Skip to main content

Industrial Robotics (5 cr)

Code: 5031103-3007

General information


Enrollment
02.07.2025 - 31.07.2025
Registration for introductions has not started yet.
Timing
01.08.2025 - 31.12.2025
The implementation has not yet started.
Number of ECTS credits allocated
5 cr
Local portion
5 cr
Mode of delivery
Contact learning
Unit
Engineering and Business
Teaching languages
Finnish
Course
5031103
No reservations found for realization 5031103-3007!

Evaluation scale

H-5

Materials

Teollisuuden robotiikka-kirja, nid 288 s, ISBN 978-951-97329-6-1 (kirjasta on hankittu opintojaksoa varten sähköinen versio kirjastoon, e-kirjan lukeminen ohjeistetaan kurssialustalla)
Samuel Bouchard: Lean robotics (kirja saatavissa verkosta)
Relevantit robottiturvallisuuden standardit, jotka esitellään kurssialustalla

Teaching methods

Opintojaksolla tehdään opettajan ohjauksessa robotiikan harjoituksia sekä yksilö- että pienryhmätyönä. Ohjaus tapahtuu joko kasvokkain, etäyhteydellä tai aiemmin taltioitujen videoiden avulla. Teollisuusrobotiikkaa lähestytään sekä teoriasisältöjen (oppikirja, robottiturvallisuuden standardit, aiheeseen liittyvät opinnäytetyöt ja muu verkkomateriaali) että käytännön harjoitusten kautta. Käytännön harjoituksia tehdään sekä laboratoriossa että simulointiohjelmistolla.

Exam schedules

Opintojaksoon ei sisälly tenttiä.

Pedagogic approaches and sustainable development

Robotiikan, kuten muidenkin tuotantolaitteiden energiankulutus on yksi osa valmistuksen hiilijalanjälkeä. Opintojaksolla harjoitellaan robottijärjestelmän energiankulutuksen analysointia ja optimointia simulointityökaluilla. Opintojaksolla keskutellaan myös robotisoinnin eettisistä näkökulmista ja sen vaikutuksesta esimerkiksi työoloihin.

Student workload

Työkuorma pyritään jakamaan koko lukukaudelle tasaisesti siten, että oppimistehtäviä tehdään heti alusta alkaen ja loppuprojekti avataan tehtäväksi hyvissä ajoin ennen opintojakson päättymistä.

Evaluation methods and criteria

Arviointi perustuu eri kokoisiin tehtäviin, jotka on jaettu opintojakson ajalle niin, että tekemistä ja arvioitavaa karttuu koko lukukauden ajan. Osa tehtävistä tehdään pienryhmissä.

Failed (0)

Loppuprojektia ei palautettu hyväksytysti. Läsnäoloa vaativat aktiviteetit puuttuvat (ei osallistuttu läsnäoloa vaativiin tapaamisiin eikä korvattu poissaoloja sovitusti)

Assessment criteria, satisfactory (1-2)

Loppuprojekti palautettu helpoimpana versiona. Muut arvioitavat tehtävät vähintään osittain tehtynä.

Assessment criteria, good (3-4)

Loppuprojekti palautettu keskitason versiona. Muut arvioitavat tehtävät tehtynä hyvällä menestyksellä.

Assessment criteria, excellent (5)

Loppuprojekti palautettu haastavana versiona. Muut arvioitavat tehtävät tehtynä hyvällä menestyksellä.

Further information

Opintojakson viestinnässä käytetään sähköpostia.

Go back to top of page