•   Renewing leadership MS00CD77-3001 19.09.2022-31.12.2022  5 credits  (YLIKES22) +-
    Competence objectives of study unit
    After completing the course, the student:
    • identify factors affecting the work community
    • is able to lead diverse teams
    • is able to apply methods / tools to support the performance of the teams
    • is able to mirror and utilize scientific research results (including international publications) in one's own operating environments
    Content of study unit
    • Non-violent communication

    • Diversity in teams

    • Handling challenging situations

    • Self-leadership

    • Factors affecting the performance of the teams, including the virtuality of the organization

    Teacher(s) in charge

    Mervi Varhelahti, Maarit Laiho

    Objects, timing and methods of assessment

    Arvosana koostuu opiskelijan itsearviosta, ryhmän vertaisarviosta sekä kouluttajan arviosta.
    Arvioinnissa arvioidaan aktiivisuutta (ennakkotehtävä 20%), yhteistyökykyä
    (ryhmätyö 40%) sekä kykyä yhdistää teoriaa ja omia näkemyksiä (analysointi, kritiikki, uudet ideat
    omaan työhön reflektiopäiväkirjassa 40%).
    Arvioinnin kohteena ovat keskustelut, ryhmätyö ja pv-kirja-reflektointi.
    Opintojaksolla ei ole tenttiä. (not translated)

    Teaching language

    Finnish

    Timing

    19.09.2022 - 31.12.2022

    Enrollment date range

    02.07.2022 - 11.09.2022

    Group(s)
    • YLIKES22
    Responsible unit

    Engineering and Business

    Teachers and responsibilities

    Maarit Laiho
    Mervi Varhelahti

    Additional information

    HUOM! Tämä OJ oli ennen nimellä Innostava työyhteisö. Jos olet suorittanut Innostavan työyhteisön, niin et voi enää osallistua tähän.

    Degree Programme(s)

    Master of Business Administration, Business Development

    RDI share

    0.00 credits

    Share of online studies

    0.00 credits

    Assessment scale

    H-5

    Pedagogic approaches

    Opintojakson aikana käsitellään tieteellisiä tutkimustuloksia (myös kansainvälisiä englanninkielisiä
    julkaisuja) peilaten niitä omiin toimintaympäristöihin. Teorioista, omista näkemyksistä ja
    kokemuksista keskustellaan yhteisöllisesti lähitapaamisissa sekä
    virtuaalisesti käänteistä oppimista ja innovaatiopedagogiikkaa hyödyntäen.

    Opetuspäivien välissä tehdään virtuaalisesti ryhmätyönä visuaalinen esitys työyhteisötaidoista sekä harjoitellaan itsensä johtamisen taitoja reflektiopäiväkirjan muodossa. (not translated)

    Student's schedule and workload

    Yksilötyö: Reflektiivinen oppimispäiväkirja
    Ryhmätyö: Visuaalinen esitys (not translated)

    Content scheduling

    Opintojakson opetuspäivät pidetään 19.9.2022 klo 9-16 ja tiistaina 14.11.2022 klo 9-16.

    •Rakentava vuorovaikutus
    • Erilaisuus työyhteisöissä: Mikko Niskasen luento
    •Haasteellisten tilanteiden kohtaaminen
    •Työyhteisön toimintaan ja toimivuuteen vaikuttavat tekijät, muun muassa organisaation kulttuuri ja identiteetti sekä virtuaalisuus


    Kaikkien on mahdollisuus tehdä Thomas-analyysi. (not translated)

    Assessment criteria
    Assessment criteria – satisfactory (1-2)

    YKSILÖTEHTÄVÄT
    • Kriittinen ajattelu päiväkirjassa: Pohdinta on yleistä. Yhteyksiä työelämän ja teorian välillä ei osata esittää. Analyyttinen ote puuttuu.
    • Oman osaamisen reflektio päiväkirjassa: Henkilökohtaisesta kehittymisestä vain vähän pohdintaa ja sekin yleisellä tasolla ilman analyyttistä ja reflektoivaa otetta.

    TIIMITYÖ
    • Tuotos: esittelee riittävästi valitun teeman pääkohtia. Sisältö ja esitystapa on jonkin verran puutteellinen. Lähdemerkinnät puutteelliset.
    • Kunkin jäsenen aktiivisuus: osallistuu tiimityöhön ja keskusteluihin opintojakson aikana. (not translated)

    Assessment criteria – good (3-4)

    YKSILÖTYÖ
    • Kriittinen ajattelu päiväkirjassa: noudattaa ohjeistusta, ilmentää analyyttistä pohdintaa ja arviointia. Reflektio luo yhteyksiä teorian ja kokemuksien välille, mutta ne ovat joskus liian ilmeisiä tai selkeitä.
    • Oman osaamisen reflektio päiväkirjassa: Esittää ideoita, miten opittua hyödyntää henkilökohtaisessa kehittymisessä.
    TIIMITYÖ
    • Tuotos: esittelee asianmukaisesti tärkeimmät valitun teeman pääkohdat. Hyödynnetty useita lähteitä. Tuotos on tarkoituksenmukainen ja ymmärrettävä. Lähdemerkinnät tehty oikein.
    • Kunkin jäsenen aktiivisuus: osallistuu aktiivisesti tiimityöhön ja keskusteluihin opintojakson aikana. (not translated)

    Assessment criteria – excellent (5)

    YKSILÖTYÖ
    • Kriittinen ajattelu päiväkirjassa: Rikas sisällöltään, oivaltavaa analyysiä ja kriittistäkin arviointia sekä selkeät yhteydet tosielämän tilanteiden ja teorian välillä.
    • Oman osaamisen reflektio päiväkirjassa: Merkinnät ovat korkealaatuisia ja koostuvat henkilökohtaisista pohdinnoista, jotka yhdistävät todellisen elämän, oppimisen ja teorian. Sisältää myös oman osaamisen edelleen kehittämisen pohdintoja.
    TIIMITYÖ
    • Tuotos: esitetään tiiviisti, mutta perusteellisesti valitun teeman pääkohdat. Pääkohdat ilmentävät kriittistä lähdevalintaa. Kerronta ja visuaalinen toteutus on mukaansatempaavaa. Tuotos ilmentää selkeästi toimivaa ja yhtenäistä tiimityötä. Lähdeviittaukset merkitty oikein.
    • Kunkin jäsenen aktiivisuus: osallistuu erittäin aktiivisesti tiimityöhön ja keskusteluihin opintojakson aikana. (not translated)