Safety of machinery (5 cr)
Code: TE00BJ34-3004
General information
- Enrollment
- 01.05.2021 - 05.09.2021
- Registration for the implementation has ended.
- Timing
- 30.08.2021 - 31.12.2021
- Implementation has ended.
- Number of ECTS credits allocated
- 5 cr
- Local portion
- 5 cr
- Mode of delivery
- Contact learning
- Unit
- Engineering and Business
- Campus
- Kupittaa Campus
- Teaching languages
- Finnish
Evaluation scale
H-5
Content scheduling
Kurssin sisältö koostuu luennoista, Optimassa olevista harjoituksista sekä laboratorioharjoituksista.
Kukin osa-alue edustaa n. kolmanneksen laajuisista osuutta koko kurssista.
Opintojakson alkuosassa käsitellään koneturvatekniikan perusteita ja niihin littyviä säädöksiä sekä sovellutusesimerkkejä tuotannollisista toteutuksissa.
Kurssin jälkimmäisellä puoliskolla tehdään koneturvallisuuteen liittyviä suunnitelmia ja harjoituksia.
Sisältö:
- Koneisiin ja järjestelmiin liittyvät turvallisuusmääräykset
- Riskienhallintaan liittyvät turvallisuuskäytännöt
- Yleiset ohjausjärjestelmiin ja turvalaitteisiin liittyvät turvallisuusperiaatteet
- Eri energiamuotojen turvallisuusvaatimukset
- Suunnittelumenetelmien periaatteet ja käytettävät koneturvaohjelmistot
- Turvallisuusjärjestelmien sovellusesimerkkejä
- Suunnittelutehtävät eri prosesseille
Objective
- Tuntee keskeiset koneturvallisuuteen liittyvät säädökset ja standardit
- Osaa koneiden riskienhallintaan ja -arviointiin liittyvät yleiset käytännöt
- Ymmärtää koneautomaation ohjausjärjestelmien turvallisuussuunnittelun periaatteet
- Osaa ohjausjärjestelmiin ja turvalaitteisiin liittyvät valintakäytännöt
- Ymmärtää koneen jäännösriskeihin liittyvät informointimenetelmät
- Tuntee koneiden turvallisuusarviointiin liittyvät periaatteet
Content
- Koneisiin ja järjestelmiin liittyvät turvallisuusmääräykset
- Riskienhallintaan liittyvät turvallisuuskäytännöt
- Yleiset ohjausjärjestelmiin ja turvalaitteisiin liittyvät turvallisuusperiaatteet
- Eri energiamuotojen turvallisuusvaatimukset
- Suunnittelumenetelmien periaatteet ja käytettävät ohjelmistot
- Turvallisuusjärjestelmien sovellusesimerkkejä
- Suunnittelutehtävät eri prosesseille ja harjoitusten esittely
- Kurssin arviointi
Materials
Tarvittavat materiaalit pääosin Optimassa ja esitellään kurssin alussa.
Teaching methods
Luennoilla käydään läpi koneturvallisuusteknologioiden perusteet. Opiskelijoille esitellään perusteet koneturvateknologioista ja menetelmistä, joita täydennetään sekä syvennetään käytännön läheisillä harjoitustöillä. Harjoitustyöt tehdään pääosin ryhmätöinä mutta mukana on myös joitakin yksilötehtäviä. Harjoitustöihin on myös kytketty esitehtäviä, jotka tulee tehdä ennen harjoitusjaksoja.
Exam schedules
Tentti pidetään kurssin loppupuolella, tarkka ajankohta sovitaan kurssin alussa.
Tentti on mahdollista uusia kaksi kertaa yhteisissä uusintatenttitilaisuuksissa kurssin jälkeen.
Pedagogic approaches and sustainable development
Opintojaksolla painotetaan työelämälähtöistä toimintaa, jossa korostetaan mm. opiskelijan omaa aktiivisuutta tiedon haun ja suunnittelupainotteisten harjoitustehtävien toteutuksessa. Harjoitustehtävissä on huomioitu niin laitteistojen kuin sovellustenkin osalta teolliseen tuotantoon liittyviä toteutuksia. Suunnittelutehtävissä hyödynnetään laitetoimittajien tarjontaa valittaessa komponentteja ja sovelluksia omiin suunnittelutehtäviin sekä lisäksi koneteknologiakeskuksen harjoitteluympäristöjä. Ryhmätyönä tehtävien suunnittelutehtävien tulokset esitellään yleensä kurssin aikana. Laboratoriossa tehtävät harjoitustyöt tehdään pienryhmissä. Työt voivat olla joko neljän tunnin jaksoissa tai laajemmissa useammalla harjoituskerran kokonaisuuksissa. Harjoitustyöt dokumentoidaan raporttimuotoon harjoituksen lopussa.
Completion alternatives
Vastaava kurssi muualla suoritettuna.
Student workload
Kurssin laajuus on 5 opintopistettä, tunnit jakautuvat seuraavasti:
Luennot ja harjoitustyöt 60 % (sisältäen tentin sekä harjoitustöiden raportoinnit)
Laboratoriotyöskentely 40 % ( sisältäen raportoinnin )
Evaluation methods and criteria
Kurssin arvioinnissa huomioidaan tentin lisäksi harjoitustyöt sekä laboratorioharjoitukset. Kurssin läpäisy edellyttää tentin ja henkilökohtaisten harjoitusten sekä laboratorioharjoitusten hyväksytysti suorittamista. Harjoitustöiden osuus on 20 prosenttia ja tentin 80 prosenttia kurssin kokonaisarvioinnista.
Failed (0)
Opiskelijan tiedot ja osaaminen eivät vastaa kurssin vaatimuksia.
• pisteet < 34 %
Assessment criteria, satisfactory (1-2)
Opiskelija tunteen koneturvallisuuteen liittyvät keskeiset käsitteet ja osaa käyttää niitä johdonmukaisesti.
• 35 %< pisteet < 47 %
• 47 %< pisteet < 60 %
Assessment criteria, good (3-4)
Opiskelija käyttää koneturvallisuuteen liittyviä käsitteitä ja tietoja sujuvasti sekä osaa johdonmukaisesti soveltaa niitä ammatillisissa tehtävissä.
• 60% < pisteet < 73 %
• 73% < pisteet < 87%
Assessment criteria, excellent (5)
Opiskelija osoittaa koneturvallisuuteen liittyvän teorian ja ammattikäsitteiden hyvän hallinnan ja osaa laaja-alaisesti sekä johdonmukaisesti soveltaa ammatillista osaamista eri tehtävissä.
• Pisteet > 87 %