Vaihtoehtoiset kommunikaatiomenetelmät (1 op)
Toteutuksen tunnus: 7081270-3009
Toteutuksen perustiedot
- Ilmoittautumisaika
- 01.01.2022 - 31.03.2022
- Ilmoittautuminen toteutukselle on päättynyt.
- Ajoitus
- 24.01.2022 - 16.09.2022
- Toteutus on päättynyt.
- Opintopistemäärä
- 1 op
- Lähiosuus
- 0 op
- Virtuaaliosuus
- 1 op
- Toteutustapa
- Etäopetus
- Yksikkö
- Terveys ja hyvinvointi
- Toimipiste
- Kupittaan kampus
- Opetuskielet
- suomi
- Paikat
- 15 - 150
- Koulutus
- Sosionomikoulutus
- Opettajat
- Päivi Myllymäki
- Ryhmät
-
PSOSTK22Sosionomi (AMK), Turku, K22
-
PSOSS21VSosionomi (AMK), Turku, verkko S21
-
PSOSK22VSosionomi (AMK), Salo, verkko K22
- Opintojakso
- 7081270
Arviointiasteikko
H-5
Sisällön jaksotus
Opintojakso on itsenäisesti suoritettava verkko-opintojakso.
Suoritustapa: verkkotentti
Ajoitus: 24.1. - 20.5.2022 Keväällä on kolme tenttimahdollisuutta.
Opintojakso alkaa viikolla 4 ja 24.1. klo 9.00 aukeaa kurssin tila Itslearning-verkkoympäristössä.
Aloitusinfo pidetään verkossa 24.1. klo 16.00 - 17.00. Infoon osallistuminen on vapaaehtoista.
Kurssiin liittyvä informaatio ja tenttitila löytyy ITS-tilasta.
LINKKI INFOON:
Join Zoom Meeting
https://turkuamk.zoom.us/j/67638351568
Meeting ID: 676 3835 1568
Opintojakso perehdyttää vaihtoehtoisten kommunikaatiomenetelmien perusteisiin, tärkeimpiin käsitteisiin ja antaa ydintiedot tärkeimmistä menetelmistä (esim. selkokieli, kuvakommunikoinnin tavat).
Opintojakso on itsenäisesti suoritettava verkko-opintojakso ja opiskelja suorittaa sen jonakin annetuista tenttipäivistä.
Tavoitteet
Opiskelija
- ymmärtää vaihtoehtoisten kommunikaatiomenetelmien perusteet
- osaa hyödyntää verkkomateriaalia haastavissa kommunikaatiotilanteissa
Sisältö
Sisällöt:
-tukiviittomat
-selkokieli
-kuvakommunikaatio
Opetusmenetelmät
Opintojakso on itsenäisesti suoritettava verkko-opintojakso ja opiskelja suorittaa sen valitsemanaan tenttipäivänä.
Keväällä 2022 on kolme mahdollisuutta suorittaa kurssi tenttinä:
. ke 9.3. klo 16.00 - 17.00 (ilmoittautum. viim. 2.3.)
ma 11.4. klo 16.00 - 17.00 (ilmoittautum. viim. 4.4. )
to 5.5. klo 16.00 - 17.00 (ilmoittautum. viim. 28.4.)
uusinta-/korotustentti 13.9. klo 16.00-17.00
.
Opiskelija valitsee tentin ja ilmoittautuu siihen vastuuopettajalle sähköpostitse viikkoa aikaisemmin.
HUOM. Älä ilmoittaudu etuajassa myöhempiin tentteihin. Otsikoi viestisi Ilmoittautuminen: Vaihtoeht. menet. TENTTI + päivä.
Hylätyn tentin uusintamahdollisuus on näinä samoina tenttipäivinä. Lisäksi on ylimääräinen mahdollisuus tenttiä syksyllä sosiaali- ja kasvatusalan uusintatenttipäivän yhteydessä.
Tentti sisältää monivalintatehtäviä sekä lyhyesti vastattavia kysymyksiä. Tentti arvioidaan asteikolla 0 - 5.
Tenttiarvosanaa voi korottaa yhden kerran.
TENTTIIN OPISKELTAVA MATERIAALI
- Puhetta tukevat ja korvaavat kommunikointimenetelmät Suomessa 2012. Huuhtanen, K. (toim.). Kehitysvammaliitto: Opike. Uud. laitos. Huom. Kirjasta ei tentitä seur. osioita: s. 32 - 47 ja s. 73 - 83. (Kirja ei ole saatavilla verkosta.)
- Sainio, A. 2015. Selkokieli kirjoituksessa. eKirjassa Virtanen, H. (toim.). Selkeää ja saavutettavaa viestintää. Viisi artikkelia selkoilmaisusta. Kehitysvammaliitto. s. 9 - 18
- Leskelä, L. 2015. Selkopuhe ja ääneen lukeminen. eKirjassa Virtanen, H. (toim.). Selkeää ja saavutettavaa viestintää. Viisi artikkelia selkoilmaisusta. Kehitysvammaliitto. s. 19 - 26
- Älli, S. 2015. Saavutettavuus ja selkokieli verkkopalveluissa. eKirjassa Virtanen, H. (toim.). Selkeää ja saavutettavaa viestintää. Viisi artikkelia selkoilmaisusta. Kehitysvammaliitto.
s. 27 - 38
HUOM. eKirja on luettavissa Papunet-sivustolla.