Quality and Metrology (2 cr)
Code: TE00BG89-3012
General information
- Enrollment
-
01.12.2023 - 09.01.2024
Registration for the implementation has ended.
- Timing
-
09.01.2024 - 31.03.2024
Implementation has ended.
- Number of ECTS credits allocated
- 2 cr
- Local portion
- 2 cr
- Mode of delivery
- Contact learning
- Unit
- Engineering and Business
- Teaching languages
- Finnish
- Seats
- 0 - 50
- Teachers
- Taina Hovinen
- Course
- TE00BG89
Evaluation scale
H-5
Content scheduling
Sisältö:
Opintojakson sisältö on yleiskatsaus laboratorion mittaustuloksen luotettavuuteen ja laatuun vaikuttavista asioista. Käsiteltäviä asioita ovat kalibrointi, jäljitettävyys, mittausepävarmuus, validointi, vertailumateriaalit ja laboratorioiden väliset vertailumittaukset. Lisäksi tutustutaan lyhyesti erilaisiin laadunhallintajärjestelmiin ja niihin liittyvään sanastoon.
Objective
Students are able to use vocabulary related to quality and metrology. She/he can identify different quality management systems and can discuss their content and application to practice.
Content
The course includes
• Metrology-related subjects: calibration, traceability, validation (methods, equipment) measurement uncertainty
• Quality Management Systems (ISO, GMP/GLP) and related vocabulary
• Guidelines relating to different topics (e.g. validation and measurement uncertainty)
Materials
Opintojaksolla käytetään pääsääntöisesti netistä saatavilla olevaa materiaalia.
Esimerkkejä materiaalista:
- VTT-MIKES: Kemian metrologian opas & Laadukkaan mittaamisen perusteet
GMP, GLP nettilinkkeinä
- SFS-standardit, SFS Online (pääsy Turun AMK:n kirjaston kautta Turun AMK:n haka-tunnuksilla)
Teaching methods
Tunneilla tutustutaan metrologiaan liittyviin aihepiireihin keskustelemalla ja tietoiskuilla. Tämä on oleellinen vaihe asioiden ymmärtämisen ja omaksumisen kannalta ja siksi lähitunneilla on läsnäolopakko. Opiskelija syventää kutakin teemaa lähitapaamisten välillä tunnilla pohjustettavien yksilö- ja ryhmätehtävien avulla. Joka viikko tulee uudet tehtävät, jotka tulee suorittaa annetussa aikataulussa (pääsääntöisesti ennen seuraavaa lähituntia). Tehtävät edellyttävät tuntimateriaalin ja annetun oheismateriaalin soveltamista. Teemojan aikataulut on kerrottu oppimisympäristössä (Turun AMK:n itslearning). Opintojakson lopuksi on yksilökoe, jossa testataan metrologiaan ja laatuun liittyvän sanaston ja lyhenteiden hallintaa.
Exam schedules
Verkkotentti on auki Turun yliopiston Exam-järjestelmässä 6.3.-30.3.2024
Pedagogic approaches and sustainable development
Opintojaksolla edellytetään opiskelijalta aktiivista otetta opiskeluun ja asioiden selvittämiseen. Kommunikaatio on välttämätön ja oleellinen osa opiskelua asioiden sisäistämisen ja ymmärtämisen vuoksi.
Completion alternatives
Poissaolot korvataan erillisillä tehtävillä. Tehtävät tulevat näkyviin oppimisympäristöön lähitunnin jälkeen.
Student workload
Opintojakson laajuus on 2 op (54 h). Kokonaisuus on jaettu kuuteen teemaan. Yhteen teemaan käytettävä aika on keskimäärin 9 tuntia.
Evaluation methods and criteria
Hyväksyttyyn arvosanaan vaaditaan läsnäolo tunneilla ja tehtävien palautukset hyväksytysti aikataulussa. Tämä vastaa arvosanaa 1 ja kokeeseen ei ole pakko osallistua.
Jos opiskelijalla on poissaoloja tai myöhästyneitä palautuksia tai hän tavoittelee arvosanaa 2-5, hänen pitää lisäksi osallistua kokeeseen.
Kokeen arviointi asteikolla 0-5.
Failed (0)
Suoritus on hylätty, mikäli tehtäviä on tekemättä/palauttamatta ja/tai tehtäväpisteiden ja kokeen yhteistulos ei saavuta hyväksyttyä tasoa.
Qualifications
Students should have experience working in a chemical, biochemical, biotech, or microbiology lab. Knowledge of laboratory equipment and laboratory work methods contribute to understanding and embracing the issues of the course.
Further information
Opintojakso on suunnattu TY:n biolääketieteen opiskleijoille.
Yhteydenotot opettajaan mieluiten sähköpostitse: taina.hovinen(at)turkuamk.fi
Opiskelija tarvitsee Turun ammattikorkeakoulun HAKA-tunnukset. Materiaalit sijaitsevat Turun AMK:n itslearningissa.