Skip to main content

Advanced theatre studies 2 (5 cr)

Code: 2011418-3004

General information


Enrollment
02.07.2020 - 31.07.2020
Registration for the implementation has ended.
Timing
01.08.2020 - 31.07.2021
Implementation has ended.
Number of ECTS credits allocated
5 cr
Local portion
5 cr
Mode of delivery
Contact learning
Unit
Arts Academy
Campus
Linnankatu Arts Campus
Teaching languages
Finnish
Teachers
Marja Susi
Course
2011418
No reservations found for realization 2011418-3004!

Evaluation scale

H-5

Content scheduling

Improvisaatio, 2 op. Kurssi on käytännönläheinen tutustuminen improvisaatioteatterin perusteisiin. Kurssilla tutustutaan laajaan skaalaan erilaisia improvisaatioharjoitteita, improvisaation teoreettisiin käsitteisiin sekä tutustutaan lyhyesti improvisaatioteatterin erilaisiin tyylisuuntiin.
Työskentely tapahtuu improvisaatioharjoitteita tekemällä sekä reflektoimalla yhdessä ryhmän kanssa.

Kurssilla tutustutaan improvisaatioteatterin teoreettisiin periaatteisiin, perustuen mm. Keith Johnstonen, Simo Routarinteen ja Viola Spolinin ajatuksiin. Kurssin keskeisiä käsitteitä ovat hyväksyntä, kuuntelu, spontaanisuus, toisten tukeminen, määrittely sekä moka on lahja -periaate. Tutkimme ryhmän kanssa kuinka improvisoituja kohtauksia rakennetaan ja kuinka improvisaation dramaturgia toimii.
Kurssilla valotetaan myös lyhyesti kirjallisia tietolähteitä sekä suomen ja ulkomaiden improkenttää, jotta opiskelijoille tulee käsitys siitä miten kenttä toimii ja minkälaisia verkostoja opiskelija voi mahdollisesti hyödyntää tulevaisuudessa.

Kurssin tavoite on antaa opiskelijalle kattava kuva improvisaatioteatterista. Tavoitteena on että kurssin jälkeen opiskelija tuntee improvisaatioteatterin teoriaa ja kuinka soveltaa tätä käytännössä lavalla sekä opetustyössä. Opiskelija kasvattaa harjoitepankkiaan sekä on tietoinen improvisaatioteatterin eri tyylilajeista, kirja- ja internetlähteistä sekä verkostoista.

Objective

Student is able to use advanced theatre skills in chosen genre.

Content

Lectures, workshops, exercises, practicing and independent work.

Teaching methods

Lähiopetus, harjoitteet

Go back to top of page