Basics of Digital Work (5 cr)
Code: KU00BY97-3001
General information
- Enrollment
- 02.07.2021 - 30.10.2021
- Registration for the implementation has ended.
- Timing
- 18.10.2021 - 21.01.2022
- Implementation has ended.
- Number of ECTS credits allocated
- 5 cr
- Local portion
- 5 cr
- Mode of delivery
- Contact learning
- Unit
- Arts Academy
- Campus
- Linnankatu Arts Campus
- Teaching languages
- Finnish
- Seats
- 10 - 28
- Degree programmes
- Degree Programme in Fine Arts
- Teachers
- Ilona Tanskanen
- Otto-Ville Väätäinen
- Ismo Luukkonen
- Course
- KU00BY97
Evaluation scale
H-5
Content scheduling
Digitaalinen työskentely: 11.-21.1.2022
Digitarina: 26.-29.10.2021:
ti 26.10.2021 klo 13 – 16 Linnankadun Taidekampus luokka H212
Orientaatio työpajatyöskentelyyn ja tarinankerrontaan, Wevideo-ohjelma ja sen käyttö
to 28.10.2021 klo 9 – 16 EDU 2033 (klo 9 – 12) & Lovisa EDU 3029 (klo 13 – 16)
Digitarinoiden työstämistä
pe 29.10.2021 klo 9 - 14 EDU 2033
Digitarinoiden viimeistely ja esitys
Päiväkirjaaminen taiteellisen työskentelyn välineenä
Dico-hankkeen lomakkeet ja luvat
Torstaina ja perjantaina työskentelemme Kupittaan kampuksella, uusissa Turku AMK:n tiloissa, joissa on paljon taidetta ja inspiroivaa työskennellä. Osoite ja muita tietoja löytyy seuraavasta linkistä: EduCity-info.
TAMMIKUU 2022:
Meillä on tammikuussa tähän käytettävissä 6 päivää kahden viikon aikana. Tutustumme käytännön tasolla seuraaviin ohjelmiin: Adobe Photoshop, Adobe Illustrator ja Adobe InDesign. Muut jäävät sitten viitteellisiksi ja maininnan tasolle.
Sinällään, jos miettii digitaalisia ohjelmistoja ja laitteita kuvataiteilijan työssä, niitä on nykyään aika tavalla rajaton määrä 3D-mallinnuksista, videomäppäyksiin, kännykkään... sähköpostiohjelmaan. Jonkinlaista rajausta tässä siis pyrin tekemään ja olkoon tämä eräänlainen otos tässä rajatussa ajassa. Tarkoitus on antaa perusteita ja ajattelemisen aihetta kaikille.
11.1. 10-16 Digitaaliset ohjelmistot ja laitteet kuvataiteilijan työssä sekä turvalliset työtavat
12.1. 10-16 Digitaalinen valokuva ja kuvankäsittelyn perusteet
13.1. 10-16 Kuvankäsittelyn perusteet, tasoskanneri ja tulostaminen
18.1. 10-16 Vektorigrafiikan perusteet ja digitaalinen piirtäminen
19.1. 10-16 Taitto-ohjelma ja sen käyttö kuvataiteilijan työssä
20.1. 10-16 Digitaalisuus taiteen keskiössä ja oman työskentelyn digitaaliset kulmakivet
Opetus tapahtuu pääosin PC-luokassa H212, jonne kokoonnumme aloittamaan jakson 11.1.2022 kello 10.
Objective
The studens will
• know the digital applications and equipment used in artist’s work.
• be able to create a work of art in digital methods.
• be able to create images by digital drawing, scanning and photopgraphing.
• know the basics of digital picture processing.
• know the basics of vector graphics.
Content
On this course, the students will focus on the different digital methods of artistic work. During the course, students will be experimenting and seeking the foundations for their own artistic work and thinking through a variety of methods while respecting safe ways of working.
Teaching methods
Digitarina:
Ota mukaan ensimmäiselle opetuskerralle itsellesi merkityksellinen, omaan historiaan kuvataiteen parissa liittyvä kuva, mieluiten sellaisesta tilanteesta tai yhteydestä, joka on ollut sinulle tärkeä tai suorastaan käännekohta. Kuva saisi olla mieluusti printtimuodossa.
Kokoa työpajassa käytettäväksi noin 20 kuvaa, jotka liittyvät omiin vaiheisiisi kuvataiteen parissa, opintoihisi ja muihin kokemuksiin kuvataiteen äärellä. Kuvat voivat kuvia omista teoksistasi tai sitten muita kuvia. Kuvia voi olla myös enemmän kuin 20. Kuvat tarvitaan nimenomaan digitaalisessa muodossa; mikäli tarpeen, skannaa mukaan valitsemasi paperikuvat. Tallenna kuvat niin, että ne ovat käytettävissä sillä tietokoneella, jolla työskentelet työpajan aikana.??
Tarvitset kannettavan tietokoneen sekä kuulokemikrofoniyhdistelmän; tabletin käyttö on kovin hankalaa tai suoraan mahdotonta tässä työpajassa. Koneella tulee olla Google Chrome -selain valmiina. Video-ohjelma ei toimi tarkoitetulla tavalla kaikilla selainohjelmilla. Erillinen hiiri helpottaa videon työstämistä, joten sellainen olisi hyvä olla käytettävissä.??