Siirry suoraan sisältöön

Tulevaisuuden ennakointi (5 op)

Toteutuksen tunnus: C-02631-YTE04-3009

Toteutuksen perustiedot


Ilmoittautumisaika
02.04.2024 - 09.09.2024
Ilmoittautuminen toteutukselle on päättynyt.
Ajoitus
13.09.2024 - 29.12.2024
Toteutus on päättynyt.
Opintopistemäärä
5 op
Korkeakoulu
Humanistinen ammattikorkeakoulu, Paikkaan sitomaton
Opetuskielet
suomi
Paikat
0 - 100
Opintojakso
C-02631-YTE04
Toteutukselle C-02631-YTE04-3009 ei löytynyt varauksia!

Arviointiasteikko

0-5

Osaamistavoitteet

Tulevaisuuden ennakointi on kehittämistoimintaan kytkeytyvä tiedonala, joka tarjoaa tulevaisuutta koskevaa tietoa esimerkiksi työpaikoilla tehtävän päätöksenteon tueksi. Opintojakso tarjoaa tietoa ja työkaluja muutoksen ja vaihtoehtoisten tulevaisuuksien hahmottamiseen, niiden analysoimiseen sekä haluttujen tulevaisuuksien toteuttamiseen. Opintojaksolla perehdytään tulevaisuuden ennakoinnin menetelmiin käytännönläheisen soveltamisen näkökulmasta. Opintojaksolla opiskelija pohtii ja oppii tunnistamaan yhteiskunnan megatrendejä, trendejä ja heikkoja signaaleja. Opintojakson pääpaino on yhteisöpedagogien ja kulttuurituottajien toimialojen tulevaisuuskuvissa sekä työelämän muutoksessa. Opintojakson opiskeltuaan opiskelija: - ymmärtää tulevaisuustiedon erityisen ja tutkimuksellisen luonteen - tietää, mitä tulevaisuusajattelu, ennakoiva asenne ja tulevaisuuden tutkimuksen muut keskeiset käsitteet ovat - hahmottaa työyhteisöönsä, ammattialaansa ja koko yhteiskuntaan kohdistuvat muutospaineet ja kykenee reagoimaan niihin - tuntee tulevaisuuden ennakoinnissa käytettyjä menetelmiä (skenaario- ja tulevaisuustaajuustyöskentely, Delfoi ja erilaiset tulevaisuusverstaat) - osaa soveltaa jotain opintojaksolla käsiteltyä tulevaisuuden ennakoinnin menetelmää

Sisältö

Sisällöt: - tulevaisuuden ennakoinnin keskeiset käsitteet: tulevaisuusajattelu, ennakoiva asenne, megatrendit, trendit ja heikot signaalit - ennakoinnin ja tulevaisuudentutkimuksen keskeiset menetelmät - tulevaisuusajatteluun ja menetelmiin liittyvät käytännön harjoitteet

Aika ja paikka

Webinaarit ovat 18.9 ja 25.9 klo 14-17 sekä 2.10 ja 9.10 klo 14-18. Viimeinen tehtävä tulee palauttaa 30.11.2024. mennessä. Tehtävät arvioidaan ja Peppi-järjestelmä päivitetään jokaisen kuun 15. päivä. Viimeinen päivitys suoritetaan 15.12.2024, jonka jälkeen kurssi suljetaan ja arkistoidaan.

Oppimateriaalit

Hanna-Kaisa Aalto ym. (toim.) Tulevaisuuden tutkimus tutuksi. https://tututopi.files.wordpress.com/2022/03/tva-1-2022.pdf . Hiltunen, Elina 2012. Matkaopas tulevaisuuteen. LUVUT 1 (s. 21-43) ja 4 (s. 74-216). Helsinki: Talentum. Hiltunen, E. 2019. Tulossa huomenna: miten megatrendit muokkaavat tulevaisuuttamme. Jyväskylä: Docendo.

Opetusmenetelmät

Opintojaksolla on neljä webinaaria. Webinaareihin osallistuminen on pakollista, mutta niiden tietoperustaosat tallennetaan. Webinaareissa on usein vierailevia luennoitsijoita. Lisäksi kurssiin kuuluu itsenäisiä tehtäviä ja ryhmätöitä.

Toteutuksen valinnaiset suoritustavat

Opintojaksoa ei voi suorittaa vaihtoehtoisilla tavoilla.

Siirry alkuun