Skip to main content

Economics (6cr)

Code: KH00DH49-3001

General information


Enrollment
27.08.2025 - 26.10.2025
Registration for the implementation has ended.
Timing
27.10.2025 - 13.03.2026
Implementation is running.
Number of ECTS credits allocated
6 cr
Local portion
6 cr
Mode of delivery
Contact learning
Unit
Engineering and Business
Campus
Kupittaa Campus
Teaching languages
Finnish
Degree programmes
Degree Programme in Professional Sales
Teachers
Antti Koivuniemi
Course
KH00DH49

Realization has 9 reservations. Total duration of reservations is 18 h 0 min.

Time Topic Location
Fri 31.10.2025 time 12:00 - 14:00
(2 h 0 min)
Kansantaloustiede KH00DH49-3001
EDU_2006_2007 Oppimistila avo muunto byod
Wed 19.11.2025 time 08:00 - 10:00
(2 h 0 min)
Kansantaloustiede KH00DH49-3001
LEM_A311 Oppimistila byod
Wed 19.11.2025 time 12:00 - 14:00
(2 h 0 min)
Kansantaloustiede KH00DH49-3001
LEM_A317 Oppimistila
Wed 26.11.2025 time 10:00 - 12:00
(2 h 0 min)
Kansantaloustiede KH00DH49-3001
EDU_2001 Elias muunto byod
Thu 27.11.2025 time 14:00 - 16:00
(2 h 0 min)
Kansantaloustiede KH00DH49-3001
EDU_2030 Evert muunto byod
Tue 02.12.2025 time 12:00 - 14:00
(2 h 0 min)
Kansantaloustiede KH00DH49-3001
LEM_A311 Oppimistila byod
Fri 05.12.2025 time 08:00 - 10:00
(2 h 0 min)
Kansantaloustiede KH00DH49-3001
LEM_A311 Oppimistila byod
Mon 08.12.2025 time 10:00 - 12:00
(2 h 0 min)
Kansantaloustiede KH00DH49-3001
LEM_A311 Oppimistila byod
Thu 11.12.2025 time 14:00 - 16:00
(2 h 0 min)
Kansantaloustiede KH00DH49-3001
LEM_A311 Oppimistila byod
Changes to reservations may be possible.

Evaluation scale

H-5

Content scheduling

Kansantaloustieteen kurssi toimii johdantona kansantaloustieteen perusteisiin, jotka ovat keskeisessä osasa useimpia opintojaksoja myöhemmin koulutusohjelmassa.

Tässä osiossa perehdytään kansantaloustieteen perusteisiin sekä sen sovellutuksiin modernissa rahoituksessa ja pankkialalla. Kurssissa tutustutaan kansantalouden keskeiten käsitteiden, kuten inflaation ja korkojenmuodostuksen taustoihin sekä pyritään ymmärtämään kysyntä-tarjonta -kehikon sovelluksia sekä haivatsemaan globaalin talouden erikoisuuksia. Käsitteiden soveltaminen sekä talousuutisten luonteva seuranta on osa kurssia.

Kurssi jakautuu kahteen osioon: syksyllä 2025 käsitellään laajemmin mikrotaloustieteen ilmiöitä, kun taas kevään 2026 jaksossa pääsääntöinen sisältö kohdistuu makrotaloustieteeseen ja kansainväliseen globaaliin talouteen. Yhtenä osakokonaisuutena jaksolla on ns. käyttäytymistaloustieteen perusteet.

Objective

The student is able to:
- describe the key basic concepts of the national economy, such as GDP, inflation, unemployment and economic growth, and their impact on society;
- analyse the importance of public finances and monetary policy;
- assess the impact of taxation, government debt and central bank measures on the economy;
- tell about the effects of the international economy and globalisation on the Finnish economy, companies and labour market.
- apply economic thinking to their own decisions, for example in the labour market and investment.
- describe the role of economic policy in the financing of the welfare state and assess the economic dimensions of sustainable development and the green transition.

Content

- the basic phenomena of the national economy and their cause-and-effect relationships;
- different market mechanisms; Market functioning, supply and demand
- resource allocation and opportunity costs;
-labour market
- economic growth and disparities between different economic systems.
- a sustainable economy and future challenges (climate change, migration, poverty, technological transformation and green transition);

Materials

Suomeksi
Kurssin tärkein materiaali on luennoitsijan Itslearning-alustalle toimittama luentomateriaali jokaiselta luentokerralta. Luentomateriaalia täytentää luennoilla opetuksen perusteella tehtävät muokkaukset ja lisäykset opintomateriaaliin.

Opintomateriaalia tuetaan erilaisten uutisten, harjoitusten ja käytännönläheisten, todellisten esimerkkien ja case-harjoitusten avulla. Materiaaleissa on paljon erilaatuista aineistoa videoista ja elokuvista tutkimuksiin ja kirjoihin - nämä osaltaan tukevat oppimista ja muodostavat moniulotteisemman kuvan opeteltavasta aiheesta.

Lisäksi soveltuvin osin seuraava kirja:
Lindholm, Timo (2016) Globaali kansantalous

Huom! Kirjan sisältö on hyvin sama esimerkiksi "Kansantaloustiede", "Johdatus kansantaloustieteeseen" jne. kanssa, joten voit hyvin hyödyntää näitä kirjoja, huomioi kuitenkin kappaleiden jaottelu...

Teaching methods

Oppiminen tapahtuu sovelletun ongelmalähtöisen oppimisen avulla, jossa teoreettinen osa sovelletaan käytäntöön erilaisten uutisten, toimeksiantojen, harjoitusten ja case -aineistojen avulla. Johtuen opetettavan aiheen luonteesta, kurssi on kuitenkin verrattain luentotyyppinen.

Kurssilla merkittävä osa opetuksesta tapahtuu kuitenkin keskustellen, jonka lisäksi kurssilla on muutama puheenvuoro/esiityjä finanssialalta.

Exam schedules

Kurssilla noudatetaan tutkintosäännön asetuksia tenttien toteuttamisesta ja arvioinnista:

Tentti toteutetaan kampuksella lukujärjestyksenmukaisessa tilassa ITSLearning-alustalla, opiskelijan omalla koneella. Tentin suorittaminen etänä tai muulla järjestelyllä kuin valvotussa tilassa erikseen määrättyinä ajankohtina ei ole mahdollista.

Tentit järjestetään lukujärjestykseen ilmoitetuissa luentosaleissa, tarkasta tila viimeistään edeltävän päivänä mahdollisten muutosten osalta.

Huomioitavaa on, että tuntuva osa opintojaksosta tehdään opiskelijan itsenäisenä työnä. Kurssin kokonaisuudesta kolme opintopistettä kohdistuu syksyyn 2025 ja 3 opintopistettä keväälle 2026. Huomioitava on, että kurssi arvioidaan yhtenä kokonaisena 6op opintojaksona jonka suorittaminen hyväksytysti edellyttää molempien osioiden hyväksyttävää suoritusta.

Syksyn 2025 3 op osion osalta tentin ajankohdat ovat seuraavat

Varsinainen tentti: 05.12.2025 08.00 - 10.00 LEM_A311
1. korotus/uusintatentti: 08.12.2025 10.00 - 12.00 LEM_A311
2. korotus/uusintatentti: 11.12.2025 14.00 - 16.00 LEM_A311

Kevään 2026 osion tenttiaikataulut eivät ole vielä selvillä, sillä lukujärjestykset keväälle 2026 valmistuvat vasta joulukuussa. Tämän osion tenttipäivät päivitetää tähän heti kun lopulliset lukujärjestykset ovat tiedossa.

Tentin suorittaminen muina ajankohtina ei ole mahdollista: mikäli opiskelija ei kykene suorittamaan hyväksyttyä arvosanaa em. tenttiajankohtina, seuraava mahdollinen ajankohta suorittaa tentti/kurssi hyväksytysti on opinto-ohjelman mukainen, seuraava ajankohta kun kurssia järjestetään.

Pedagogic approaches and sustainable development

Opetuksessa sovelletaan innovaatiopedagogiikkaa, jota sovelletaan luentojen ja harjoitusten aikana, sekä tehtävänannoissa. Painopiste on keskeisestä teoreettisesta aineksesta johdetussa käytännönläheisessä toiminnassa. Toteutuksen sisältö kytketään aktiivisesti toteutuksen ajankohdan uutisiin ja tapahtumiin. Aktiivista kytkentää toteutusajankohdan yleiseen talouden tilanteeseen ja raportoituun talouden tietoon käytetään opetuksen teoreettisen aineksen tukena. Kestävän kehitys näkyy osana opetusta muun muassa rahoitukseen integroituneen taksonomian ja yleisimmin ESGn kautta.

Completion alternatives

-

Student workload

Tarkemmat ohjeet molempien jakson osien osalta kerrotaan ensimmäisellä luentokerralla & verkossa oppmisalustalla (Itslearning).

Kurssilla käsiteltävät aihepiirit rakentuvat hyvin vahvasti aikaisemmin opittujen asioiden ja teorioiden päälle, eikä kurssin suorittaminen ilman aktiivista osallistumista luennoille ole mahdollista suorittaa.

Kurssin keskeisenä aineistona toimii vastuuopettajan ITSLearning -alustalle toimittama luentomateriaali.

Kurssin laajuus on 6 opintopistettä, vastaten noin 162 tuntia opiskelijan omaa työtä. Huomioitavaa on, että tuntuva osa opintojaksosta tehdään opiskelijan itsenäisenä työnä. Kolme opintopistettä kohdistuu syksyyn 2025 ja 3 opintopistettä keväälle 2026. Huomioitava on, että kurssi arvioidaan yhtenä kokonaisena 6op opintojaksona jonka suorittaminen hyväksytysti edellyttää molempien osioiden hyväksyttävää suoritusta.

Evaluation methods and criteria

Kurssin läpäiseminen edellyttää aktiivista osallistumista luennoille ja jokaisen opiskelijan edellytetään aktiivisesti osallistuvan opetukseen.

Vaikka kurssin aineisto on mittava, kurssin pystyy läpäisemään hyvin arvosanoin osallistumalla aktiivisesti luennoille ja kertaamalla materiaalin itsenäisesti.

Opiskelijan kurssiarviointi perustuu tenttisuoritusten arvosanojen keskiarvoon; koko kurssi arvioidaan yhtenä yksittäisenä 6op suorituksena, jonka arvosana muodostuu kevään ja syksyn osioiden keskiarvona. Jos opiskelija ei saa suoritettua toista osiota hyväksytysti, on koko kurssin arvosana hylätty.

Failed (0)

Opiskelijalla vakavia puutteita tietämyksessä, tekemisessä ja tuotoksissa.

Tentin suoritus alle 50% pistemäärästä.

Assessment criteria, satisfactory (1-2)

Opiskelijalla on on vaikeuksia ymmärtää ja kuvailla kansantaloustieteen perusteita ja sen osa-alueita.

Opiskelija ei kykene kattavasti kuvaamaan alan käsitteistöä ja termistöä; syy seuraus-suhteita tai ilmiöitä.

Tentin suoritus 50-65% kokonaispistemäärästä.

Assessment criteria, good (3-4)

Opiskelija on osallistunut hyvin luennoilla käytävään keskusteluun ja kyennyt rakentamaan kurssilla käsiteltäviä aiheita oman aikaisemman tietotaitonsa sekä kurssilla aikaisemmin opittujen kokonaisuuksien päälle.

Aihepiirien käsittely on kypsää, rakentavaa ja kriittistä. Opiskelija tunnistaa laajasti alan ilmiöitä ja kykenee rakentamaan sekä laajentamaan omaa oppimaansa tietoa kansantaloustieteen kehikossa.

Tentin kokonaispistemäärä 65-80% kokonaispistemäärästä.

Assessment criteria, excellent (5)

Opiskelijan ajattelu on itsenäistä ja laaja-alaista. Opiskelija kykenee ymmärtämään laajasti kansantalouden käsitteistöä sekä hahmottamaan mikro- ja makrotalouden ilmiöiden syy-seuraus -suhteita sekä analysoimaan edellisiin liittyviä muutoksia.

Tentin kokonaispistemäärä yli 80% kokonaispistemäärästä.

Further information

Kaikki kurssiin ja sen toteutukseen sekä aikataulutuksen viestintä keskitetään kurssin alettua kurssin ITSLearning-alustalle.

Ohjaava opettaja ei kommentoi kurssia,arviointia ja sen sisältöä ITS-viesteillä, sähköpostilla tai puhelimitse vaan tehokkuuden näkökulmasta kaikki kurssiin liittyvä vuorovaikutus kohdistetaan pääsääntöisesti oppitunneille.

Go back to top of page