Skip to main content

Finnish Language and Communication (3 cr)

Code: 1001006-3233

General information


Enrollment
02.07.2022 - 04.10.2022
Registration for the implementation has ended.
Timing
01.08.2022 - 31.12.2022
Implementation has ended.
Number of ECTS credits allocated
3 cr
Local portion
3 cr
Mode of delivery
Contact learning
Unit
Health and Well-being
Teaching languages
Finnish
Degree programmes
Degree Programme in Nursing
Teachers
Mirka Puolakka
Course
1001006
No reservations found for realization 1001006-3233!

Evaluation scale

H-5

Content scheduling

Osaamistavoitteet:
Suomen kielen ja viestinnän opinnoissa perehdyt asiantuntija- ja työyhteisöviestintään. Opintojaksolla harjoittelet työelämässä tarvittavia viestintä- ja vuorovaikutustaitoja.

Opintojakson jälkeen osaat
• toimia oman alasi viestintä- ja vuorovaikutustilanteissa
• kehittää omia viestinnällisiä valmiuksiasi
• ottaa huomioon vastaanottajan, tilanteen ja ammattialan käytännöt.

Opintojakson sisältö:
• oman alan ammattitekstien analyysi, tulkinta ja kirjoittaminen
• asiatyylin tunnuspiirteet
• työelämän puheviestintätilanteet
• omien viestintätaitojen arviointi
• palautteen anto ja vastaanotto.

Objective

The student is able to act in a purposeful way in communicating and interacting in working life situations. He/she is able to take into consideration the receiver, the situation and the demands of the field and to communicate in an analytical, understandable and convincing manner.
The student is able and willing to develop his/her skills in the Finnish language and communication as part of his/her professional competence.

Content

Students know how to
-interpret the professional texts in their own field as part of information literacy skills and use their skills in new, different situations (for instance, text analysis and summary)
-write factual, consistent and understandable texts (for instance, small scale studies, reports, essays, professional presentations using source material) and to give references to sources according to given instructions (the basics of research communication)
-use up-to-date tools as support for their own linguistic ability in proof-reading (central contents in correcting language and text)
-act in a professional way in the verbal communication situations in working life, and to prepare for diverse speaking situations in a purposeful way (i.e. with the help of situation analysis and analysis plan)
-express themselves clearly using visual aids and by using language appropriate to the situation
-assess their own communication skills (the language and structure of spoken and written language, factors affecting readability and understandability, the effectiveness of the message)and to give and receive constructive criticism

Materials

Oppimateriaali toimii itsenäisen opiskelun ja yhdessä oppimisen tukena. Materiaalia hyödynnetään oman oppimisen, tehtävien tekemisen sekä tiedonhankinnan apuna. Materiaalit ovat sähköisiä ja löytyvät kurssin Itslearning-alueelta lukuun ottamatta opiskelijan omaa tiedonhakua.

- Kielitoimisto: Ohjepankki, sanakirja, kielenhuoltopähkinät
- Kielijelppi: Esiintyminen
- Kielijelppi: Kirjoitusviestintä
- Messi: Turun AMK:n opinnäytetyön kirjoitusohjeet ja lähteidenkäytön ohjeet
- Itslearning: Opettajan laatima materiaali
- Opiskelijan oma tiedonhaku tehtäviä varten

Teaching methods

Lähiopetus kampuksella/verkossa, itsenäinen opiskelu, ryhmä- ja parityöskentely, verkko-oppiminen, tehtäväperustaisuus.

Student workload

3 op. = 80 h opiskelijan työtä.

- lähitunnit kampuksella/verkossa
- ryhmätyö: kirjallinen raportti, puhe-esitys ja vertaisarviointi
- ammattitekstin analyysitehtävä
- mediaseurantatehtävä
- kielenhuoltotehtävät
- itsearviointitehtävä

Evaluation methods and criteria

Opintojaksolla arvioidaan:
- Kirjalliset tehtävät: 0–5, hyv/hyl
- Suulliset tehtävät: 0–5, hyv/hyl

Arviointi toteutetaan itsearviointina, vertaisarviointina sekä opettajan arviointina.

Tehtävien palauttaminen myöhässä vaikuttaa arviointiin alentavasti.

Failed (0)

Opiskelija ei ole saavuttanut kurssin oppimistavoitteita. Opiskelija ei ole palauttanut vaadittuja kurssitehtäviä sovitussa ajassa. Opiskelija ei ole osallistunut ryhmätyön tekoon riittävästi.

Assessment criteria, satisfactory (1-2)

Opiskelija on saavuttanut kurssin oppimistavoitteet niukasti ja pintapuolisesti. Opiskelija on palauttanut vaaditut kurssitehtävät sovitussa ajassa ja suoriutunut niistä välttävästi tai tyydyttävästi. Opiskelija on osallistunut ryhmätyön tekoon vain vähän.

Assessment criteria, good (3-4)

Opiskelija on saavuttanut kurssin oppimistavoitteet hyvin. Opiskelija on palauttanut vaaditut kurssitehtävät sovitussa ajassa ja suoriutunut niistä hyvin. Opiskelija on osoittanut hallitsevansa hyvin oman alansa erilaisia viestintätilanteita ja -muotoja. Opiskelija on osallistunut ryhmätyön tekoon aktiivisesti.

Assessment criteria, excellent (5)

Opiskelija on saavuttanut kurssin oppimistavoitteet erinomaisesti. Opiskelija on palauttanut vaaditut kurssitehtävät sovitussa ajassa ja suoriutunut niistä erinomaisesti. Opiskelija on osoittanut hallitsevansa hyvin ja monipuolisesti oman alansa erilaisia viestintätilanteita ja -muotoja. Opiskelija on osallistunut ryhmätyön tekoon aktiivisesti ja vastuuntuntoisesti.

Further information

Opintojaksolla on C-kielitaitovaatimus.

Edeltävyysehtoina on seuraavat opinnot:
- lukion äidinkieli ja kirjallisuus,
- ammatillisen koulutuksen äidinkieli ja viestintä tai
- vastaavat opinnot suomi toisena kielenä oppimäärinä.

Lähitunneilla tarvitaan oma tietokone, älypuhelin tai muu vastaava laite.

Toteutukseen voi tulla muutoksia.

Go back to top of page