Finnish language and professional communication skills (5 cr)
Code: KH00CZ65-3015
General information
Enrollment
02.08.2025 - 31.08.2025
Timing
01.09.2025 - 21.12.2025
Number of ECTS credits allocated
5 op
Mode of delivery
Contact teaching
Unit
ICT and Industrial Engineering
Campus
Kupittaa Campus
Teaching languages
- Finnish
Seats
25 - 40
Degree programmes
- Degree Programme in Industrial Management Engineering
Teachers
- Leena Mattila
Groups
-
PTUTAS25BPTUTAS25B
Materials
Verkkomateriaali ja opettajan materiaali, jotka jaetaan Itslearningin kautta.
Teaching methods
kontaktiopetus laboratoriotyyppisesti, tehtäväperustaisuus, itsenäinen opiskelu, tiimityö
Suuri osa tehtävistä on mahdollista tehdä vain osallistumalla kontaktiopetukseen, joten läsnäolo tunneilla on tärkeää.
Exam schedules
Opintojaksolla ei ole tenttiä, vaan arviointi perustuu osatehtäviin.
International connections
Opintojaksolla opiskellaan laboratoriomaisesti viestinnän ja vuorovaikutuksen perustaitoja, jotka harjaannuttavat oman alan työtehtävissä tarvittaviin vuorovaikutus- ja viestintätaitoihin. Opiskelija tutustuu ennen kontaktitunteja kontaktitunnin aiheisiin, joihin on annettu materiaaleja ja linkkejä Itslearningissa. Opintojaksolla tehtäviä ryhmäharjoituksia tehdään erikokoisissa ja vaihtuvissa pienryhmissä, joissa asiaosaamisen lisäksi harjoitellaan mm. vuorovaikutustaitoja, keskustelu- ja esiintymistaitoja, yhteiskirjoittamisen taitoja, vertaispalautteen antamista suullisesti ja kirjallisesti. Yksilötehtävissä kehitetään yksilöllisiä viestintävalmiuksia. Opintojaksolla käytetään monipuolisesti digitaalista opiskelumateriaalia ja sähköistä oppimisympäristöä videoiden ja tekstien palauttamiseen sekä materiaalin jakamiseen.
Completion alternatives
Ei ole valinnaista suoritustapaa.
Student workload
Opiskelijan työmäärä koostuu kontaktitunneista (n. 36 t), kotitehtävistä ja itsenäisestä opiskelusta, ennakkotehtävistä, itsenäisestä materiaaliin tutustumisesta ym. (n. 34 t), asiatyylisen tekstin laatimisesta ja/tai testiin valmistautumisesta (n. 20 t), puhe-esitykseen valmistautumisesta (n. 20 t) ja kielenhuollon testiin valmistautumisesta (n. 20 t).
Content scheduling
Syys-joulukuu 2025
asiantuntija viestijänä, puhe-esityksen valmistautuminen, puhe-esityksiä, asiatyylinen kirjoittaminen ja harjoituksia
Opintojakson tavoitteet, tehtävät ja niiden arviointi, aikataulutus yms. käytännön asiat käydään läpi ensimmäisellä tapaamiskerralla, jolloin opiskelijan on syytä olla paikalla. Ellei opiskelija ole ensimmäisellä kerralla paikalla, on hänen selvitettävä itse opintojakson ensimmäisellä tunnilla käydyt asiat Itslearningin materiaaleista ja Pepistä.
Further information
Participating in the study course is required to have Finnish language skills from the mother tongue level, i.e. C skill level. It is the student's responsibility to check that the prerequisite conditions are met before registering. The teacher has grounds to reject the registration if the prerequisites are not met.
Opintojaksolle osallistuvalta edellytetään äidinkielen tasoista suomen kielen taitoa eli C-taitotasoa. Opiskelijalla on vastuu tarkistaa edeltävyysehtojen täyttyminen ennen ilmoittautumista. Opettajalla on peruste hylätä ilmoittautuminen, jos edeltävyysehdot eivät täyty.
Viestintäkanavana käytetään sähköpostia ja Itslearningia.
Evaluation scale
H-5
Assessment methods and criteria
Arviointi perustuu osatehtäviin.
Arvosana muodostuu seuraavasti:
asiatyylinen teksti/testi 25 %
kielenhuollon testi 25 %
suullinen esitys 25 %
tunti- ja kotitehtävät 25 %
Kuhunkin tehtävään liittyvät arviointikriteerit kerrotaan tarkemmin tehtävänannon yhteydessä. Tehtävien palautusajat ovat ehdottomia, myöhästyneitä tehtäviä ei oteta vastaan.
Opiskelijan ilmoittautuminen opintojaksolle poistetaan, ellei ole näyttöä aikomuksesta suorittaa opintojakso.
Opettaja voi pisteiden perusteella tulevaa arvosanaa erittäin perustellusta syystä laskea (esim. epäammatillinen ryhmän vuorovaikutusta rikkova viestintä).
Assessment criteria, fail (0)
The Finnish language skills of the student participating in the course do not meet the C skill level requirements.
Opiskelija on osallistunut ryhmän työskentelyyn vain vähän tai ei ollenkaan ja/tai ns. tunti-/kotitehtävistä saatu pistemäärä on kokonaisarvioinnissa alle 1 p.
Opiskelija ei ole suorittanut oppimistehtäviä hyväksytysti tai saavuttanut hyväksyttyyn arvosanaan oikeuttavaa pistemäärää oppimistehtävistä.
Opiskelijan ilmoittautuminen opintojaksolle poistetaan, jos opiskelijalla ei ole näyttöä aikomuksesta suorittaa opintojakso.
Assessment criteria, satisfactory (1-2)
Opiskelija pystyy kirjoittamaan asiatyylisen, ohjeiden mukaisen lähdemateriaaliin pohjautuvan raportin ja/tai osoittaa sen testissä. Opiskelija tunnistaa kielenhuollon merkityksen asiatekstissä. Opiskelija pystyy pitämään suullisen esityksen. Hän osallistuu lähitapaamisiin ja keskusteluun osittain.
Assessment criteria, good (3-4)
Opiskelija tietää, mikä on viestinnän merkitys työyhteisössä. Hän pystyy kirjoittamaan ohjeiden mukaisen ja teoriakirjallisuutta hyvin hyödyntävän raportin ja/tai osoittaa sen testissä. Opiskelija osoittaa kielenhuollon tuntemusta. Opiskelija pitää suullisen esityksen ohjeiden mukaisesti. Opiskelija asennoituu viestintään positiivisesti sekä osallistuu lähitapaamisten työskentelyyn ja keskusteluun aktiivisesti.
Assessment criteria, excellent (5)
Opiskelija tietää ja ymmärtää, mikä on viestinnän merkitys työyhteisössä ja innostuu pohtimaan viestintää käytännössä esimerkiksi omassa työskentelyssään. Hän pystyy suunnittelemaan ja kirjoittamaan ohjeiden mukaisen ja erinomaisella tavalla teoriakirjallisuutta hyödyntävän raportin ja/tai osoittaa sen testissä. Opiskelija osaa arvioida kielenhuollon osaamistaan ja käyttää tietoperustaa tekstinsä tarkistamisessa. Opiskelija pitää suullisen esityksen ohjeiden mukaisesti ja osaa soveltaa ohjeita ja kokemuksiaan esitykseensä. Opiskelija asennoituu viestintään erittäin positiivisesti sekä osallistuu lähitapaamisten työskentelyyn ja keskusteluun motivoituneena ja tavoitteellisesti.