Skip to main content

Strategy, Quality and Assessment (5cr)

Code: TH00BP33-3001

General information


Enrollment
01.06.2020 - 30.08.2020
Registration for the implementation has ended.
Timing
28.08.2020 - 26.10.2020
Implementation has ended.
Number of ECTS credits allocated
5 cr
Local portion
1 cr
Virtual portion
4 cr
RDI portion
5 cr
Mode of delivery
Blended learning
Unit
Health and Well-being
Campus
Kupittaa Campus
Teaching languages
Finnish
Seats
10 - 50
Degree programmes
Master of Management and Leadership in Health Care
Teachers
Raija Nurminen
Tuuli Lahti
Course
TH00BP33

Unfortunately, no reservations were found for the realization Strategy, Quality and Assessment TH00BP33-3001. It's possible that the reservations have not yet been published or that the realization is intended to be completed independently.

Evaluation scale

H-5

Content scheduling

Opintojakson pääsisältöjä ovat:
-strategiaprosessin vaiheet ja tavoitteet
-strategisen ajattelun ja johtamisen käsitteet ja menetelmät
-toiminnan arviointi ja kehittäminen sosiaali- ja terveysalan toimintaympäristöissä

Opintojaksolla on kaksi kaikille yhteistä lähipäivää:
Pe 28.08.2020 kello 8.15 – 14.00
To 08.10.2020 kello 12:30-15:45

Muutoin toteutus perustuu jakson aikana suoritettaviin oppimistehtäviin.

Objective

After completing the course, the student is able to:
· Apply strategy processes and related methods as well as assess and develop the quality of operations
· Make decisions in different service system contexts

Content

· Future operating environments and services in the social welfare and health care sector
· Decision-making in the service system
· The role of strategic thinking, decision-making, management and leadership in the work community and service provision
· Strategy process steps, related approaches and tools (analyses, BSC, knowledge-based management)
· Ethics, assessment, quality and effectiveness of strategic operations and decision-making
· Managed strategy and change process

Materials

Ilmoitettu oppimisympäristössä.

Teaching methods

Ennakkotehtävä, lähiopetus, ryhmätyö sekä itsenäinen reflektiotehtävä.

Exam schedules

Ei tenttiä.

Pedagogic approaches and sustainable development

Innovaatiopedagogiikka eli konstruktivistinen ja ongelmalähtöinen tekemällä ja soveltamalla oppiminen on keskiössä kaikissa Turun ammattikorkeakoulun (YAMK) koulutuksissa. Tämä opintojakso sisältää lähiopetusta, itsenäistä opiskelua, ryhmätyöskentelyä sekä työskentelyä verkko-oppimisympäristössä.

Verkko-oppimistehtävässä orientoidutaan opintojakson teemoihin. Lähiopetuksessa perehdytään opintojaksolle keskeiseen teoriaan sekä keskustellaan ja jaetaan omia kokemuksia käsiteltävistä aiheista. Ryhmätehtävissä korostuu laajemman tehtäväkokonaisuuden yhdessä suorittaminen, projektimainen työskentely sekä konstruktivistinen omien kokemuksien jakaminen ryhmän jäsenten kanssa. Yksilötehtävissä harjoitellaan jäsenneltyä asioiden esittämistapaa sekä reflektoidaan oman osaamisen kehittymistä.

Completion alternatives

Ei valinnaisuutta.

Student workload

Lähiopetus: Luentoja ja toiminnallista työskentelyä 9 h
Itsenäinen opiskelu: 50h
Ryhmätyö: 74h
Yhteensä: 133h

Evaluation methods and criteria

Arviointi kohdistuu opintojakson aikana suoritettaviin oppimistehtäviin sekä aktiiviseen osallistumiseen lähipäivien työskentelyyn.

Failed (0)

Hylätty: Ei ole palauttanut kaikkia tehtäviä eikä osallistunut lähiopetukseen ja ryhmätyöhön. Palautetut tehtävät ovat ylimalkaisia ja/tai eivät vastaa pääosaan tehtävänannossa pyydetyistä asioista.

Assessment criteria, satisfactory (1-2)

Tyydyttävä: On palauttanut kaikki tehtävät ja osallistunut sekä lähiopetukseen että ryhmätyöhön. Osoittaa oppimistehtävissän hallitsevansa opintojakson sisällöt pääpiirteittäin.

Assessment criteria, good (3-4)

Hyvä: On palauttanut kaikki tehtävät ja osallistunut aktiivisesti sekä lähiopetukseen että ryhmätyöhön. Osoittaa oppimistehtävissän hallitsevansa opintojakson sisällöt hyvin sekä osaavansa myös soveltaa oppimaansa.

Assessment criteria, excellent (5)

Kiitettävä: On palauttanut kaikki tehtävät ja osallistunut aktiivisesti sekä lähiopetukseen että ryhmätyöhön. Osoittaa oppimistehtävissään opintojakson sisältöjen monipuolista hallintaa ja soveltamista.

Further information

YAMK - opintoja, ei sovellu AMK - opintoihin. Avoin AMK maksimi 5 opiskelijaa.

Go back to top of page