Yrityksen laskentatoimi (5 op)
Toteutuksen tunnus: 3061025-3010
Toteutuksen perustiedot
- Ilmoittautumisaika
- 02.07.2020 - 31.10.2020
- Ilmoittautuminen toteutukselle on päättynyt.
- Ajoitus
- 31.08.2020 - 31.12.2020
- Toteutus on päättynyt.
- Opintopistemäärä
- 5 op
- Lähiosuus
- 5 op
- Toteutustapa
- Lähiopetus
- Yksikkö
- Tekniikka ja liiketoiminta
- Toimipiste
- Kupittaan kampus
- Opetuskielet
- suomi
- Opettajat
- Sami Nummela
- Jukka Rantala
- Opintojakso
- 3061025
Arviointiasteikko
H-5
Sisällön jaksotus
Opiskelija tuntee sisäisen laskentatoimen roolin ja sen merkityksen johdon päätöksenteossa. Hän tuntee operatiivisen laskentatoimen peruskäsitteistön sekä osaa hyödyntää sitä käytännössä. Lisäksi hän osaa laatia erilaisia suunnittelua, ohjausta ja päätöksentekoa tukevia laskelmia.
- Yrityksen reaali- ja rahaprosessi
- Katetuottolaskenta
- Budjetointi
- Hinnoittelu
- Kirjanpidon peruskäsitteet
Tavoitteet
Opiskelija muodostaa kokonaiskuvan yrityksen taloushallinnosta ja ymmärtää sen eri osa-alueiden liittymisen toisiinsa. Opiskelija hallitsee taloushallinnon terminologian ja pystyy osallistumaan talousviestintään. Opiskelija osaa käyttää katetuottolaskentaa päätöksenteon apuna. Opiskelija osaa laatia tulos- ja rahoitusbudjetin ja ymmärtää tulos- ja taselaskelmien sisällön.
Sisältö
- Yrityksen reaali- ja rahaprosessi
- Katetuottolaskenta
- Budjetointi
- Hinnoittelu
- Kirjanpidon peruskäsitteet
Oppimateriaalit
Luennoitsijan Optimaan toimittama sähköinen aineisto ja opintojen alussa sovittava kirjallisuus.
Opetusmenetelmät
Luennot, kurssitehtävät jotka annetaan luennoilla, tentit.
Kurssi alkaa lähiopetuksena. On mahdollista, että koronavirusepidemian takia kurssi tehdään osaksi etäopintoina. Kun lukujärjestykseen on merkitty lähitapaaminen, jos sitä ei pidetä lähiopetuksena, se pidetään etänä. Opettaja on silloin tavoitettavissa. Outlook-kalenterin kautta pääsee Teams-kokoukseen, jossa opettajalta saa tukea. Teams-kokouksen linkki toimii selaimella, ilman erillistä ohjelmiston asentamista. Jos Teams ei toimi, sähköposti on toissijainen kanava.
Kaikki opintomateriaali tulee Optimaan. Koska kurssi on laaja, 5 opintopistettä, työmäärä omalla ajalla on reilusti yli 100 tuntia ja lukujärjestykseen merkityt kerrat eivät ole kurssin suorittamisen kannalta kuin noin 10% koko kurssista. Lukujärjestykseen merkittyjen kertojen välissä on siis syytä varata aikaa itsenäiseen opiskeluun, jotta kurssin aiheeseen ehtii perehtyä.
Tenttien ajankohdat ja uusintamahdollisuudet
Sovitaan toteutuksen alussa.
Pedagogiset toimintatavat ja kestävä kehitys
Innopeda
Toteutuksen valinnaiset suoritustavat
Ei valinnaisia suoritustapoja.
Opiskelijan ajankäyttö ja kuormitus
Harjoitukset, essee, tentti ja Case. Opiskelijan kokonaistyömäärä 5 op. Osa tehtävänannoista toteutetaan suullisina toimeksiantoina luentojen ja teoreettisen aiheen yhteydessä, eikä niitä toisteta luennoitsijan toimesta. Oppimistehtävät sisältävät toimisto-ohjelmistojen käyttöä kuten Exel.
Arviointimenetelmät ja arvioinnin perusteet
Harjoitukset osallistuminen työskentelyyn 50 %. Tentti 50 %.
Hylätty (0)
Harjoituksia tekemättä ja/tai työskentely ja harjoitukset alle 50 % kokonaispistemäärästä. Tentin suoritus alle 50 % kokonaispistemäärästä ja/tai ryhmätehtävien osalta mahdollinen ristiin- ja vertaisarviointi toteutuu hyväksyttävästi.
Arviointikriteerit, tyydyttävä (1-2)
Kaikki harjoitukset tehty ja työskentelyyn osallistuminen on arvioitavissa osallistumista vaativien tehtävien osalta. Ryhmätehtävien osalta mahdollinen ristiin- ja vertaisarviointi toteutuu hyväksyttävästi. Harjoitusten Kaikki tehtävät ja Case(t) tehty ja palautettu. Tehtävien ja Casen kokonaispistemäärä 50 % - 65 % kokonaispistemäärästä
Arviointikriteerit, hyvä (3-4)
Kaikki harjoitukset tehty ja työskentelyyn osallistuminen on arvioitavissa osallistumista vaativien tehtävien osalta. Ryhmätehtävien osalta mahdollinen ristiin- ja vertaisarviointi toteutuu hyväksyttävästi. Kaikki tehtävät ja Case(t) tehty ja palautettu. Tehtävien ja Casen kokonaispistemäärä 66 % - 85 % kokonaispistemäärästä
Arviointikriteerit, kiitettävä (5)
Kaikki harjoitukset tehty ja työskentelyyn osallistuminen on arvioitavissa osallistumista vaativien tehtävien osalta. Ryhmätehtävien osalta mahdollinen ristiin- ja vertaisarviointi toteutuu hyväksyttävästi. Kaikki tehtävät ja Case(t) tehty ja palautettu. Tehtävien ja Casen kokonaispistemäärä yli 85 % kokonaispistemäärästä