Skip to main content

Negotiation skills (5 cr)

Code: 3061153-3002

General information


Enrollment
15.08.2019 - 30.09.2019
Registration for the implementation has ended.
Timing
12.09.2019 - 05.12.2019
Implementation has ended.
Number of ECTS credits allocated
5 cr
Local portion
5 cr
Mode of delivery
Contact learning
Unit
Engineering and Business
Teaching languages
Finnish
Seats
15 - 35
Degree programmes
Degree Programme in Business Logistics
Teachers
Helena Rantanen
Course
3061153
No reservations found for realization 3061153-3002!

Evaluation scale

H-5

Content scheduling

Erilaisten neuvottelutilanteiden suunnitteleminen ja toteuttaminen pohtien asiaa sekä oston että myynnin näkökulmasta. Omien neuvottelutaitojen arviointi.
Keskeiset asiat neuvottelutilanteisiin liittyen.

Objective

Opintojakson suoritettuaan opiskelija pystyy erottelemaan neuvottelutilanteen vaatimuksia ja osaa viestiä erilaisissa neuvotteluissa jäsentyneesti, ymmärrettävästi ja vakuuttavasti. Opiskelija tuottaa asiantuntevia ja johdonmukaisia suullisia esityksiä sekä laatii kirjallisia neuvotteludokumentteja, raportteja ja asiakirjakonventioiden mukaisia liikekirjeitä.
Opiskelija tiedostaa neuvottelutaidon merkityksen yrityksen toiminnan kannalta sekä myynti- että hankintatilanteissa.

Content

erilaisten neuvottelutilanteiden suunnitteleminen ja toteuttaminen
suullisen esityksen rakentaminen
liikekirjeiden, raportin, muistioiden yms. tekstien laadinta osana neuvotteluprosessia
omien neuvottelutaitojen arviointi

Materials

David Oliver: How to Negotiate Effectively,Third Edition. Löytyy myös verkkoversiona Finna-hakupalvelun kautta.
Muu kirjallisuus ilmoitetaan opintojakson alkaessa. Näiden lisäksi myös Optimaan tuotava materiaali.

Teaching methods

Itsenäinen oppiminen, ryhmäoppiminen, case-oppiminen (arvioitavassa neuvottelutilanteessa käytetään oikean yrityksen case-tapausta), neuvottelutilanteiden harjoitukset, osallistuminen viikolla 47 pidettävään Sales Competition -tapahtumaan.

Pedagogic approaches and sustainable development

Lähitapaamiset, ryhmäkeskustelut ja -neuvottelut, itsearviointi ja vertaisarviointi.

Student workload

- myyntikeskustelun analysointi
- ostajana/myyjänä toimiminen, valmistautuminen neuvotteluihin
- neuvottelujen analysointitehtävä ja itsearviointi/vertaisarviointi
- muut kurssiin liittyvät tehtävät
- esseetehtävä.
Opiskelijan työmäärä koostuu lähitunneista, tehtävistä, neuvotteluihin valmistautumisesta ja esseetehtävästä sekä osallistumisesta viikolla 47 pidettävään Sales Competition -tapahtumaan ja toimimisesta siellä joko tuomarina, ostajana tai muuna avustavana henkilönä.

Evaluation methods and criteria

Arvosana muodostuu tehtävien ja kirjaesseen sekä neuvottelupäivään liittyvän vertais- ja itsearvioinnin perusteella. Opintojakson suorittaminen edellyttää kaikkien tehtävien tekemistä hyväksytysti ja osallistumista neuvottelupäivään sekä Sales Competition -tapahtumaan.
Aktiivinen läsnäolo ja osallistuminen vaikuttaa rajatapauksissa arvosanaan korottavasti.

Further information

Oheismateriaali: Timo Holopainen, Aino Lindroos & Tony Douglas: European Sales Competiton, Manual 2018.

Go back to top of page