Akrobatia 3b (2 op)
Toteutuksen tunnus: 2011425-3008
Toteutuksen perustiedot
- Ilmoittautumisaika
-
22.12.2022 - 31.01.2023
Ilmoittautuminen toteutukselle on päättynyt.
- Ajoitus
-
09.01.2023 - 02.06.2023
Toteutus on päättynyt.
- Opintopistemäärä
- 2 op
- Lähiosuus
- 2 op
- Toteutustapa
- Lähiopetus
- Toimipiste
- Linnankadun taidekampus
- Opetuskielet
- suomi
- Koulutus
- Esittävän taiteen koulutus
- Opettajat
- Marina Vavilova
- Minna Karesluoto
- Opintojakso
- 2011425
Arviointiasteikko
H-5
Sisällön jaksotus
Miksi opetella lonssitekniikkaa?
1. Turvallisuus
2. Mahdollisuus opetella vaikeimpia akrobatiatekniikoita
3. Lonssi ei ole apu, vaan varmistus tekniikoissa
Tunnin alussa on pakollinen lämppä kaikille, kuten lonssaajille, myös treenaajille. Lonssia pitävät vain 3. kurssilaiset, tekniikoita toteuttavat sekä 3. kurssilaiset, että 2. kurssilaiset. Heittäjien ja lentäjien osat vaihtuvat kurssien kesken. Ennen lonssaamista kerrataan tekniikoiden toteutus.
Lonssitekniikka:
Permntoakrobatissa 2 lonssaajaa (lonssi ei kiinni katossa): voltti taakse, kärrynpyörä jalat yhteen + voltti.
1 lonssaaja (lonssi kiinni katossa): pariakro, trio ja ryhmässä. Banking: pari, trio ja ryhmässä. Heitot bankingista suoraan pyramidiin ja heitot pyramideista. Kaikki voltit: voltit eteen ja taakse, kerävoltti, suoravoltti, taittovoltti. Lonssausharjoitukset lentäjän mataloissa ja korkeissa heitoissa.
Kurssin lopussa on 2 demoa.
Lonssitekniikka demossa on erikseen pyramidilonssaus ja heittojen lonssaus.
Tavoitteet
Opiskelija osaa
- akrobatian ammatilliset perustekniikat permanto-, pari- ja pyramidiakrobatiassa, käsilläseisonnassa ja trampoliinilla
- akrobatian ammattisanaston, akrobatialiikkeiden kehittelyn ja variaatiot
- käyttää akrobatialajin välineistöä turvallisesti ja huoltaa välineistöä
- soveltaa akrobatiaa taiteellisen kommunikaation välineenä
Sisältö
Opintojakso rakentaa fyysistä taitoperustaa sirkusammattilaisuudelle yhdessä muiden sirkustekniikkaopintojen kanssa. Opintokokonaisuuden tavoitteena on opiskelijan fyysisen potentiaalin kehittäminen akrobatiatekniikoissa. Opintojakso koostuu permanto-, pari- ja pyramidiakrobatian, käsilläseisonnan ja trampoliiniakrobatian opinnoista. Opinnot toteutetaan ryhmäopetuksessa, ne sisältävät käytännön harjoituksia, harjoitustöitä ja demoja.