Art Now (5 cr)
Code: 2021159-3004
General information
- Enrollment
-
08.08.2021 - 20.09.2021
Registration for the implementation has ended.
- Timing
-
07.09.2021 - 01.10.2021
Implementation has ended.
- Number of ECTS credits allocated
- 5 cr
- Local portion
- 2 cr
- Virtual portion
- 3 cr
- Mode of delivery
- Blended learning
- Unit
- Arts Academy
- Campus
- Linnankatu Arts Campus
- Teaching languages
- Finnish
- Seats
- 10 - 40
- Degree programmes
- Degree Programme in Fine Arts
- Teachers
- Henna-Riikka Halonen
- Course
- 2021159
Evaluation scale
H-5
Content scheduling
Kurssin aloitus Tiistaina 7.9 klo 10-13 (Kuvateatteri tai zoom).
Päivä jatkuu Anni Puolakan luennolla klo 14-16.
Voit osallistua siis joko paikan päällä Kuvateatterissa tai zoomin kautta. Huom! alla oleva linkki vain Taide Nyt aloitukseen ja muihin ryhmätapaamisiin. Queer taiteessa ja teoriassa kurssille tulee erillinen zoom-linkki ja ohjeistus.
Join Zoom Meeting
https://turkuamk.zoom.us/j/67859925062
Meeting ID: 678 5992 5062
Huom! Kurssi toteutetaan pääosin hybridimallia käyttäen, näyttelyvierailuja lukuun ottamatta.
Opintojaksolla tutustutaan erilaisiin ajankohtaisiin nykytaiteen ilmiöihin, teoksiin ja teorioihin, sekä keskustellaan niistä taiteilija ja teosesimerkkien kautta.
Seminaareissa työskentelemme erilaisten praktisten kysymysten äärellä. Tässä keskiössä on oman työskentelyn syventäminen ja vahvistaminen. Osa päivistä on varattu itsenäiseen työskentelyyn oman taiteellisen projektin äärellä.
Kurssiin sisältyy myös näyttelyvierailuja.
Kurssin viitekehyksenä toimii Turun Yliopiston kanssa toteutettava Queer taiteessa ja teoriassa -luentosarja.
Luentosarjan tavoitteena on esitellä nykyisen queer-tutkimuksen ja teorian suuntauksia, queer-taiteilijuutta sekä erilaisia tapoja tehdä queer-taidetta.
Opintojaksolla käsitellään queer-taiteen ja teorian medioita, sisällöllisiä kysymyksiä, taiteilijan ja tutkijan rooleja, sekä arvo- ja valtakysymyksiä.
Teemoja mm.: aktivismi, auditiivisuus, bioetiikka, ekofeminismi, intersektionaalisuus, queer-ekologia, queer-historia, transtaiteilijuus ja muotitaide.
Suoritustavat:
Arvioinnissa huomioidaan läsnäolo kurssilla, tekstivalikoimiin tutustuminen, lopuksi kirjoitetaan luentopäiväkirja.
Taide Nyt aikataulu:
Ti 7.9. 10 - 13, Kurssin aloitus (Henna ja Asta), Luento: 14-16: Anni Puolakka (zoom)
Ke 8.9. 12 – 16, Itsenäinen tai pienryhmissä tehtävä näyttelyvierailu Turku (Titanik: Enfleshed and elaborated)
To 9.9. 11 – 12, 10-13 Itsenäistä työskentelyä, Luento 14-16: Asta Kihlman (moodle)
Pe 10.9. 10-17 Itsenäistä työskentelyä annetun projektin puitteissa
Ti 14.9. 11 – 13, Keskustelua Titanikin näyttelystä (zoom), Luento 14-16: Edith Hammar (zoom)
Ke 15.9. 11 – 17, Henna-Riikka työhuonevierailuja koululla tai zoom
To 16.9. 10 – 13, 10-13 Itsenäistä työskentelyä annetun projektin puitteissa, Luento 14-16: Salla Aldrin Salskov (moodle)
Pe 17.9, Näyttelyvierailu, Helsinki, Biennale
Ti 21.9, 10 – 13, Itsenäistä työskentelyä annetun projektin puitteissa, Luento 14-16: Ervin Latimer (zoom)
Ke 22.9, 11 – 17, Seminaari: Opiskelijaesittelyitä (kuvataiteen projektitila/zoom)
To 23.9, 10 – 13, Itsenäistä työskentelyä annetun projektin puitteissa, iltapäivä luento: Harri Kalha (moodle)
Pe 24.9. 10 – 13, Seminaari: Opiskelijaesittelyitä (kuvataiteen projektitila/zoom)
Ti 28.9. 10 – 13, Itsenäistä työskentelyä annetun projektin puitteissa, Luento 14-16: Teo Ala-Ruona (zoom)
Ke 29.9. 11 – 17, Seminaari: Opiskelijaesittelyitä (kuvataiteen projektitila/zoom)
To 30.9. 10 – 13, Itsenäistä työskentelyä annetun projektin puitteissa, Luento 14-16:Tiia Sudenkaarne (moodle)
Pe 1.10. 10-13, Seminaari: Opiskelijaesittelyitä (kuvataiteen projektitila/zoom) 14-16 Kurssin lopetus keskustelua.
Tarkempi Queer Taiteessa ja teoriassa luentoaikataulu:
Kuvateatteri, Turun taideakatemia (etäluento) 7.9. klo 14–16, Anni Puolakka: Omaelämäkerrallisuus, dokumentarisuus
Etäluento, zoom. klo 14–16, Asta Kihlman: Uusmaterialismi
Etäluento, zoom, 14.9. klo 14–16, Edith Hammar: Luomisen tärkeydestä ymmärtää itseä, kokemuksia ja ympäristöä
Etäluento, zoom: 16.9. klo 14–16, Salla Aldrin Salskov: Queer-feminismin filosofia Maggie Nelsonin Argonautissa
Etäluento, zoom, 21.9. klo 14–16, Ervin Latimer, Queer Arts
Etäluento, zoom, 23.9. Harri Kalha: Toiseuden tapailusta antisosiaaliseen eetokseen: Mitä queer on / voisi olla kuvataiteen määreenä/suuntimena/johtimena?
Etäluento, zoom: 28.9. Teo Ala-Ruona: Queer ekologia ja esitystaide
Etäluento, zoom: 30.9. Tiia Sudenkaarne: Bioetiikka
Lisää informaatiota Queer taiteessa ja teoriassa kurssista Turun Yliopiston sivuilla:
https:// opas.peppi.utu.fi/fi/opintojakso/TAHI2207/27586?period=2020-2022
Objective
The students will be able to
• get acquainted with topical phenomena and genres in art and other social activity
• express opinions
• develop their critical thinking
• understand the practices of contemporary art and identify those practices, discourses and elements in contemporary art that are relevant to their own work.
Content
Artistic work, the field of contemporary art and the related discourse.
Materials
materiaalit löytyvät Its learning: Taide Nyt 21 kansiosta.
Oppimateriaali ja suositeltava kirjallisuus:
Katariina Parhi & Tiia Sudenkaarne: ”Sukupuolen ja seksuaalisuuden lääketieteellisiä tulkintoja – Queer-bioetiikkaa ja haavoittuvuuden kerrokset historiallisissa psykiatrisissa potilaskertomuksissa”. Niin & Näin 2/20, s. 145 – 153.
Maggie Nelson, The Argonauts, Graywolf Press, 2016 s. 2–52.
Harri Kalha, “Kirjoittaminen On”. Kritiikin ääniä. Tekstejä kritiikistä 2020. toim. Maria Hyrkkänen, Riikka Lacznak & Maria Säkö. Suomen arvostelijain liitto. S. 14 – 24.
Harri Kalha, ”Hepin hurmiosta tekstin turmioon”. Todellisuuden tutkimuskeskus. Esitys@todellisuus.fi 4/2016, s. 8–10.
José Esteban Muñoz, Feeling Brown: Ethnicity and Affect in Ricardo Bracho's "The Sweetest Hangover (And Other STDs)", Theatre Journal, Vol. 52, No. 1, Latino Performance (Mar., 2000), pp. 67-79. Published By: The Johns Hopkins University Press. https://www.jstor.org/stable/25068741
Teaching methods
Seminaari, luennot, tekstit ja erilaiset itsenäiset tehtävät keskiössä oman työskentelyn tutkiminen ja sen sijoittaminen suhteessa nykytaiteen kenttään. Hankitaan ja rakennetaan tietoa yhdessä tutustuen ilmiöihin ja niistä erilaisissa kokoonpanoissa keskustellen.
Opintojakso toteutetaan seminaarein, jotka sisältävät luentoja, keskusteluita ja itsenäistä tai pienryhmätyöskentelyä sekä näyttelyvierailuja. Painotus on tämän hetken tuotannoissa ja taiteilija/teosesittelyissä. Esitellyt teokset sidotaan myös erilaisiin nykyajattelun, yhteiskunnan ja taiteen teemoihin ja konteksteihin, jonka jälkeen niistä keskustellaan ryhmänä.
Kurssin aikana toteutetaan myös opiskelijatehtäviä joissa keskitytään käytännön työskentelyyn.
Pedagogic approaches and sustainable development
Tämän jakson tarkoituksena on perehdyttää opiskelijat taiteen ja taiteellisen toiminnan luonnetta koskeviin peruskysymyksiin. Kurssi on johdatus nykytaiteen analysoinnin ja ymmärtämisen perusperiaatteisiin.
Student workload
Lähiopetus ja itsenäisesti tehtävät tehtävät 135 tuntia.
Läsnäolo 100%, poissaolotapauksissa korvaavat tehtävät.
Luentopäiväkirja: Palautus kurssin lopussa 15.10 mennessä.
Ohje: Luentopäiväkirjan tarkoituksena on harjoittaa kriittistä, refleksiivistä ajattelua. Se ei ole tiivistelmä luennoista tai kurssimateriaalista. Luentopäiväkirjassa esitellään ja kommentoidaan asiakokonaisuuden keskeisiä teemoja. Luentopäiväkirja ei ole sama kuin luentomuistiinpanot, vaan se on tiivistämistä, tärkeinä pidettyjen asioiden esiin nostamista, prosessointia ja kommentointia. Kaikkia luennolla esille nousseita asioita ei ole tarkoituksenmukaista käsitellä päiväkirjassa.
Further information
Henna-Riikka Halonen
henna.halonen@turkuamk.fi
Asta Kihlman