Additive manufacturing (2 cr)
Code: 5031385-3010
General information
- Enrollment
- 01.12.2023 - 08.01.2024
- Registration for the implementation has ended.
- Timing
- 08.01.2024 - 31.05.2024
- Implementation has ended.
- Number of ECTS credits allocated
- 2 cr
- Local portion
- 2 cr
- Mode of delivery
- Contact learning
- Campus
- Kupittaa Campus
- Teaching languages
- Finnish
- Teachers
- Pekka Törnqvist
- Teacher in charge
- Pekka Törnqvist
- Scheduling groups
- Pienryhmä 1 (Size: 4 . Open UAS : 0.)
- Pienryhmä 2 (Size: 4 . Open UAS : 0.)
- Pienryhmä 3 (Size: 4 . Open UAS : 0.)
- Pienryhmä 4 (Size: 4 . Open UAS : 0.)
- Pienryhmä 5 (Size: 4 . Open UAS : 0.)
- Pienryhmä 6 (Size: 4 . Open UAS : 0.)
- Pienryhmä 7 (Size: 4 . Open UAS : 0.)
- Pienryhmä 8 (Size: 4 . Open UAS : 0.)
- Small groups
- 1
- 2
- 3
- 4
- 5
- 6
- 7
- 8
- Course
- 5031385
Realization has 2 reservations. Total duration of reservations is 4 h 0 min.
Time | Topic | Location |
---|---|---|
Wed 03.04.2024 time 12:00 - 14:00 (2 h 0 min) |
Ainetta lisäävä valmistus 5031385-3010 |
QTT_METALLITULOSTUKSENLABORATORIO
Metallitulostuksen laboratorio
|
Thu 04.04.2024 time 15:00 - 17:00 (2 h 0 min) |
Ainetta lisäävä valmistus 5031385-3010 |
QTT_METALLITULOSTUKSENLABORATORIO
Metallitulostuksen laboratorio
|
Evaluation scale
H-5
Content scheduling
Kurssin sisältöön kuuluu luennot, harjoitukset ja loppuharjoitustustyö..
Objective
-
Content
-
Materials
Oppimateriaalit jaetaan itsin kautta opiskelijoille luentokalvoilla, sekä linkkeinä verkkomateriaaliin.
Teaching methods
Kurssiin sisältyy olennaisena osana luennot, käytännön harjoitukset ja lopputyö. Lopputyö suoritetaan henkilökohtaisena työnä, josta kirjoitetaan raportti.
Exam schedules
Opintojakson aikan pidetään teoriaosuudesta luentotentti. Tentti pidetään 26.2
Uusintatentit pidetään tuotantoautomaation koulutustiimin yleisinä tenttipäivinä, jotka ovat 15.5 ja 5.6. Tentit pidetään auditorio Lemminkäisessä ja uusintatentti alkaa klo 16. Ilmoittautuminen tapahtuu itsissä ja se pitää tehdä viimeistään edellisenä päivänä klo 16 mennessä. Tämän jälkeen katsotaan ilmoittautuminen lasketaan uusintatenttiin osallistumiseksi.
Hylätyn tentin voi uusia maksimissaan 2 kertaa ja hyväksyttyä tenttiä voi korottaa 1 kerran.
Pedagogic approaches and sustainable development
Kurssilla pyritään yhdistämään luennot ja ja käytännön harjoitukset. Luennoilla käydään kurssin sisältöä teoriassa ja käytännön harjoitteilla sovelletaan teoriaa. Kurssin lopuksi opiskelija lisäksi soveltaa kurssilla opiskeltuja tietoutta lopputyötä tehdessä.
Jotta uudistuva opettajuus ja uudistuva opiskelukyky toteutuisivat, opiskelijalta edellytetään aktiivista ja osallistuvaa otetta ja vastuunottoa omista opinnoistaan. Opettaja toimii kurssin aikana mentorina ja ohjaa opiskelijaa kohti oikeita ratkaisuja ja ahaa-ilmiöitä.
Student workload
Kurssin laajuus on 2 opintopistettä, joka vastaa tuntimääräisesti n.54 h Tuntimäärä jakaantuu seuraavasti;
Luennot, sekä laitteiston käyttö 20h (sisältäen tentin)
Ryhmässä tehtävät harjoitukset (20h)
Lopputyö 14h
Evaluation methods and criteria
Kurssin arvosana muodostuu seuraavasti:
- tentti 50%
- lopputyö 40%
- harjoitukset 10%
Jokainen osa-alue pitää olla suoritettuna hyväksytysti, jotta kurssin arvosana on mahdollista.
Failed (0)
Jos opiskelija ei ole suorittanut määräaikaan mennessä annettuja harjoitustehtäviä tai palauttanut lopputyötä. Jos opiskelija ei ole saanut hyväksyttyä arvosanaa kaikista kurssin osa-alueista.
Assessment criteria, satisfactory (1-2)
Opiskelija tuntee ainetta lisäävän valmistuksen keskeisimmät menetelmät ja käsitteet. Opiskelija osaa valmistella ja tulostaa yksinkertaisen kappaleen FDM-tulostimella.
Assessment criteria, good (3-4)
Opiskelija ymmärtää ainetta lisäävän valmistuksen keskeisimmät menetelmät ja ymmärtää niiden välisen eron kappaleita valmistettaessa. Opiskelija osaa valmistella tulostettavan kappaleen tulostusta varten ja ymmärtää ainetta lisäävän valmistuksen mahdollisuudet ja rajoitukset kappaleita suunniteltaessa.
Assessment criteria, excellent (5)
Opiskelija tuntee ainetta lisäävän valmistuksen prosessin vaiheet suunnittelusta valmistukseen. Opiskelija tuntee eri ainetta lisäävän valmistuksen tekniikat ja osaa soveltaa niitä tehokkaasti kaikissa prosessin vaiheessa.
Opiskelijalla on kehittävä asenne ja kyky siirtää tieto-taitoaan koko työryhmän käyttöön.
Opiskelija osaa soveltaa opintojakson tietoja ja taitoja, jonka lisäksi opiskelija osaa yhdistää opintojakson oppisisällössä määriteltyjä menetelmiä eri asiayhteyksissä.