Skip to main content

Child as a client of child protection (5cr)

Code: 7081180-3003

General information


Enrollment
02.12.2019 - 23.04.2020
Registration for the implementation has ended.
Timing
16.04.2020 - 28.05.2020
Implementation has ended.
Number of ECTS credits allocated
5 cr
Local portion
5 cr
Mode of delivery
Contact learning
Unit
Health and Well-being
Teaching languages
Finnish
Degree programmes
Degree Programme in Social Services
Teachers
Niina Vuoristo
Noora Kumpulainen
Laura Närvi
Anssi Lähde
Course
7081180

Unfortunately, no reservations were found for the realization Child as a client of child protection 7081180-3003. It's possible that the reservations have not yet been published or that the realization is intended to be completed independently.

Evaluation scale

H-5

Content scheduling

12.3 – 26.3. Kirjallisuustehtävä, lapsilähtöisyys, lapsen etu ja osallisuus/ NV
26.3. Kirjallisuustehtävän purku

26.3 – 2.4, Lapsen kasvu ja kehitys, lasten erityistarpeet (NEPSY) / NK
2.4. Tehtävän purku, Lapsen kasvu ja kehitys

2.4 - 9.4, Lastenkoti lasten kotina, sijoitettujen lasten kanssa työskentely, terapeuttinen laitoskasvatus / LN
9.4. Tehtävän purku: Lastenkoti lasten kotina

9.4 – 16.4, Omahoitajana lastenkodissa / LN
16.4. Purku: Omahoitajana lastenkodissa

16.4 - 23.4, Lasten traumatisoituminen, sijoitettujen lasten kanssa työskentely / NK

23.4. Purku: Lasten traumatisoituminen

23.4 - 7.5, Kiintymyssuhdehäiriöt / NK (30.4 vappu, ei lasua)

7.5. Purku: Kiintymyssuhdehäiriöt


14.5. Moduulin päätös

Objective

Opiskelija- osaa luoda lapseen ammatillisen vuorovaikutus- ja yhteistyösuhteen, joka edistää lapsen osallisuutta, hyvinvointia ja lapsen edun toteutumista.- tunnistaa eri-ikäisten lapsen tarpeet. - osaa tukea lasten kasvua, kehitystä ja oppimista sijaishuollossa. - osaa tukea lapsen voimavarojen käyttöönottoa ja vahvistumista sijaishuollon aikana.- osaa käyttää erilaisia työmenetelmiä.

Content

lapsilähtöisyys, lapsen etu ja lapsen osallisuus lastensuojelussa sijoitettujen lasten kanssa työskentely ja lasten erityistarpeet lasten ja nuorten mielenterveys-, kriisi- ja traumatyö lääkehoito

Teaching methods

Tiimityöskentely
Oppimistehtäväperusteinen

Pedagogic approaches and sustainable development

Verkko-oppiminen

Student workload

Essee, joka palautetaan 25.5.2020 tai 31.8.2020 tai kevään 2021 toteutuksen mukaan.

Evaluation methods and criteria

Yksilötyöskentely: Hyväksytty / täydennettävä. Yksilötyönä tehtävät ennakkotehtävät tulee palauttaa ohjeistuksen mukaisena ajankohtana. Ennakkotehtävät tulee palauttaa viimeistään jakson päättyessä 21.5.2020. Palauttamattomat ennakkotehtävät = jakson hylätty suoritus. Seuraavaksi opiskelija voi palauttaa tehtävät Psosvs18 toteutuksen mukaisesti keväällä 2021.
Jos opiskelija osallistuu toistuvasti tiimin yhteiseen työskentelyyn niin, että hän ei ole tehnyt ennakkotehtävää, tiimi ilmoittaa, että opiskelija ei voi enää osallistua tiimin työskentelyyn. Opintojakson päättyessä opettajat tarkastavat Optimasta ennakkotehtävien palautuspäivämäärät. Jos opiskelija on palauttanut ennakkotehtävän annettua päivämäärää myöhemmin enemmän kuin yhden kerran, hänen suorituksensa hylätään.
Tiimissä työstettävä soveltava tehtävä: hyväksytty / täydennettävä.
Viikoittaiseen opettajan Skype-ohjaukseen torstaisin klo 16.30 - 18.30 tulee osallistua yksi edustaja jokaisesta tiimistä

Go back to top of page