Kulttuurinen moninaisuus ja kotoutumisen tukeminen (5 op)
Toteutuksen tunnus: TH00CA43-3008
Toteutuksen perustiedot
- Ilmoittautumisaika
- 02.12.2024 - 16.01.2025
- Ilmoittautuminen toteutukselle on päättynyt.
- Ajoitus
- 01.01.2025 - 19.03.2025
- Toteutus on päättynyt.
- Opintopistemäärä
- 5 op
- Lähiosuus
- 0 op
- Virtuaaliosuus
- 5 op
- Toteutustapa
- Etäopetus
- Yksikkö
- Terveys ja hyvinvointi
- Opetuskielet
- suomi
- Paikat
- 36 - 45
- Koulutus
- Sosionomikoulutus
- Opettajat
- Emmi Brunel
- Laura Närvi
- Ryhmät
-
PSOSS22VSosionomi (AMK), Turku, verkko S22
-
PSOSTS22Sosionomi (AMK), Turku, S22
-
DKOTYK24Koulutyöhön suuntaava sosiaalialan korkeakouludiplomi
- Opintojakso
- TH00CA43
Toteutuksella on 4 opetustapahtumaa joiden yhteenlaskettu kesto on 8 t 0 min.
Aika | Aihe | Tila |
---|---|---|
Ti 14.01.2025 klo 16:00 - 18:00 (2 t 0 min) |
Kulttuurinen moninaisuus ja kotoutumisen tukeminen TH00CA43-3008 |
Etä
|
Ti 28.01.2025 klo 16:00 - 18:00 (2 t 0 min) |
Kulttuurinen moninaisuus ja kotoutumisen tukeminen TH00CA43-3008 |
Etä
|
Ti 04.02.2025 klo 16:00 - 18:00 (2 t 0 min) |
Kulttuurinen moninaisuus ja kotoutumisen tukeminen TH00CA43-3008 |
Etä
|
Ti 25.02.2025 klo 16:00 - 18:00 (2 t 0 min) |
Kulttuurinen moninaisuus ja kotoutumisen tukeminen TH00CA43-3008 |
Etä
|
Arviointiasteikko
H-5
Sisällön jaksotus
Jakso toteutuu tiistaisin kello 16-18
14.1. Jakson aloitus. Peruskäsitteet maahanmuutosta. (LN)
28.1. Suomalaisen maahanmuuttopolitiikan linjaukset ja turvapaikkaprosessi ja palvelujärjestelmä( LN)
4.2.. Kulttuurinen kompetenssi ja monikulttuurinen ohjaaminen (EB)
25.2 Sukupuolen moninaisuus (EB)
5.3. Tentti aukeaa kello 6.00 ja sulkeutuu 23.55.
Tavoitteet
• tunnistat kansainvälisen muuttoliikkeen, pakolaisuuden ja siirtolaisuuden taustalla olevia yhteiskunnallisia, ekologisia ja kulttuurisia tekijöitä
• osaat reflektoida omia arvojasi, asenteitasi ja ennakkoluulojasi
• kykenet yhteistyöhön kulttuuriltaan erilaisten ihmisten kanssa
• osaat edistää ihmisten yhdenvertaista kohtelua ja toimia rasismin ja syrjinnän vähentämiseksi
• osaat tukea maahan muuttaneiden yksilöiden, perheiden ja ryhmien kotoutumista ja toimijuutta
• ymmärrät sukupuolen moninaisuutta ja sukupuolisensitiivisen työotteen merkityksen
Sisältö
• kulttuurin käsite, sen tasot ja ulottuvuudet
• kulttuurinen kompetenssi ja monikulttuurinen ohjausosaaminen
• globaali vastuu ja ihmisoikeudet
• suomalaisen maahanmuuttopolitiikan linjaukset, turvapaikkaprosessi ja kotoutumista tukeva palvelujärjestelmä
• maahanmuuttoon, syrjintään ja tasa-arvoon liittyvä lainsäädäntö
Tenttien ajankohdat ja uusintamahdollisuudet
Tentti on verkkotentti 5.3.2025 kello 06.00 - 23.59
Tenttimateriaali: Luennot ja ennakkotehtävien materiaalit sekä Kotoutumisen kokonaiskatsaus 2023 (osa 2 tutkimusartikkeleita )
1. uusintatentti verkossa 9.4. ja toinen uusinta tarvittaessa 10.9.2025. Tentti on avoinna kello 6.00-23.00
Pedagogiset toimintatavat ja kestävä kehitys
Opintojakson hyväksytty suoritus edellyttää 100 % läsnäoloa, josta 50 % tulee verkkotyöskentelyyn ja 50 % voi tehdä korvaavana tehtävänä. Poissaolon korvaava tehtävä ilmoitetaan Itslearningissä ko. opetuksen jälkeen.
Poissaolon korvaavat tehtävät tulee palauttaa 5.3.2025. mennessä, tämän jälkeen korvaavia tehtäviä ei oteta vastaan vaan opiskelija siirtyy seuraavalle toteutukselle.
Ennakkotehtävät tulee palauttaa ennen ko. teeman opetusta
Hylätty (0)
Opiskelija ei ole palauttanut luento-osuuden tehtäviä tai oppimispäiväkirjaa hyväksytysti kurssin loppuun mennessä.
Oppimispäiväkirjan arviointikriteerit:
- Opiskelija ei tunnistaa/ ei tuo esiin omia arvojaan, asenteitaan ja ennakkoluulojaan tai reflektointoi niitä. Subjektiivinen ja teoreettinen tieto eivät yhdisty toisiinsa.
- Opiskelija tunnistaa/ ei tuo esiin ihmisten yhdenvertaista kohtelua vaativia tilanteita sekä toimia, joilla voidaan vähentää rasismia ja syrjintää.
• Opiskelija ei tunnistaa/ tunnistaa heikosti periaatteita, joilla tukea maahan muuttaneiden yksilöiden, perheiden ja ryhmien kotoutumista ja toimijuutta.
• Opiskelija ei tunnistaa/ tunnistaa heikosti sukupuolen moninaisuuden ja sukupuolisensitiivisen työotteen merkityksen
• Opiskelija käsittelee oppimispäiväkirjaan valitsemiaan aihealueita suppeasti. ja aihealueita on valittu liian vähän.
- Oppimispäiväkirjassa ei ole noudatettu annettuja kirjoitusohjeita.
Arviointikriteerit, tyydyttävä (1-2)
Opiskelija on palauttanut itsenäisen työskentelyosuuden tehtävät ja oppimispäiväkirjan hyväksytysti kurssin loppuun mennessä.
Oppimispäiväkirjan arviointikriteerit:
- Opiskelija tunnistaa omia arvojaan, asenteitaan ja ennakkoluulojaan, mutta niiden reflektointi on heikkoa, eivätkä subjektiivinen ja teoreettinen tieto yhdistyvät toisiinsa.
- Opiskelija tunnistaa ihmisten yhdenvertaista kohtelua vaativia tilanteita sekä toimia, joilla voidaan vähentää rasismia ja syrjintää.
• Opiskelija tunnistaa periaatteita, joilla tukea maahan muuttaneiden yksilöiden, perheiden ja ryhmien kotoutumista ja toimijuutta.
• Opiskelija tunnistaa sukupuolen moninaisuuden ja sukupuolisensitiivisen työotteen merkityksen
• Opiskelija käsittelee oppimispäiväkirjaan valitsemiaan aihealueita suppeasti.
- Oppimispäiväkirjassa on noudatettu annettuja kirjoitusohjeita heikosti.
Arviointikriteerit, hyvä (3-4)
Opiskelija on palauttanut itsenäisen työskentelyosuuden tehtävät ja oppimispäiväkirjan hyväksytysti kurssin loppuun mennessä.
Oppimispäiväkirjan arviointikriteerit:
- Opiskelija tunnistaa omia arvojaan, asenteitaan ja ennakkoluulojaan ja niiden reflektointi on hyvää. Opiskelijan subjektiivinen ja teoreettinen tieto yhdistyvät toisiinsa hyvin.
- Opiskelija tietää ihmisten yhdenvertaista kohtelua vaativia tilanteita sekä toimia, joilla voidaan vähentää rasismia ja syrjintää.
• Opiskelija tietää periaatteita, joilla tukea maahan muuttaneiden yksilöiden, perheiden ja ryhmien kotoutumista ja toimijuutta.
• Opiskelija tietää sukupuolen moninaisuuden ja sukupuolisensitiivisen työotteen merkityksen
• Opiskelija käsittelee oppimispäiväkirjaan valitsemiaan aihealueita hyvin.
- Oppimispäiväkirjassa on noudatettu annettuja kirjoitusohjeita pääasiassa hyvin.
• Opiskelija hallitsee jakson sisällöt ja perehtynyt ohjeistettuun materiaaliin hyvin.
Arviointikriteerit, kiitettävä (5)
Opiskelija on palauttanut itsenäisen työskentelyosuuden tehtävät ja oppimispäiväkirjan hyväksytysti kurssin loppuun mennessä.
Oppimispäiväkirjan arviointikriteerit:
- Opiskelija tunnistaa omia arvojaan, asenteitaan ja ennakkoluulojaan ja niiden reflektointi on kiitettävää. Opiskelijan subjektiivinen ja teoreettinen tieto yhdistyvät toisiinsa kiitettävästi.
- Opiskelija tuo esiin ihmisten yhdenvertaista kohtelua vaativia tilanteita sekä esittää esimerkkejä, joilla voidaan vähentää rasismia ja syrjintää.
• Opiskelija mainitsee periaatteita, osaa soveltaa niitä käytäntöön toimia, joilla tukea maahan muuttaneiden yksilöiden, perheiden ja ryhmien kotoutumista ja toimijuutta.
• Opiskelija osaa soveltaa sukupuolen moninaisuuden ja sukupuolisensitiivisen työotetta opiimispäiväkirjassaan.
• Opiskelija käsittelee oppimispäiväkirjaan valitsemiaan aihealueita laajasti.
- Oppimispäiväkirjassa on noudatettu annettuja kirjoitusohjeita.
• Opiskelija hallitsee jakson sisällöt ja perehtynyt ohjeistettuun materiaaliin kiitettävästi.