Siirry suoraan sisältöön

Tulevaisuuden osaamisen johtaminen (5 op)

Toteutuksen tunnus: TH00BP35-3006

Toteutuksen perustiedot


Ilmoittautumisaika
01.06.2024 - 28.08.2024
Ilmoittautuminen toteutukselle on päättynyt.
Ajoitus
28.08.2024 - 07.11.2024
Toteutus on päättynyt.
Opintopistemäärä
5 op
Lähiosuus
0 op
Virtuaaliosuus
5 op
Toteutustapa
Etäopetus
Yksikkö
Terveys ja hyvinvointi / Master School
Opetuskielet
suomi
Paikat
10 - 35
Koulutus
Sosiaali- ja terveysalan ylempi AMK, sosiaali- ja terveysalan kehittäminen ja johtaminen
Opettajat
Marjo Harju
Marjo Vähäkangas
Ajoitusryhmät
Avoimen AMK:n kiintiöpaikat. Ilmoittaudu ilman tätä pienryhmää. (Koko: 5 . Avoin AMK : 5.)
Ryhmät
YTEKES23V
Sosiaali- ja terveysalan kehittämisen ja johtamisen koulutus, S23 (verkko)
Pienryhmät
Avoimen AMK:n kiintiöpaikat. Ilmoittaudu ilman tätä pienryhmää.
Opintojakso
TH00BP35

Toteutuksella on 5 opetustapahtumaa joiden yhteenlaskettu kesto on 11 t 30 min.

Aika Aihe Tila
Ke 28.08.2024 klo 12:30 - 15:00
(2 t 30 min)
Tulevaisuuden osaamisen johtaminen TH00BP35-3006
Teams-linkki, löytyy myös Itsistä
To 29.08.2024 klo 09:00 - 11:30
(2 t 30 min)
Tulevaisuuden osaamisen johtaminen TH00BP35-3006
zoom
Ke 09.10.2024 klo 09:00 - 11:30
(2 t 30 min)
Tulevaisuuden osaamisen johtaminen TH00BP35-3006
zoom
Ke 06.11.2024 klo 09:00 - 11:30
(2 t 30 min)
Tulevaisuuden osaamisen johtaminen TH00BP35-3006
zoom
To 07.11.2024 klo 09:00 - 10:30
(1 t 30 min)
Tulevaisuuden osaamisen johtaminen TH00BP35-3006
zoom
Muutokset varauksiin voivat olla mahdollisia.

Arviointiasteikko

H-5

Sisällön jaksotus

Opintojakson pääsisältöjä ovat:
• Osaamisen johtamisen käsitteet ja käytännöt
• Osaamistarpeiden tunnistaminen ja ennakointi
• Osaamispääoman kehittäminen ja säilyttäminen

Opintojakson opetuskerrat verkossa: :
28.8. 12:30-15:00 Opintojakson aloitus, osaamisen johtaminen käsitteenä ja prosessina
29.8. 9:00-11:30 Osaamisen johtamisen käytännöt
9.10. 9:00-11:30 Tulevaisuuden osaamistarpeet
6.11. 9:00-11:30 Osaamisprofiili-seminaari
7.11. 9:00-10:30 Journal Club

Muutoin toteutus perustuu jakson aikana suoritettaviin oppimistehtäviin: Ennakoivan osaajaprofiilin ja kokoavan raportin laadintaan sekä Journal Clubiin valittuihin englannin kielisiin lähteisiin perehtymiseen ja siitä laadittavaan pohtivaan esseeseen.

Tehtävä 1. Ennakoiva osaajaprofiili

Tehtävä tehdään ryhmätyönä 4–5 henkilön vapaavalintaisissa ryhmissä.

Vaihe 1. Kohdeorganisaation ja tehtävänimikkeen valinta
- Valitkaa kohdeorganisaatio (esim. julkinen, yksityinen tai kolmannen sektorin toimija) ja määritelkää mahdollinen yksikkö ja tehtävänimike (esim. sairaanhoitaja, sosionomi, esihenkilö, ylihoitaja, projektipäällikkö, projektikoordinaattori tms.), josta laaditte ennakoivan osaajaprofiilin.
Vaihe 2. Toimintaympäristön nykytilan analysointi
- Osaajaprofiilin laadinta edellyttää, että toimintaympäristön nykytila on kuvattu ja kehittämiskohteet sekä vahvuudet on tunnistettu. Laatikaa siis arvio nykytilasta hyödyntämällä valitsemaanne analysointi/arviointimenetelmää.
Vaihe 3. Tulevaisuuden osaamistarpeiden ennakointi
- Tämän jälkeen hyödyntäkää ennakointimenetelmiä ja ennakointitietoa tulevaisuuden osaamistarpeiden hahmottamisessa.
Vaihe 4. Laatikaa tulevaisuuden osaajaprofiili
- Laatikaa visuaalinen (noin 1 sivun laajuinen) tulevaisuuden osaajaprofiili valitsemastanne tehtävänimikkeestä.
Vaihe 5. Laatikaa aiheesta kokoava raportti
- Laatikaa aiheesta kokoava raportti, jossa esitätte myös lyhyen suunnitelman osaajaprofiilin osaamistarpeisiin vastaamiseksi. Raportin maksimipituus on noin 4-5 tekstisivua sisältäen visuaalisesti esitetyn osaajaprofiilin. Raportissa tulee hyödyntää lähdemateriaalina esimerkiksi kansallisia- ja kansainvälisiä tieteellisiä tutkimuksia.
Vaihe 5. Valmistautukaa esittelemään työ seminaarissa

Tehtävä 2. Journal Club
Journal Club on keskustelufoorumi, jonka tavoitteena on oppia lukemaan ja arvioimaan kriittisesti erityyppisiä tieteellisiä artikkeleita sekä saada uutta tutkimuksellista tietoa aiheesta. Tehtävässä perehdytään tutkimusartikkeleihin ja pohditaan sosiaali- ja terveysalan osaamisen johtamista sekä tulevaisuuden osaamistarpeita. Samalla tutustutaan aiheen kannalta keskeisiin käsitteisiin, harjoitellaan asioiden jäsentämistä ja esittämistä sekä tiimityötaitoja. Tehtävä toteutetaan sekä yksilö- että ryhmätyönä.

Artikkelin lukeminen ja esityksen valmistelu (yksilötehtävä)

1. Ilmoittaudu lukemaan sinua kiinnostava tutkimusartikkeli
2. Valitsemasi tutkimusartikkelin löydät Itsin kansiosta.
3. Lue artikkeli. Noudata lukiessasi seuraavia ohjeita:
· Tutustu ensin artikkelin otsikkoon ja tiivistelmään. Mistä on kysymys?
· Lue sitten artikkelin leipäteksti (keskittyen erityisesti johdantoon-, pohdintaan- ja johtopäätöksiin).
· Pohdi tämän jälkeen artikkelin sisältöä suhteessa sosiaali- ja terveysalan osaamiseen ja sen kehittämiseen - mitä ajatuksia sinulle herää?
· Reflektoi mahdollisuuksien mukaan aihetta myös oman työkokemuksesi tulokulmasta – miten artikkelin sisältö peilautuu omiin havaintoihisi, kokemukseesi ja aiempaan koulutukseesi?
4. Valmistele napakka (noin10 minuutin esitys) lukemastasi artikkelista. Esityksen toteutustapa on vapaavalintainen (esim. ppt tai prezi). Painota esityksessäsi artikkelin keskeisiä sisältöjä sekä teemoja ja tarkastele niitä myös työelämäorientaatiolla. Valmistaudu esittelemään esityksesi sekä keskustelemaan aiheesta pienryhmissä pidettävässä Journal Clubissa.

Pohtiva essee Journal Clubin keskeisitä sisällöistä
- Kirjoita yksilötyönä pohtiva essee Journal Clubin keskeisistä sisällöistä/teemoista ja tarkastele niitä suhteessa sosiaali- ja terveysalan osaamiseen ja sen kehittämiseen. Reflektoi aihetta myös oman työkokemuksesi tulokulmasta- miten keskeiset sisällöt peilautuvat omiin havaintoihisi, kokemukseesi ja aiempaan koulutukseesi? Esseen pituus on noin 3 tekstisivua (lisäksi kansilehti ja lähteet).

Tavoitteet

Opintojakson suoritettaan opiskelija osaa:
· Määrittää osaamisen tulevaisuudenkuvat ja –profiilit
· Arvioida ja kehittää visionääristä ja strategialähtöistä tulevaisuuden osaamista
· Arvioida toiminnan kehittymistä

Sisältö

· Tulevaisuuden osaamisvaatimukset
· Palvelumuotoilun, palvelujen tuottamisen, palveluohjauksen sekä talous- ja liiketoiminta-ajattelun edellyttämä tulevaisuuden osaaminen
· Osaamisen arviointi, kehittäminen ja järjestelmät sekä toiminnan arviointi

Oppimateriaalit

Ilmoitettu Itslearning-oppimisympäristössä.
- Englannin kieliset tieteelliset artikkelit
- Nettilähteitä esim. Sitra

Opetusmenetelmät

Etäopetus ja oppimistehtävät
Itsenäinen- ja ryhmätyöskentely

Tenttien ajankohdat ja uusintamahdollisuudet

Ei tenttiä.

Kansainvälisyys

Innovaatiopedagogiikka on keskiössä kaikissa Turun ammattikorkeakoulun (YAMK) koulutuksissa. Opiskelijat opiskelevat työnsä ohessa ongelmalähtöisesti ja teoriaa käytäntöihin soveltaen. Tämä opintojakso sisältää lähiopetusta, pienryhmätyöskentelyä sekä itsenäistä opiskelua.

Lähiopetuksessa perehdytään opintojaksolle keskeiseen teoriaan sekä keskustellaan ja jaetaan kokemuksia käsiteltävistä aiheista. Pienryhmätyöskentelyssä korostuvat itseohjautuvuus, vertaisoppiminen sekä dialoginen vuorovaikutus. Yksilötehtävissä perehdytään opintojakson kirjallisuuteen, harjoitellaan tiedonhankintaa ja jalostamista sekä jäsenneltyä asioiden esitystapaa.

Toteutuksen valinnaiset suoritustavat

Ei erillistä valinnaista suoritustapaa.

Opiskelijan ajankäyttö ja kuormitus

Opetusta: luentoja ja toiminnallista työskentelyä (14 h) sekä itsenäistä opiskelua: oppimistehtäviä ja pienryhmätyöskentelyä (121 h). Yhteensä 135 h (5 op).

Lisätiedot

YAMK - opintoja, ei sovellu AMK - opintoihin. Avoin AMK maksimi: viisi opiskelijaa.

Siirry alkuun