Skip to main content

Engagement and Activating (5 cr)

Code: TH00CX34-3002

General information


Enrollment
02.07.2025 - 17.09.2025
Registration for introductions has not started yet.
Timing
17.09.2025 - 13.11.2025
The implementation has not yet started.
Number of ECTS credits allocated
5 cr
Local portion
5 cr
RDI portion
1 cr
Mode of delivery
Contact learning
Unit
Master School
Teaching languages
Finnish
Seats
0 - 30
Degree programmes
Master`s Degree Programme in Social Services and Health Care, Advanced Social Counselling
Teachers
Nasrin Jinia
Marjo Harju
Course
TH00CX34
No reservations found for realization TH00CX34-3002!

Evaluation scale

H-5

Content scheduling

Lähiopetus toteutuu kampuksella.

17.9. klo 9 - 11.30 opintojakson aloitus. lähipäivä
8.10. klo 9 - 15 lähiopetus
13.11.klo 9 - 15 etäopetus. yhteisseminaari Jamkin kanssa

Objective

After completing the course, the student is able to:
recognize the needs of the client, can support his / her human agency and participation in differ-ent kind of residential and everyday environments and is able to guide the client according to his / her needs.

Content

· Participation as a resource in client work
· A holistic model of human agency and client
· Residential and everyday environments as facilitators
· Citizenship, municipality and opportunities to influence

Evaluation methods and criteria

Arviointikohteet:

· Asiakkuuden kuvaus

· Osallisuuden tunnistaminen ja kuvaus

· Asiakkuuden ja osallisuuden yhteiskunnallinen analyysi

· Teorian (tietoperusta) ja käytännön yhdistäminen raportissa

· Oman osallistavan työskentelyotteen itsearviointi

- Lähdekirjallisuus käyttö

Assessment criteria, satisfactory (1-2)

1-2 = Opiskelija tunnistaa osittain yhteiskunnan rakenteiden luomia puitteita ja edellytyksiä kansalaisten osallisuudelle ja kansalaisyhteiskunnan toiminnalle. Hän tunnistaa joitakin osallisuuden mahdollisuuksia ja esteitä. Hän osaa omassa työssään kuulla asiakkaan kokemusta omasta hyvinvoinnistaan ja osallisuudestaan. Raportti on pääosin laadittu Turun AMK:n kirjoitusohjeiden mukaan. Tehtävässä pyritään yhdistämään teoriatietoa ja käytännön tietotaitoa

Assessment criteria, good (3-4)

3-4 = Opiskelija tietää yhteiskunnan rakenteiden luomat puitteet ja edellytykset kansalaisten osallisuudelle ja kansalaisyhteiskunnan toiminnalle. Hän tunnistaa osallisuuden mahdollisuuksia ja esteitäasiakasryhmän kanssa työskenneltäessä. Hän osaa omassa työssään kuulla asiakkaan kokemusta omasta hyvinvoinnistaan ja osallisuudestaan ja tietää keinoja osallisuuden lisäämiseksi. Raportti on laadittu Turun AMK:n kirjoitusohjeiden mukaan. Tehtävässä yhdistetään teoriatietoa ja käytännön tietotaitoa.

Assessment criteria, excellent (5)

5= Opiskelija osaa arvioida yhteiskunnan rakenteiden luomia puitteita ja edellytyksiä kansalaisten osallisuudelle ja kansalaisyhteiskunnan toiminnalle sekä kehittää niitä. Hän toimii aktiivisesti osallisuuden mahdollisuuksien lisäämiseksi ja esteiden poistamiseksi eri väestö- ja asiakasryhmien kanssa työskenneltäessä. Hän osaa omassa työssään kuulla asiakkaan kokemusta omasta hyvinvoinnistaan ja osallisuudestaan sekä edistää sitä. Raportti on laadittu Turun AMK:n kirjoitusohjeiden mukaan. Tehtävässä yhdistetään teoriatietoa ja käytännön tietotaitoa hedelmällisellä tavalla.

Further information

YAMK-opintojakso, ei sovellu AMK-opintoihin.
Avoin AMK, max. 5 paikkaa.

Go back to top of page