Working as a Producer (5cr)
Code: KU00CT85-3002
General information
- Enrollment
- 15.11.2025 - 21.01.2026
- Registration for introductions has not started yet.
- Timing
- 22.01.2026 - 31.05.2026
- The implementation has not yet started.
- Number of ECTS credits allocated
- 5 cr
- Unit
- Media
- Teaching languages
- Finnish
- Seats
- 8 - 14
- Degree programmes
- Degree Programme in Media Arts
Realization has 2 reservations. Total duration of reservations is 5 h 0 min.
Time | Topic | Location |
---|---|---|
Thu 22.01.2026 time 10:00 - 12:00 (2 h 0 min) |
Tuottajana toimiminen KU00CT85-3002 |
LIN_H319
Teoriatila
|
Thu 05.02.2026 time 11:00 - 14:00 (3 h 0 min) |
Tuottajana toimiminen KU00CT85-3002 |
LIN_H319
Teoriatila
|
Evaluation scale
H-5
Content scheduling
Keväällä 2026 opintojaksossa painottuu verkostoituminen ja vertaisoppiminen, poikkialainen opiskelijayhteistyö Taideakatemian erikoistumisalojen eri projektien sisällä.
Opintojakson tarkempi sisältö ja toteutustavat rakennetaan yhdessä osallistuvien opiskelijoiden kanssa.
1. ja 2. kontaktitapaamisessa (22.1. ja 5.2.) suunnitellaan työpajamaisesti, miten opintojakso mm. aikataulutetaan, jotta aikataulu ja kontaktitapaamiset tukevat suunniteltujen tuotantojen edistämistä ja opintojakson sujuvaa suorittamista.
Opettajan roolista: opintojakson aikana opettajan rooli on, arvioinnin lisäksi, sparrata ja mentoroida opiskelijoita (yksilöohjaus, ryhmäohjaus), fasilitoida yhteiset tapaamiset sekä rakentaa toimiva kokonaisuus yhteistyössä opiskelijoiden kanssa, heidän toiveitaan ja tavoitteitaan kuunnellen suhteessa oppimistavoitteisiin.
Aikataulutetut työpajatapaamiset kampuksella:
22.1.2026 klo 10-12
5.2.2026 klo 11-14
Objective
After completing the course, the student is able to
- develop a production idea and draw up a project plan for it
- implement small-scale production while respecting well-being at work
- define their own productivity and producer qualities;
- define the different operating environments of the producer and compare production areas and production processes
- apply the producer's tools in practice and discuss their own project
- relate the available resources to the content of production
- show perseverance in the face of problems and adversity
Content
The producer's job description, production processes, idea development, project plan and resourcing, and production implementation.
The course can be implemented partly or fully as an assignment or in the RDI activities of Turku UAS.
Materials
Itslearning-työtila päivittyy opintojakson alkuun mennessä. Sitä päivitetään ja rakennetaan läpi opintojakson, jotta se tukee tuotantojen tekemistä ja tarpeita.
Teaching methods
Konstruktiivinen ote, eli tiedon rakentelu
Vertaisarvioinnit ja ryhmätyöskentely
Käänteinen luokkahuone (flipped class room) eli ongelmalähtöinen ja ratkaisukeskeinen oppiminen
Pedagogic approaches and sustainable development
Keskustelut, harjoitukset pienryhmissä, yksilö- ja ryhmätehtävät, itsenäinen opiskelu, vertaisoppiminen ja -arviointi, itsearviointi. Mentorointi.
Completion alternatives
Ei valinnaisia suoritustapoja keväällä 2026.
Student workload
Opintojakso sisältää oppimispäiväkirjan pitämisen sekä toiminnan suunnittelun ja raportoinnin. Tarkemmat tehtävänannot ja deadlinet käydään läpi 1. kontaktitapaamisessa.
Yksi opintopiste vastaa 27 h työskentelyä.
Yhteensä 135 h (5 op).
Evaluation methods and criteria
Kaikki tehtävät arvioidaan joko numeraalisesti 1-5/hylätty tai hyv/hyl.
Arviointiin vaikuttavaa tehtävänannonmukainen suoritustapa ja perusteellisuus.
Failed (0)
Opiskelija ei ole suorittanut oppimistehtäviä hyväksytysti tai tehtävä/yksittäinen tehtävä puuttuu kokonaan. Opiskelija on osallistunut ryhmän työskentelyyn vain vähän tai ei ollenkaan.
Assessment criteria, satisfactory (1-2)
Opiskelija on suorittanut kaikki oppimistehtävät, mutta saavuttanut oppimistavoitteet niukasti ja pintapuolisesti.
Assessment criteria, good (3-4)
Opiskelija on suorittanut kaikki oppimistehtävät ja saavuttanut oppimistavoitteet hyvin. Opiskelija on hankkinut ja hyödyntänyt ajankohtaista ja tarkoituksenmukaista tietoa tehtävissään. Opiskelija on työskennellyt aktiivisesti.
Assessment criteria, excellent (5)
Opiskelija on suorittanut kaikki oppimistehtävät, saavuttanut oppimistavoitteet ja osoittanut laajaa perehtyneisyyttä opintojakson teemoihin. Opiskelija on hyödyntänyt ajankohtaista ja tarkoituksenmukaista tietoa monipuolisesti ja luovasti. Opiskelija on sitoutunut työskentelyyn ja omalta osaltaan edistänyt tavoitteiden saavuttamista.