Skip to main content

Basics of project management (5 cr)

Code: TE00BO32-3005

General information


Enrollment
01.12.2022 - 15.01.2023
Registration for the implementation has ended.
Timing
01.01.2023 - 28.05.2023
Implementation has ended.
Number of ECTS credits allocated
5 cr
Local portion
5 cr
Mode of delivery
Contact learning
Unit
Engineering and Business
Teaching languages
Finnish
Degree programmes
Kemiantekniikan koulutus
Teachers
Mari Ketola
Course
TE00BO32
No reservations found for realization TE00BO32-3005!

Evaluation scale

H-5

Content scheduling

Opintojaksoon sisältyy käytännön projekti sekä siihen kytkeytyvä teoriaosuus projektinhallinnasta.

Jokaisella ryhmällä on oma toimeksiantonsa, jota he vievät itsenäisesti eteenpäin opintojakson ajan. Käytännön projektityöskentelyn lisäksi opintojaksoon kuuluu teoriapainotteisempi projektinhallintaosuus, joka pitää sisällään itsenäistä opiskelua sekä ryhmän lukupiirityöskentelyä ennalta sovituista teemoista.

Tapaamiset kampuksella on MKEMIK23-ryhmän lähipäivinä ja löytyvät lukujärjestyksestä. Opintojaksolla on myös verkkotapaamisia. Ryhmät tapaavat itsenäisesti verkossa viikoittain. Ryhmien yhteyset tapaamiset, joissa opettaja on mukana sovitaan tarkemmin opintojaksolla.

Objective

The student knows how to work in a project leading different roles. The student can achieve a learning outcome through cdio-principals “conceiving-designing- implementing-operating systems”.

Content

Project is executed through CDIO-principals.

Materials

Materiaali jaetaan opintojakson työtilassa (itslearning).

Teaching methods

Opintojakso perustuu projektioppimiseen ja ryhmätyöskentelyyn. Opiskelijat työskentelevät itsenäisesti ja ryhmänä. Tehtävänannot liittyvät projektin toteuttamiseen sekä projektinhallinnan teoriaan.

Työskentely on pääosin verkko/etätyöskentelyä. Lähiopetuskerroilla esitellään projektin etenemistä ja tuotoksia. Lisäksi opintojaksoon kuuluu verkko-ohjausta.

Exam schedules

Ei tenttiä, kts. oppimistehtävät.

Pedagogic approaches and sustainable development

Opintojakso toteutetaan innovaatiopedagogiikan mukaan, jossa opiskelu perustuu työelämälähtöiselle projektioppimiselle. Opintojaksolla opiskelijalla tulee olla aktiivinen rooli ja hänen täytyy ottaa itsenäisesti vastuuta omasta oppimisestaan sekä projektin toteuttamisesta. Opintojakso perustuu pitkälti ryhmätyöskentelyyn, jossa opettajan rooli on tukea ja ohjata työskentelyä, muttei osallistua itse projektiin.

Completion alternatives

Aiemman suorituksen tai aiemmin hankitun osaamisen perusteella (AHOT-menettely). Ota yhteyttä opettajaan.

Student workload

Opintojaksolla on henkilökohtaisia ja ryhmän oppimistehtäviä.
Projektiryhmä toteuttaa omaa projektiaan toimeksiannon mukaan.

Opiskelijan laskennallinen työmäärä on 133,5 h.

Evaluation methods and criteria

Orientaatio- ja loppureflektointitehtävät = HYV/HYL
Lukupiirien ennakkotehtävät = HYV/HYL
Osallistuminen ja aktiivisuus projekti- ja lukupiirityöskentelyssä = 1-5
Itse- ja vertaisarvioinnit = 1-5
Opettajan kokonaisarviointi = 1-5

Failed (0)

Opiskelija ei ole osallistunut projekti- ja lukupiirityöskentelyyn.
Opiskelija ei ole osallistunut erilaisiin vuorovaikutustilanteisiin (keskustelut lähitapaamisissa ja tapaamisten ulkopuolella, esim. Teams, whatsapp).
Opiskelija ei ole tukenut omalla toiminnallaan ryhmän työskentelyä ja projektin edistymistä.
Opiskelija ei ole noudattanut yhdessä sovittuja sääntöjä ja aikatauluja (esim. myöhästymisiä, tahallisia poissaoloja).
Opiskelija ei ole palauttanut tehtäviä/tuotoksia.
Opiskelijan tekemien tehtävien/tuotosten laatu ei vastaa tehtävänantoa.
Opiskelijan motivaatiossa on kehitettävää.

Assessment criteria, satisfactory (1-2)

Opiskelija on osallistunut välttävästi projekti- ja lukupiirityöskentelyyn.
Opiskelija on osallistunut välttävästi erilaisiin vuorovaikutustilanteisiin (keskustelut lähitapaamisissa ja tapaamisten ulkopuolella, esim. Teams, whatsapp).
Opiskelija on tukenut välttävästi omalla toiminnallaan ryhmän työskentelyä ja projektin edistymistä.
Opiskelija on noudattanut välttävästi yhdessä sovittuja sääntöjä ja aikatauluja (esim. myöhästymisiä, tahallisia poissaoloja).
Opiskelija on palauttanut tehtävät/tuotokset myöhässä tai muistutuksen jälkeen.
Opiskelijan tekemien tehtävien/tuotosten laatu on tyydyttävää.
Opiskelijan motivaatiossa on kehitettävää.

Assessment criteria, good (3-4)

Opiskelija on osallistunut hyvin projekti- ja lukupiirityöskentelyyn.
Opiskelija on osallistunut melko aktiivisesti erilaisiin vuorovaikutustilanteisiin (keskustelut lähitapaamisissa ja tapaamisten ulkopuolella, esim. Teams, whatsapp).
Opiskelija on tukenut omalla toiminnallaan ryhmän työskentelyä ja projektin edistymistä.
Opiskelija on noudattanut yhdessä sovittuja sääntöjä ja aikatauluja.
Opiskelija on palauttanut tehtävät/tuotokset aikataulun mukaan.
Opiskelijan tekemien tehtävien/tuotosten laatu on hyvä.
Opiskelijan motivaatio on hyvä.

Assessment criteria, excellent (5)

Opiskelija on osallistunut kiitettävästi projekti- ja lukupiirityöskentelyyn.
Opiskelija on osallistunut aktiivisesti erilaisiin vuorovaikutustilanteisiin (keskustelut lähitapaamisissa ja tapaamisten ulkopuolella, esim. Teams, whatsapp).
Opiskelija on tukenut merkittävästi omalla toiminnallaan ryhmän työskentelyä ja projektin edistymistä.
Opiskelija on noudattanut esimerkillisesti yhdessä sovittuja sääntöjä ja aikatauluja.
Opiskelija on palauttanut tehtävät/tuotokset aikataulun mukaan.
Opiskelijan tekemien tehtävien/tuotosten laatu on kiitettävä.
Opiskelijan motivaatio on kiitettävä.

Further information

Opintojaksolla on oma Teams-ryhmä. Käytetään Teams-ryhmää yhteiseen viestintään.

Opettajan tavoittaa sähköpostilla ja teams-viestillä (mari.ketola@turkuamk.fi).

Go back to top of page