Skip to main content

Strategic Thinking and Management (5 cr)

Code: MS00BP50-3005

General information


Enrollment
15.10.2021 - 31.12.2021
Registration for the implementation has ended.
Timing
01.01.2022 - 31.07.2022
Implementation has ended.
Number of ECTS credits allocated
5 cr
Local portion
5 cr
Mode of delivery
Contact learning
Unit
Engineering and Business
Teaching languages
Finnish
Seats
0 - 35
Degree programmes
Master of Business Administration, Business Management
Teachers
Keijo Varis
Scheduling groups
Pienryhmä 1 (Size: 3 . Open UAS : 3.)
Small groups
Pienryhmä 1
Course
MS00BP50
No reservations found for realization MS00BP50-3005!

Evaluation scale

H-5

Content scheduling

Opintojaksot Strateginen Ajattelu ja Johtaminen/Strategic Thinking and Management TOTEUTETAAN SUOMENKIELISENÄ ensisijassa YTEJOS21/YTEJOTS21 opiskelijoille, mutta mukaan otetaan myös enintään 3 avoimen yliopiston opiskelijaa ja muita, esim. YLIKESin, opiskelijoita sen mukaan kuin he ilmoittautuvat opintojaksolle ja sille sopii. Maksimiopiskelijamäärä on 35 opiskelijaa.

Opintojakso koostuu kahdesta lähiopetuspäivästä, yksilöllisestä STQ-testistä ja ryhmissä tehtävistä kahdesta tai kolmesta oppimistehtävästä, jotka palautetaan tiedostoina ITSLEARNING -järjestelmään siellä ilmoitetussa aikataulussa.

Lähiopetuspäivät:
1. Päivä: Torstai 3.2.2022, klo 9 – 16.00 Päätetty 19.1., että järjestetään ZOOM-online-opetuksena, johon linkki:
https://turkuamk.zoom.us/j/69220723859.
2. Päivä: Torstai 17.3.2022, klo 9 – 16.00 Turun ammattikorkeakoulu, Luokka ICT_C1035_Delta

OPINTOJAKSON TAVOITTEET, SISÄLTÖ JA RAKENNE:
Opintojakson suoritettuaan opiskelija:
• Tuntee strategiakäsitteen sisällön sekä strategisen suunnittelun lähestymistavat, mallit ja työkalut sekä osaa käyttää niitä
• Tuntee strategisen ajattelun sisällön ja sen, missä sitä tarvitaan
• Tuntee strategian toteutuksen haasteet ja menetelmät valitun strategian toteuttamiseksi
Opintojakson sisältö:
• Ympäristön muutosvoimien ja organisaation sisäisen osaamisen tunnistaminen
• Strategisen suunnittelun prosessi ja siinä käytettävät työkalut
• Strateginen ajattelu
• Strategian toteutus

Opintojakso avataan ITSLEARNINGISSA 1-2 viikkoa ennen ensimmäistä kontaktiopetuspäivää. Kaikki kotitehtävät ja kurssimateriaalit löytyvät ITSLEARNINGISTÄ silloin.

Objective

After completing the course, the student
-understands what is a strategy and can plan strategies for his/her organizations
-understands what is strategic thinking, where it is needed and has improved his/her own strategic thinking skills
-can guide strategic planning processes at different organizational levels
-is able to select the most appropriate strategic planning tools for different contexts and can use them in an appropriate way
-is able to identify the most significant obstacles to strategy implementation and create a workable plan to eliminate them and execute wisely and effectively the chosen strategy

Content

-What is strategic management
-What is strategic thinking
-Strategic management processes and planning tools
-How to select wisely a strategy which leads to success
-How to execute the selected strategy wisely and effectively

Materials

Lähdekirjallisuus:
J-E.Lindroos ja K.Lohivesi: Onnistu Strategiassa (2006 tai uudempi)
Muu materiaali, joka on ITSLEARNINGISSA tai mainittu ITSLEARNINGIN toteutussuunnitelmassa.

Teaching methods

Lähiopetuspäivät koostuvat luennoista, videoista ja ryhmätöistä. Lähiopetuspäivien jälkeen opiskelijat tekevät 4-6 opiskelijan ryhmissä kaksi tai kolme ryhmäoppimistehtävää, jotka palautetaan tiedostoina ITSLEARNINGIIN annetussa aikataulussa niille ITSLEARNINGISSA varattuihin "palautuslaatikoihin". Kukin ryhmä palauttaa yhden tiedoston kutakin oppimistehtävää. Jäsenet ryhmiin valitaan satunnaismenetelmää käyttäen.

Pedagogic approaches and sustainable development

Monimuoto-opetus/innopeda.

Completion alternatives

Ei valinnaista suoritustapaa.

Student workload

Opintojakso suoritetaan tekemällä hyväksytysti ITSLEARNINGISSA kuvattavat oppimistehtävät ja STQ-testi.

Viisi opintopistettä vastaa keskimäärin 133 tuntia opiskelijan työtä.

Evaluation methods and criteria

Arviointiasteikko on 0-5, jossa 5= kiitettävä, 3-4= hyvä ja 1-2= tyydyttää. Nolla (0) on hylätty.
Arvioinnin kohteena ovat ryhmissä tehtävien oppimistehtävien sisältö ja laatu. Lopullinen arvosana muodostuu ryhmätehtävien arvosanojen keskiarvosta. Myös STQ-testistä saa pisteitä, jotka vaikuttavat lopulliseen arvosanaan.

Further information

keijo.varis@turkuamk.fi

max. 3 avoimen amk:n opiskelijaa

Go back to top of page