Skip to main content

Specimen Collection and POC Testing 2 (5 cr)

Code: TH00CW60-3001

General information


Enrollment
02.12.2024 - 31.12.2024
Registration for the implementation has ended.
Timing
07.01.2025 - 14.04.2025
Implementation has ended.
Number of ECTS credits allocated
5 cr
Local portion
5 cr
Mode of delivery
Contact learning
Unit
ETKDipa
Teaching languages
Finnish
Degree programmes
Degree Programme in Biomedical Laboratory Science
Teachers
Mari Hiekko
Course
TH00CW60

Realization has 7 reservations. Total duration of reservations is 26 h 0 min.

Time Topic Location
Tue 07.01.2025 time 10:00 - 12:00
(2 h 0 min)
Teoria Kliininen näytteenotto ja vierianalytiikka 2 TH00CW60-3001
ICT_B1041_Omega OMEGA
Wed 08.01.2025 time 08:00 - 14:00
(6 h 0 min)
Teoria _Kliininen näytteenotto ja vierianalytiikka 2 TH00CW60-3001
ICT_A1038b Oppimistila
Mon 24.02.2025 time 10:00 - 14:00
(4 h 0 min)
Teoria_Kliininen näytteenotto ja vierianalytiikka 2 TH00CW60-3001
ICT_B2026 Teoriatila muunto
Mon 10.03.2025 time 08:00 - 10:00
(2 h 0 min)
Etätallenne itsissä_Kliininen näytteenotto ja vierianalytiikka 2 TH00CW60-3001
Mon 17.03.2025 time 10:00 - 12:00
(2 h 0 min)
Teoria_Kliininen näytteenotto ja vierianalytiikka 2 TH00CW60-3001
ICT_A1038b Oppimistila
Tue 25.03.2025 time 10:00 - 18:00
(8 h 0 min)
Työpaja/ryhmätyö_Kliininen näytteenotto ja vierianalytiikka 2 TH00CW60-3001
ICT_C2033_2034 Teoriatila muunto
MED_D2095 Vierianalytiikka
Mon 14.04.2025 time 08:00 - 10:00
(2 h 0 min)
Tentti_Kliininen näytteenotto ja vierianalytiikka 2 TH00CW60-3001
ICT_C2033_2034 Teoriatila muunto
Changes to reservations may be possible.

Evaluation scale

H-5

Content scheduling

Content
- procedures of specimen collection from children
- procedures of specimen collection in isolation
- gynecological tests
- multi-cultural issues in the client work
- the most common laboratory tests
- test results and reference values
- POC testing
- internal and external quality control
- patient data programs in laboratory and confidentiality in health care
- urine test
- evidence based practices in clinical laboratory prosess

Quality management concepts: internal quality control, external quality assessment, quality control, quality assurance, accreditation, certification, validation, acceptance criteria, alert thresholds.

Objective

Students are aware of the impact of pre-analytical factors on the results of laboratory examinations when guiding clients for specimen collection, when collecting specimen and carrying out POC tests. Students know how to collect and handle different clinical specimen carefully and safely and know the proper measures for their storage and transport. Students are able to answer for the safety and well-being of the client during the specimen collection. Students are familiar with multi-cultural issues in the client work of social services and health care. They know how to act according to the guidelines, values and ethical principles of clinical laboratory work, and are able to make decisions which are ethically sound. Students know how to act in line with the principles of good service in client work and in collaboration with other professional groups. They are aware of the quality management procedures of the laboratory. Students deepen their knowledge of specimen collection and are aware of the possibility of point of care testing in clinical laboratory work. Students are familiar with the basic concepts of quality management in clinical laboratory work and know ways of implementing quality management in clinical laboratory work.

Content

- procedures of specimen collection from children
- procedures of specimen collection in isolation
- gynecological tests
- multi-cultural issues in the client work
- the most common laboratory tests
- test results and reference values
- POC testing
- internal and external quality control
- patient data programs in laboratory and confidentiality in health care
- urine test
- evidence based practices in clinical laboratory prosess

Materials

Listed in Itslearning

Teaching methods

lähiopetus
pari- ja ryhmätyöskentely
kirjallinen tehtävä (vaikuttaa kurssiarvosanaan 20%)
tentti
teorian ja laboraation integrointi
ongelmanratkaisut, verkkotehtävät

Exam schedules

Kirjallinen tentti lukujärjestykseen merkittynä tenttipäivänä .
Kirjalliseen tenttiin järjestetään kaksi uusintakoetilaisuutta, jotka pääsääntöistesti kaksi seuraavaa uusintakertaa ellei asiasta erikseen opiskelijan kanssa sovita.

Mikäli opiskelija ei läpäise koetta tai ei osallistu uusintaan kahden uusintakoetilaisuuden aikana, katsotaan uusintakerrat käytetyiksi ja opiskelija osallistuu uudelleen opintojaksolle seuraavan ryhmän mukana.

Pedagogic approaches and sustainable development

Teoriaopinnot

Pedagogiset toimintatavat pohjautuvat innovaatiopedagogiikan kulmakiviin. Opetuksella tuetaan opiskelijan aktiivista osallisuutta tiedonrakentajana ja ongelmanratkaisijana. Lähiopetuksessa opetuskeskustelua käydään erikokoisissa ryhmissä. Opettajan tehtävänä on valmentaa opiskelijoita työelämän tarpeita vastaavan osaamisen saavuttamisessa. Verkkopedagogiikkaa toteutetaan itsenäisillä ja tiimeissä toteuttavilla verkkotehtävillä, joissa opiskelija kehittää tiedon hankkimisen ja soveltamisen taitojaan. Opintojaksolla hyödynnetään englanninkielisiä oppi- ja oheismateriaaleja.

Laboraatioharjoitukset

Pedagogiset toimintatavat pohjautuvat innovaatiopedagogiikan kulmakiviin. Harjoitukset toteutuvat työelämää vastaavissa simulaatioympäristöissä, joissa opettaja, yhdessä opiskelijaohjaajien kanssa, valmentaa opiskelijoita työelämän tarpeita vastaavan osaamisen saavuttamisessa. Opetuksella tuetaan opiskelijan aktiivista osallisuutta ongelmanratkaisijana ja työskennellään erikokoisissa ryhmissä hankkien ja soveltaen alalla tarvittavaa tietoa.

Student workload

1 ECTS equals 27 h student's work.
5,0 credits, 133h

contact teaching 26 h
pair and team work 20 h
independent learning/e-learning tasks 87h

Evaluation methods and criteria

Arviointi on formatiivista ja numeerinen arvosana (HYL/1-5) muodostuu kolmesta arvioinnin kohteesta
1) opintojakson oppimistehtävien suorituksesta (tehtävät palautettava annetun vastausajan puitteissa)
2) tentin arvosanasta (teoria ja -käytännön osuuden tehtävistä tulee olla 50%oikein, jotta tentti on hyväksytysti suoritettu)
3) kirjallisesta työstä

Formatiivinen arviointi kohdistuu opettajan sekä opiskelijan itsensä tekemään oppimisprosessin arviointiin.
Arvioinnin kohteet
- aktiivisuus lähiopetuksessa
- pari- ja ryhmätehtävien asiasisältö, lähteiden ajankohtaisuus, asiantuntijuus ja johdonmukaisuus
- verkkotehtävien asiasisältö, lähteiden ajankohtaisuus, asiantuntijuus, johdonmukaisuus

Opiskelija osoittaa arvioinnissa osaavansa lukea ammattitekstiä ja käyttää ammattikäsitteitä.

Assessment criteria, satisfactory (1-2)

Suomeksi
- Opiskelijalla on vähäisiä puutteita tiedoissaan ja oman toimintansa arvioinnissa laboratoriotutkimusprosessin preanalyyttisessa vaiheessa tai palautteen vastaanottamisessa.
- Opiskelijalla on vähäisiä tiedollisia puutteita laskimoveri- ja ihopistosnäytteenottotilanteen suunnittelussa tai aseptisessa tai turvallisessa toteutuksessa, mutta joista ei aiheudu riskiä asiakkaalle/potilaalle tai työympäristölle tai ympäristölle
- Opiskelijalla on vähäisiä puutteita tunnistaa tehtävänsä terveydenhuollon toimintaympäristössä tai vastuullisessa tai turvallisessa työskentelyssä asiakkaan/potilaan tai työ/ympäristön näkökulmasta, mutta ohjattuna selviää tyydyttävästi.
-Opiskelijalla on vähäisiä puutteita ymmärtää kliinistä laboratoriotoimintaa ohjaavia laatujärjestelmiä tai tunnistaa bioanalyytikon roolia laadunvarmistuksessa
- Opiskelija on vähäisiä tiedollisia puutteita tunnistaa tai arvioida vieritestitulosten luotettavuuteen vaikuttavia tekijöitä laboratoriotyön eri vaiheissa

Tyydyttävä (1-2), tentin arvosana 1-3

Assessment criteria, good (3-4)

Arviointikriteerit - hyvä (3-4)
Suomeksi
- Opiskelija tunnistaa osaamisensa rajat ja pyrkii soveltamaan teoriatietoaan laboratoriotutkimusprosessin preanalyyttisesta vaiheesta
- Opiskelija osaa suunnitella ja toteuttaa laskimoveri- ja ihopistosnäytteenottotilanteen aseptisesti ja turvallisesti
- Oman toiminnan arviointi preanalyyttisessa vaiheessa on realistista ja opiskelija osaa ottaa vastaan palautetta näytteenotto-osaamisestaan.
- Opiskelija tunnistaa tehtävänsä terveydenhuollon toimintaympäristössä ja toimii vastuullisesti sekä turvallisesti laboratoriotutkimusprosessin preanalyyttisessa vaiheessa
- Opiskelija ymmärtää kliinistä laboratoriotoimintaa ohjaavat laatujärjestelmät ja tunnistaa bioanalyytikon roolin laadunvarmistuksessa
- Opiskelija tunnistaa ja osaa arvioida vieritestitulosten luotettavuuteen vaikuttavia tekijöitä laboratoriotyön eri vaiheissa

Hyvä (3-4) arvosana opintojaksosta, edellyttää tentistä arvosanaa 3-4.

Assessment criteria, excellent (5)

Arviointikriteerit - kiitettävä (5)
Suomeksi
- Opiskelija hallitsee teoriatiedon ja osaa soveltaa tietojaan preanalyyttisesta vaiheesta ja suunnitella sekä toteuttaa aseptisesti ja turvallisesti laskimoveri- ja ihopistosnäytteenoton asiakkaalta
- Opiskelija osaa arvioida ja kehittää omaa toimintaansa ja ottaa vastaan palautetta näytteenotto-osaamisestaan.
- Opiskelija tunnistaa tehtävänsä terveydenhuollon toimintaympäristössä ja toimii vastuullisesti sekä turvallisesti laboratoriotutkimusprosessin preanalyyttisessä vaiheessa
- Opiskelija tietää kliinistä laboratoriotoimintaa ohjaavat laatujärjestelmät ja tunnistaa bioanalyytikon roolin laadunvarmistuksessa
- Opiskelija tunnistaa ja osaa arvioida vieritestitulosten luotettavuuteen vaikuttavia tekijöitä laboratoriotyön eri vaiheissa

Kiitettävä arvosana opintojaksosta edellyttää tentistä arvosanaa 4-5.

Further information

Ennen tämän opintojakson hyväksymistä Kliininen näytteenotto- ja vierianalytiikka 1 -opintojakso tulee olla suoritettu hyväksytysti.

Opintojaksopalaute:
Opintojakson kuluessa opiskelija voi vaikuttaa opintojakson toteutukseen antamalla suullista tai kirjallista palautetta sähköpostilla opettajalle. Opintojakson loppupalaute kerätään Spark-työkalun avulla Pepissä.

Go back to top of page