ImageWord (5 cr)
Code: KU00BU60-3001
General information
- Enrollment
- 26.05.2020 - 31.08.2020
- Registration for the implementation has ended.
- Timing
- 01.08.2020 - 31.12.2020
- Implementation has ended.
- Number of ECTS credits allocated
- 5 cr
- Local portion
- 5 cr
- Mode of delivery
- Contact learning
- Unit
- Arts Academy
- Campus
- Kupittaa Campus
- Teaching languages
- Finnish
- Seats
- 8 - 12
- Degree programmes
- Degree Programme in Media Arts
- Teachers
- Antti Alanko
- Pentti Halonen
- Johanna Vaaherkumpu
- Teacher in charge
- Johanna Vaaherkumpu
- Course
- KU00BU60
Evaluation scale
H-5
Content scheduling
Moduulissa luodaan uusi metodi sanan ja kuvan yhdistävälle ilmaisulle. Ilmaisun tapa on vapaa. Se voi olla digitaalinen, valokuvallinen tai hyödyntää laajasti kuvataiteen keinoja. Teokset esitetään digitaalisessa muodossa.
ma 7.9. klo 9-12 yhteinen aloitus Zoomissa, kaikki opettajat,
Laura Miettisen osuus, ”Taiteilijoita sanan ja kuvan äärellä 1"
ti 8.9. klo 9-12 Ismo Luukkonen, Johanna Vaaherkumpu, opiskelijoiden jako pareiksi, Ismo Luukkosen osuus ”Taiteilijoita sanan ja kuvan äärellä 2” , Zoom
ke 9.9. 9-15.00 Johanna Vaaherkumpu, kirjoitusharjoituksia, Lemppari, luokkatila ilmoitetaan myöhemmin
to 10.9. 9-15.00 Antti Alanko, ”Visuaaliset sanat”, Zoom
ke 16.9. klo 9-14.00 Pentti Halonen, mentorointi, Zoom,Teams
pe 18.9. klo 9-14.00 Pentti Halonen, mentorointi, Zoom, Teams
ma 21.9. klo 9-12 , Kuvasanat, ensimmäiset esittelyt idea- ja luonnostasolla, paikalla ainakin Laura Miettinen, Ismo Luukkonen ja Johanna Vaaherkumpu, Zoom
ke 23.9. klo 9-12.00 Antti Alanko, Zoom
pe 25.9. klo 9-12 mahdollisuus ohjaustapaamisiin Zoomissa, Ismo, Johanna. Aika varattava etukäteen.
Pe 2.10. klo 9-15.00 loppukatsaus, tarkentuu myöhemmin.
Objective
Moduulissa luodaan uusi määritelmä käsitteelle kuvasana, ja pohditaan kielen ja visuaalisuuden yhteyttä. Tavoitteena on luoda tiivistämisen taidetta, visuaalista sanataidetta: tiivistää sanoma yhteen virkkeeseen tai muutamaan sanaan sekä yhdistää se visuaalisuuteen uudella ja innovatiivisella tavalla.
Content
Moduulissa luodaan uusi metodi sanan ja kuvan yhdistävälle ilmaisulle. Ilmaisun tapa on vapaa. Se voi olla digitaalinen, valokuvallinen tai hyödyntää laajasti kuvataiteen keinoja.
Moduuli koostuu kirjoittamisen ja kuvataiteen, visuaalisen suunnittelun osuuksista. Visuaalisen toteutuksen keinot liittyvät esimerkiksi kuvataiteeseen ja mainontaan. Kirjoittamisen keinot yhdistävät luovaa ilmaisua ja vapaata kirjoittamista.
Moduulissa toimitaan työpareittain. Jokainen työpari osallistuu lähituntien ja itsenäisen parityöskentelyn lisäksi teoksen käsikirjoituksen mentorointitapaamiseen, jossa he yhdessä mentoriopettajan kanssa analysoivat käsikirjoitusehdotuksiaan.
Teokset esitellään uudessa EduCityssä (KampusArt, Open Platform).
Parit hyödyntävät ja käyttävät moduulin aikana sosiaalista mediaa ja dokumentoivat sinne työnsä vaiheet. Toteutustapa on vapaa
Teaching methods
Moduuli koostuu kirjoittamisen ja kuvataiteen, visuaalisen suunnittelun osuuksista. Visuaalisen toteutuksen keinot liittyvät esimerkiksi kuvataiteeseen ja mainontaan. Kirjoittamisen keinot yhdistävät luovaa ilmaisua ja vapaata kirjoittamista.
Moduulissa toimitaan työpareittain. Jokainen työpari osallistuu itsenäisen parityöskentelyn lisäksi teoksen käsikirjoituksen mentorointitapaamiseen, jossa he yhdessä mentoriopettajan kanssa analysoivat käsikirjoitusehdotuksiaan.
Parit hyödyntävät ja käyttävät moduulin aikana sosiaalista mediaa ja dokumentoivat sinne työnsä vaiheet. Toteutustapa on vapaa.
Pedagogic approaches and sustainable development
Innovaatiopedagogiset toimintatavat, lähi-ja etätyöskentely,
parityöskentey, mentoritapaamiset
Alustusluennot, parityöskentely ja mentoritapaamiset, teoksen toteutus ja esillepano
Student workload
.
Teoksen suunnittelu ja toteutus, 5 op.
Arvioinnin kohteet, ajoitus ja menetelmät
Läsnäolo, osallistuminen, prosessi ja lopputulos
Moduulissa luodaan uusi määritelmä käsitteelle kuvasana, ja pohditaan kielen ja visuaalisuuden yhteyttä. Tavoitteena on luoda tiivistämisen taidetta, visuaalista sanataidetta: tiivistää sanoma yhteen virkkeeseen tai muutamaan sanaan sekä yhdistää se visuaalisuuteen uudella ja innovatiivisella tavalla.
Työparit suunnittelevat ja luovat teoksen/teoksia, joissa kuvat ja sanat yhdistyvät.