Entrepreneurship and Economy of a Company (5 cr)
Code: 5031227-3005
General information
- Enrollment
- 10.12.2022 - 13.01.2023
- Registration for the implementation has ended.
- Timing
- 09.01.2023 - 24.03.2023
- Implementation has ended.
- Number of ECTS credits allocated
- 5 cr
- Local portion
- 5 cr
- Mode of delivery
- Contact learning
- Unit
- Engineering and Business
- Campus
- Kupittaa Campus
- Teaching languages
- Finnish
- Degree programmes
- Degree Programme in Mechanical Engineering
Evaluation scale
H-5
Content scheduling
Yrittäjyys, yrityksen perustaminen ja yritysmuodot
Liiketoimintasuunnitelman laatiminen ja business idean esittely arvioijaraadille.
Yrityksen talous, budjetointi, tilinpäätös, taseet, hankinnat, investoinnit ja kannattavuus
Opiskelija tekee kolmenlaisia tehtäviä, jotka ovat henkilökohtainen tehtävä, ryhmätyötehtävä ja viikkotehtävät 3 eri raporttia Raporttien tekemistä varten opiskelijat tutustuvat alan kirjallisuuteen ja Itslearningissa jaettuun materiaaliin
Tämän lisäksi laaditaan pienryhmissä business idean esittely, joka esitetään keväällä 2023 asiantuntijaraadille.
Opintojakson lähiopetustunneilla käsitellään lisäksi liiketoimntasuunnitelmaan liittyviä taloudellisia ja yrityksen talouteen liittyvät tunnusluvut.
Objective
Xxxx
Materials
Oppimateriaalia on Itslearningissä.
Hyviä kirjoja ovat esim.
1. Menestyvä yritys, Liiketoimintaosaamisen perusteet, Riitta Viitala ja Eila Jylhä, Edita Publishing Oy 2005
2. Yrityksen perustoiminnot, Basic Business Operations, Jouko Isokangas, Seppo Kinkki, WSOY, 2006
3. Yritystoiminnan YRTTI 1,2,3, Seppo Kinkki & Anneli Lehtisalo, WSOY 2005
4. Selviydy tai sukella, Kriisistä kilpailuetuun suomalaisella johtamismallilla, Lasse Kurkilahti - Toivo Äijö, Talentum 2011
5. Ihmisten Johtaminen, Simo Hokkanen - Oiva Strömberg, Sho Business Development Oy 2003
6. Tilinpäätösanalyysi, Niskanen, Jyrki - Niskanen, Mervi, Edita 2003
7. Yrityksen perustamisopas 2021
Teaching methods
Luennot ja harjoitukset, henkilökohtaiset harjoitustyöt ja ryhmätyöt ja tulosten esittely
Exam schedules
Ei kirjallista tenttiä
Pedagogic approaches and sustainable development
Lerning by doing
Completion alternatives
Sovittava erikseen vastuuopettajan kanssa kirjallisesti
Student workload
Lähiopetus 11 tuntia
Ryhmätyöskentely ja esitysten valmistelu sekä raportointi 62 tuntia
Henkilökohtainen työskentely 60 tuntia
Yhteensä 133 tuntia
Evaluation methods and criteria
Opintojakson arvioinninsanan perusteena on henkilökohtainen harjoitustyö ja sen raportointi Itslearningiin. Pienryhmässä esitetään business idea arvioijaraadille.Yhteisen tuotoksen lisäksi opiskelijan henkilökohtaiseen arvosanaan vaikuttaa ryhmätyötaidot, henkilökohtainen aktiivisuus (ryhmätyössä ja tunneilla sekä riittävä osallistuminen) sekä palautteet (oman pienryhmän vertaispalautteet, oma arviointi ja ohjaajan arviointi).
Arvosana muodostuu seuraavasti:
- henkilökohtaiset harjoitustyöt 50%
- Ryhmätyön kirjallinen raportointi(25%) ja esitys(20%) , yhteensä 45%
- ryhmätyötaidot, henkilökohtainen aktiivisuus ja palautteet 5%
Yhteensä 100%
Failed (0)
Opiskelija ei suorita hyväksytysti kirjallisia henkilökohtaisia harjoitustöitä eikä osallistu ryhmätyön tekemiseen ja sen raportointiin.
Assessment criteria, satisfactory (1-2)
Arvosana T1-2:
- Opiskelija osaa etsiä tietoa eri tietolähteistä, käyttää keskeisiä ammattikäsitteitä sekä toimii toimeksiannon ja ohjeiden mukaan opiskelutilanteissa.
- Opiskelija osaa nimetä liiketoimintasuunnitelman osa-alueet ja ymmärtää liiketoiminnan peruskäsitteitä.
- Opiskelija osaa toimia ryhmän jäsenenä sekä antaa ja ottaa palautetta vastaan.
- Yrityspeli on pelattu ja raoprtoitu. Raporteisssa on selkeitä puutteita, mutta ne eivät ole kokonaisuuden kannalta merkittäviä.
Assessment criteria, good (3-4)
Arvosana H3-4:
- Opiskelija osaa etsiä ja yhdistellä arkitietoa sekä tutkittua tietoa sekä käyttää keskeisiä ammattikäsitteitä systemaattisesti.
- Opiskelija osaa toimia aktiivisesti ryhmässä ja tehdä tavoitteellista yhteistyötä. Opiskelija osaa antaa rakentavaa palautetta ja ottaa sen huomioon työskentelyssään.
- Kaikki kurssin tehtävät ja vertaisarvioinnit on suoritettu sovitun aikataulun mukaisesti.
- Kaikki tehtävät ja vertaisarvioinnit on suoritettu ammattimaisella otteella tehtävänannon ja annettujen ohjeiden mukaisesti, mutta tuotokset ovat jääneet yleiselle tasolle.Liiketoimintasuunnitelma sisältää keskeiset osa-alueet jaon yhtenäinen kokonaisuus.
Assessment criteria, excellent (5)
Arvosana K5:
- Opiskelija osaa käyttää ammattikäsitteitä asiantuntevasti ja soveltaa oppimaansa luovasti ja tuottaa omia johtopäätöksiä.
- Opintojakson tehtävät ja vertaisarvioinnit on suoritettu aikataulun mukaisesti ja ammattimaisella ja perehtyneisyyttä osoittavalla tavalla.
- Opiskelija osaa organisoida ryhmän toimintaa ja tuo uusia ajatuksia avoimesti ryhmän käyttöön.
- Opiskelija hallitsee rakentavan palautteen ja pystyy muokkaamaan omaa toimintaansa sen mukaisesti. Hän innostaa muita toimimaan näiden kykyjen ja tavoitteiden mukaisesti.
- Yrityspelin raportointi ja itse pelaaminen onnistui erittäin hyvin Raportoinneissa ei ole puutteita ja ne on toteutettu erittäin hyvin ja ammattitaitoisesti.
Further information
Optimassa