Basics of Business Operations (5 cr)
Code: 3011517-3014
General information
- Enrollment
-
01.06.2023 - 03.09.2023
Registration for the implementation has ended.
- Timing
-
01.08.2023 - 31.12.2023
Implementation has ended.
- Number of ECTS credits allocated
- 5 cr
- Local portion
- 5 cr
- Mode of delivery
- Contact learning
- Unit
- Engineering and Business
- Teaching languages
- Finnish
- Degree programmes
- Degree Programme in Library and Information Services
- Teachers
- Marita Nummi-Wikström
- Kari Juhala
- Groups
-
MKITIS23Liiketalous, kirjasto- ja tietopalvelu (monimuoto)
- Course
- 3011517
Evaluation scale
H-5
Content scheduling
Opiskelija tuntee yritystoimintaa sekä yritysten ja yrittäjyyden merkityksen. Opiskelija ymmärtää sisäisen yrittäjyyden ja tiimityön merkityksen ja hyödyt. Opiskelija tunnistaa yrityksen keskeiset sidosryhmät ja osaa kuvata niiden näkökulmia yrityksen toimintaan ja osaa nimetä yrityksen toimintaan liittyviä riskejä ja keinoja joilla niiltä voi varautua. Opiskelija tuntee oman alansa merkityksen yrityksille ja omat mahdollisuutensa yrittäjänä alallaan ja ymmärtää alansa yrittäjyyden merkityksen kansantaloudelle.
Yksi lähiopetustapaaminen. Muuten opiskelu tapahtuu itslearning-ympäristössä.
Objective
x
Content
- Liiketoiminnan peruskäsitteet
- Yrityksen perustoiminnot ja ydinprosessit
- Kansantalouden peruskäsitteet ja toimintamekanismit
Sisältö täsmennetään opintojakson toteutussuunnitelmassa.
Materials
Ilmoitetaan kurssin avausinfossa. Materiaalia It's alustalla ja opiskelijat etsivät itse aktiivisesti kurssin tavoitteita tukevaa materiaalit oman oppimisensa tueksi.
Teaching methods
Monimuoto-oppiminen (materiaalit, videot, yksilö- ja ryhmätyöt)
Exam schedules
Ilmoitetaan kurssin avausinfossa.
Pedagogic approaches and sustainable development
Monimuoto-oppiminen (materiaalit, videot, yksilö- ja ryhmätyöt)
Evaluation methods and criteria
Arviointi:
Opintojakso arvioidaan arvosanoilla, Hylätty tai 1-5 ja koko opintojakson arvosanan perustuu kaikkien oppimistehtävien arvosanojen keskiarvoon:
- kaikista oppimistehtävistä täytyy saada arvosanaksi vähintään 1
- arvioinnista kerrotaan enemmän ITSLearningi-oppimisjärjestelmän toteutussuunnitelmassa.
Failed (0)
Tehtävien suorittaminen osoittaa useissa arviointikohteina olevissa osaamisissa olevan selviä puutteita.
Assessment criteria, satisfactory (1-2)
Opiskelija osoittaa hallitsevansa tehtävien suorittamiseen tarvittavaan vähimmäisosaamisen, mutta osaamisessa on huomattavia puutteita.
Assessment criteria, good (3-4)
Tehtävät on hyvin tehty ja esitetty selkeästi. Opiskelija osoittaa tehtävien suorittamiseen tarvittavaa hyvää osaamista. Suorituksen erityisansioilla voidaan kompensoida joissakin mainituissa osaamisissa mahdollisesti ilmenneitä puutteita.
Assessment criteria, excellent (5)
Osaaminen on kiitettävällä tasolla. Tehtäväviin on panostettu ja ne on tehty innovatiivisesti ja esitetty selkeästi.