilo.html (sisältää webinaarin aiheesta)
Lisäksi muita oppimisympäristöön linkitettyjä tehtäväkohtaisia materiaaleja
Teaching methods
Learning-by-doing ja itsereflektointi. Itsenäisesti suoritettava verkko-opintojakso.
Opintojakso suoritetaan oppimisympäristöön integroiduilla tehtävillä.
Opettaja on ohjausta ja teknistä tukea varten tavoitettavissa sähköpostitse koko opintojakson suorituksen ajan ja vastaa sähköposteihin viimeistään muutaman päivän sisällä.
Opintojakso on ENSIMMÄINEN OSA yhteensä 5 op:een opintopaketista, johon kuuluvat opintojaksot Työn ja opiskelun ilo, Työn ja oman opiskelun muotoilu sekä Työn ilo ja muotoilu työyhteisössä. Opiskelijan on mahdollista suorittaa 1 op:een, 1+2 = 3 op:een tai 1+2+2 = 5 opintopisteen laajuiset opinnot suorittamalla sisältöjä vastaavat tehtävät oppimisympäristössä. Kaikki kierrokset eli 5 op on mahdollista suorittaa yhden lukukauden aikana, tai suoritus on mahdollista jakaa useammalle lukukaudelle.
Exam schedules
Opintojaksolla ei ole tenttejä vaan hyväksytty suoritus rakentuu tehtävien suorituksesta.
Pedagogic approaches and sustainable development
Learning-by-doing
Verkko-oppiminen
Completion alternatives
Valinnaisia suoritustapoja ei ole.
Student workload
Noin 20 itsenäisesti ja yhteistöllisesti suoritettavaa oppimistehtävää, osa pelillisiä, osa itsereflektiotehtäviä.
Opintojakson mitoitus 1 op tarkoittaa sitä, että opiskelijan tulisi varata opintojakson suorittamiseen 27h aikaa (sisältäen tehtävien suorittamisen ja oheismateriaaliin tutustumisen)
Assessment criteria, approved/failed
Hyväksytty suoritus edellyttää
- Kaikki opintojaksoon kuuluvat tehtävät on suoritettu.
- Tehtävistä saavutettu pistemäärä on vähintään 75 % kierroksen kokonaispisteistä.
Evaluation methods and criteria
Opintojakson suoritukseen vaaditaan, että kaikki opintojaksoon kuuluvat tehtävät on suoritettu ja opiskelija on kerännyt niissä yhteensä 75 % kokonaispisteistä.
Osassa tehtävistä pisteet tulevat tehtävän palautuksesta eivätkä sisältöön perustuen (esimerkiksi omat mielipiteet tai reflektiot).
Voit yrittää tehtävää useamman kerran saadaksesi riittävän määrän pisteitä tai pyrkiäksesi parempiin pisteisiin. Vaikka ohjelma näyttää kullakin kerralla kyseisen kerran pistemäärän niin vain paras tulos lasketaan kurssin kokonaispisteisiin.
Further information
Opiskelijan suoritukset oppimisympäristössä ovat vain opintojakson opettajan nähtävillä (poikkeuksena keskustelutehtävät). Oppimisympäristön ylläpitäjät huolehtivat alustan tietoturvasta.
Opintojakso sisältää myös palautekysymyksiä oppimisympäristössä. Opintojaksoa kehitetään opiskelijoilta kerätyn palautteen perusteella.