Startup! (10 cr)
Code: 2051197-3005
General information
- Enrollment
-
30.08.2022 - 11.12.2022
Registration for the implementation has ended.
- Timing
-
11.01.2023 - 28.04.2023
Implementation has ended.
- Number of ECTS credits allocated
- 10 cr
- Local portion
- 10 cr
- Mode of delivery
- Contact learning
- Teaching languages
- Finnish
- Teachers
- Jani Pihlajamaa
- Course
- 2051197
Evaluation scale
H-5
Content scheduling
Kurssi tarjoaa opiskelijoille valmiuksia luoda jotain uutta ja arvokasta toisille ihmisille tai organisaatioille. Opiskelijat tunnistavat ongelmia, epäkohtia ja haasteita itselle tärkeissä aiheissa ja kehittävät niihin ratkaisuja kokeilujen kautta. Kurssilla on kaksi vaihetta, joista ensimmäinen kehittää opiskelijoiden innovointitaitoja ja sen suoritettuaan heillä on omakohtaista kokemusta uusien tuote- tai palveluideoiden luomisesta ja testaamisesta. Toinen vaihe kehittää liiketoimintataitoja ja sen suoritettuaan opiskelijoilla on omakohtaista kokemusta liiketoimintamallien kehittämisestä ja testaamisesta. Kurssin molemmat vaiheet harjaannuttavat opiskelijoiden ongelmanratkaisu-, analyysi-, tiimityöskentely-, projektinhallinta-, viestintä- ja verkostoitumistaitoja. Kurssilla hankittuja valmiuksia voi hyödyntää monipuolisesti työelämässä esimerkiksi toimintaansa uudistavan organisaation johtajana tai asiantuntijana, oman yrityksen omistajana tai järjestöaktiivina.
Sisältö
1) Opiskelijat kehittävät ja testaavat poikkitieteellisissä tiimeissä tuote- tai palveluideoita tunnistettuihin ongelmiin. Tässä vaiheessa keskitytään toimintaympäristön ja kohderyhmien tarpeiden ymmärtämiseen, uusien ratkaisuvaihtoehtojen ideoimiseen ja käytännön kokeiluihin.
2) Opiskelijat jatkavat poikkitieteellisissä tiimeissä kehittelemällä tuote- tai palveluideoilleen erilaisia toteuttamistapoja. Tässä vaiheessa painottuu liiketoimintamallien kehittäminen, ansaintalogiikan hahmottaminen ja liiketoiminnan organisointivaihtoehtojen selvittäminen.
Ajoitus
Kurssin tapaamiset:
ke 11.1. klo 9-17 (huom! koko päivän kick off)
ke 18.1. klo 14-17
ke 1.2. klo 14-17
ke 15.2. klo 14-17
ke 1.3. klo 14-17
ke 15.3. klo 14-17
ke 29.3. klo 14-17
ke 12.4. klo 14-17
ke 26.4. klo 14-17
Objective
Student understands the importance of entrepreneurship and gets to test own business ideas in practice. The aim of the course is to provide students with practical experience of entrepreneurship in multidisciplinary teams with students from different universities. After completing the course, students will be equipped to develop, evaluate and exploit new business opportunities. In addition, the course will help students to develop their teamwork, project management and communication skills.
www.nystartup.fi
Content
Start-up activities, Mentoring, Business plan, Management report, Lean Canvas, Pitching, Visibility in Social Media, Press release, Regional fairs, National fairs (NY Startup finals), Annual company report and personal learning diary
Materials
Kurssin aikana jaettava materiaali.
International connections
Kurssi koostuu pienryhmäopetuksesta (5 x 4h / vaihe) ja ryhmätyöskentelystä (115h / vaihe).
Turun ammattikorkeakoulussa opiskelevien lisäksi kurssille osallistuu Turun yliopiston, Humanistisen ammattikorkeakoulun ja Åbo Akademin opiskelijoita, joiden parista opiskelijat muodostavat tiimit.
Student workload
Osallistuminen yhteisiin kurssitapaamisiin ja tiimien itsenäiseen työskentelyyn. Kurssiin ei sisälly varsinaista luento-opetusta eikä tenttiä. Kurssin onnistunut suorittaminen edellyttää tiimien aktiivisuutta, jota yhteiset kurssitapaamiset tukevat. Kurssitapaamisiin sisältyy harjoituksia ryhmäkeskusteluja, tietoiskuja ja yrittäjävieraita. Oppimistavoitteet määritetään yhdessä kurssin alussa. Kurssisuorituksen arviointi perustuu innovointi- (vaihe 1) ja liiketoimintataitoja (vaihe 2) edistävien välietappien suorittamiseen sekä opiskelijoiden itse- ja vertaisarviointiin.
Further information
Minimiosallistujamäärä kurssilla on 20 opiskelijaa.