Siirry suoraan sisältöön

Taidegrafiikan menetelmät III (5 op)

Toteutuksen tunnus: 2021151-3003

Toteutuksen perustiedot


Ilmoittautumisaika
21.09.2019 - 19.12.2019
Ilmoittautuminen toteutukselle on päättynyt.
Ajoitus
07.01.2020 - 13.02.2020
Toteutus on päättynyt.
Opintopistemäärä
5 op
Lähiosuus
5 op
Toteutustapa
Lähiopetus
Yksikkö
Taideakatemia
Toimipiste
Linnankadun taidekampus
Opetuskielet
suomi
englanti
Paikat
3 - 6
Koulutus
Kuvataiteen koulutus
Opettajat
Laura Miettinen
Opintojakso
2021151
Toteutukselle 2021151-3003 ei löytynyt varauksia!

Arviointiasteikko

H-5

Sisällön jaksotus

Litografian perusteet ja materiaalituntemus; järjestetään limittäin Taidegrafiikan ilmaisukeinot II:n kanssa siten että on mahdollista syventää litografiatyöskentelyään jakson loppuun 13.2. asti.
Aloitus keskiviikkona 8.1. 2020. klo 10 Katselutilassa.
Taitelijaesittelyt Katselutilassa 28.1., 4.2. ja 11.2.
Opettaja läsnä pääsääntöisesti ti- to välillä, oppilaat mahdollisuuksien mukaan koko viikon.
Lopetus ja yhteinen keskustelu 13.2.

Tavoitteet

Opiskelija
- Soveltaa osaamistaan ja materiaalitietojaan työskentelyssään tavoitteellisesti
- Arvioida ja mitoittaa taiteellisen työskentelynsä vaatiman ajan ja materiaaliset tarpeet
- Hyödyntää oppimaansa oman ilmaisunsa syventämiseen ja luoda itsenäisen työskentely-ympäristön

Sisältö

Opintojaksolla syvennetään taidegrafiikan menetelmien ja työtapojen tuntemusta sekä työvälineiden ja -materiaalien hallintaa. Käydään läpi litografian ilmaisullisia mahdollisuuksia sekä niihin liittyviä ammatillisia työskentelytapoja. Oppilas kehittää idean toteuttamisen ja tavoitteellisen työskentelyn taitojaan sekä persoonallista ilmaisuaan. Käydään läpi suunnitelmallista työskentelyä ja opitaan materiaalien ja työvälineiden hallintaa litografiassa.

Opetusmenetelmät

Lähiopetus; tekniikkademonstraatiot, tehtäväperusteiset sisältökeskustelut ja ohjatut harjoitustyöt, luennot sekä ryhmäkeskustelut

Pedagogiset toimintatavat ja kestävä kehitys

opiskelijat työskentelevät ohjaavan opettajan kanssa, reflektoiden ja keskustellen erilaisissa katselmuksissa ja ekskursioissa

Opiskelijan ajankäyttö ja kuormitus

oppilas tekee harjoitustyöt litografialla ja osoittaa neljän viikon aikana hallitsevansa ammattimaisen työskentelyn perusteet ja valmiudet itsenäiseen työskentelyyn.
Opiskelija osallistuu loppukeskusteluun sekä esittelee ryhmälle vähintään yhden taiteilijan/taidegrafiikan ilmiön, josta on kiinnostunut tapaamisissa 28.1., 4.2. ja 11.2. Katselutilassa H113.

Siirry alkuun