Siirry suoraan sisältöön

Palvelumuotoilun teoria ja kirjallisuus (yamk-taso) (5 op)

Toteutuksen tunnus: C-02537-CO00BO99-3001

Toteutuksen perustiedot


Ilmoittautumisaika
01.08.2024 - 15.07.2025
Ilmoittautuminen toteutukselle on käynnissä.
Ajoitus
01.09.2024 - 31.07.2025
Toteutus on käynnissä.
Opintopistemäärä
5 op
Korkeakoulu
Savonia-ammattikorkeakoulu
Opetuskielet
suomi
Paikat
0 - 1000
Opintojakso
C-02537-CO00BO99
Toteutukselle C-02537-CO00BO99-3001 ei löytynyt varauksia!

Arviointiasteikko

H-5

Tavoitteet

Opintojakson suoritettuaan opiskelija: - on syventänyt palvelumuotoilun ja ihmiskeskeisen suunnittelun teoriaosaamista - osaa hakea palvelumuotoilua koskevaa kirjallisuutta oman ammatillisen työnsä pohjaksi - osaa analysoida palvelumuotoilun menetelmiä ja prosessia teorioiden kautta.

Sisältö

Opintojakso on tarkoitettu erityisesti jo palvelumuotoiluun hiukan perehtyneelle opiskelijalle. Kurssilla perehdytään palvelumuotoilua koskevaan kirjallisuuteen sekä opitaan löytämään omaa työtä tulevaa tietoa, jolla syvennetään omaa ammatillista osaamista. Kurssi tukee hyvin myös valmistautumista opinnäytetyön tekemiseen. Keskeiset sisällöt: - ajankohtainen palvelumuotoilua koskeva tieteellinen kirjallisuus ja artikkelit - tiedonhaku ammatillisen tekemisen tueksi - tieteellisen tekstin lukeminen ja referointi

Oppimateriaalit

Oppimisympäristössä olevat verkkoaineistot, aiheeseen liittyvät artikkelit ja kirjat sekä mahdolliset muut media-aineistot.

Opetusmenetelmät

Opintojakso opiskellaan verkossa Moodle-oppimisympäristössä. Opintojakson voi opiskella itsenäisesti omaan tahtiin toteutusaikana 1.9.2024 –31.7.2025. Opintojaksolla tutustutaan ajankohtaisiin palvelumuotoilua koskeviin artikkeleihin ja tieteelliseen kirjallisuuteen. Kurssilla harjoitellaan tiedonhakua ammatillisen tekemisen tueksi ja kirjoitetaan esseitä Opintojakso arvioidaan tehtyjen kirjallisten tehtävien perusteella. Opintojakson tehtävien on oltava tehtynä/tentti suoritettuna viimeistään 31.7.2025. Opintosuorituksia arvioidaan/merkitään opintorekisteriin viisi kertaa lukuvuoden aikana noin kahden ja puolen kuukauden välein.

Opiskelijan ajankäyttö ja kuormitus

Opintojakson työmäärä on noin 135 tuntia itsenäistä opiskelua.

Siirry alkuun