Bank Operations (5 cr)
Code: 3100041-3006
General information
- Enrollment
-
02.08.2023 - 31.08.2023
Registration for the implementation has ended.
- Timing
-
01.09.2023 - 25.12.2023
Implementation has ended.
- Number of ECTS credits allocated
- 5 cr
- Local portion
- 5 cr
- Mode of delivery
- Contact learning
- Unit
- Engineering and Business
- Campus
- Kupittaa Campus
- Teaching languages
- Finnish
- Teachers
- Antti Koivuniemi
- Groups
-
LEMMODLIPAPankkiJaVakuutustoimintaPMYYNS18LiPa Pankki- ja vakuutustoiminta PMYYNS18
-
PMYYFS22Finacial Services
- Course
- 3100041
Evaluation scale
H-5
Content scheduling
Kurssin tavoitteena on raottaa opiskelijalle ovea rahoitusmaailman ja pankkitoiminnan syövereihin. Tutustumme pankkien toimintanympäristöön, osin historiaan ja toisaalta tulevaisuuden muutoksiin ja trendeihin.
Kurssin keskeisin sisältö muodostuu kuitenkin käytännönläheisistä esimerkeistä ja toimintatavoista, miten käytännön työtä pankeissa tehdään. Kurssi muodostaa perustaso (tavoitteena jopa ylittää se), jota työnantajat odottavat ja olettavat harjoitteluun pyrkivältä tai rahoituselämästä työpaikkaa hakevalta kokelaalta. Vaikka opiskelija ei pankkialalle hakeutuisikaan, tällä kurssilla saavutettavat taidot ovat elintärkeitä kaikille, jotka tulemme olemaan rahan, rahoituksen, lainojen ja säästämisen kanssa tekemisissä tulevaisuudessa - joko oman asuntolainan tiimoilta tai tulevaisuuden huippuosaajana pankkimaailmassa.
Karkea aikataulutus/aihepiiri on seuraava:
- Johdanto, pankkitoiminta osana yhteiskuntaa
- Pankit Suomessa, ansaintamallit ja sen muuttuminen
- Toiminta pankkialalla, roolit ja toimintaympäristö, pankkisalaisuus
- Asiakkaan tunteminen, tunnistaminen ja rahanpesu
- Päivittäisasioinnin juridiikkaa 1
- Päivittäisasioinin juridiikkaa 2
- Maksujenvälitys, verkkopankit ja rahaliikenne
- Säästäminen ja sijoittaminen
- Laina-asiakkaan maksukyvyn määrittely, luottokelpoisuuden arviointi
- Asunto-osakeyhtiöt
- Kiinteistöt
- Vakuudet 1 (takaus ja käteispantti)
- Vakuudet 2 (panttaus)
- Lainaaminen ja luottoprosessi 1
- Lainaaminen ja luottoprosessi 2
- Maksujärjestelyt ja perintä
- Myynti keskeisenä osana pankkityötä
- Pankkitoiminnan tulevaisuus meillä ja maailmalla
Osana kurssia tullaan vierailemaan Sijoitus - Invest 2024 -messuilla Helsingin Messukeskuksessa (omakustanteinen, vapaaehtoinen) sekä samalla reissulla jossain rahastoyhtiössä tai treasuryssä. Otamme osaa Finanssiala ry:n vastuullisuusteemaiseen hackathlon -tapahtumaan Ruoholahdessa 12.10.2023. Kurssilla saattaa olla vieraileva luennoitsija alueella toimivasta pankista, lisäksi vierailemme Turun keskustassa jossain pankkikonttorissa.
Huomioitava on, että kurssi voidaan suorittaa vain läsnäoloa vaativalla luento-opetuksena - ei Teams-mahdollisuutta. Kurssin toteutukseen saattaa tulla muutoksia, joista tiedotetaan erikseen luennoilla.
Objective
The students learn to understand the fundamental structures of banking. They become acquainted with banking business environment and its changes. They know the services offered by banks as well as their operation methods and ways to compete. The course emphasises the factors which make banking profitable.
Content
Banking business environmentBanks and financing Payment systems and instrumentsProperty management serviceFinances and profitability of banksPersonnel management in banksMarketing and ways to competeBanking as the market place
Materials
Kurssin tärkein materiaali on luennoitsijan Itslearning-alustalle toimittama luentomateriaali jokaiselta luentokerralta. Luentomateriaalia täytentää luennoilla opetuksen perusteella tehtävät muokkaukset ja lisäykset opintomateriaaliin.
Opintomateriaalia tuetaan erilaisten uutisten, harjoitusten ja käytännönläheisten, todellisten esimerkkien ja case-harjoitusten avulla. Materiaaleissa on paljon erilaatuista aineistoa videoista ja elokuvista tutkimuksiin ja kirjoihin - nämä osaltaan tukevat oppimista ja muodostavat moniulotteisemman kuvan opeteltavasta aiheesta.
Kurssikirjoista ja luentomateriaalia täydentävästä kirjallisuudesta yms. materiaalista kerrotaan tarkemmin kurssin alkaessa.
Teaching methods
Oppiminen tapahtuu sovelletun ongelmalähtöisen oppimisen avulla, jossa teoreettinen osa
sovelletaan käytäntöön erilaisten uutisten, toimeksiantojen, harjoitusten ja case -aineistojen avulla. Johtuen opetettavan aiheen luonteesta, kurssi on kuitenkin verrattain luentotyyppinen. Kurssilla merkittävä osa opetuksesta tapahtuu kuitenkin keskustellen.
Exam schedules
Sovitaan kurssin alussa erikseen, uusintamahdollisuuden tutkintosäädöksen mukaisesti.
Completion alternatives
-
Student workload
Kurssilla käsiteltävät aihepiirit rakentuvat hyvin vahvasti aikaisemmin opittujen asioiden ja teorioiden päälle, eikä kurssin suorittaminen ilman aktiivista osallistumista luennoille ole mahdollista suorittaa. Läsnäolo luennoilla on pakollista.
Kurssin keskeinen sisältö opitaan luennoilla, jota tukevat pankkivierailu ja luentojen perusteella tehtävät harjoitustehtävät.
Further information
Sovitaan kurssin alussa erikseen.