Skip to main content

Engineering Physics  (5 cr)

Code: 5021211-3007

General information


Enrollment
01.12.2021 - 11.01.2022
Registration for the implementation has ended.
Timing
01.01.2022 - 30.06.2022
Implementation has ended.
Number of ECTS credits allocated
5 cr
Local portion
5 cr
Mode of delivery
Contact learning
Unit
Engineering and Business
Campus
Kupittaa Campus
Teaching languages
Finnish
Seats
0 - 60
Degree programmes
Degree Programme in Biotechnology and Chemical Engineering
Teachers
Tuomas Nurmi
Scheduling groups
Pienryhmä 1 (Size: 5 . Open UAS : 5.)
Groups
PBIOKES21A
PBIOKES21A
PBIOKES21B
PBIOKES21B
Small groups
Pienryhmä 1
Course
5021211
No reservations found for realization 5021211-3007!

Evaluation scale

H-5

Content scheduling

Aloitusluento 11.1. Opetus viikoittain viikoilla 2-17. Tarkempi aikataulu kurssin Itslearning-sivuilla.

Objective

After completing the course the student can:
- use quantities and units in accordance with the SI system
- solve problems consist of motion
- make graphical presentations and analyze them
- draw free-body diagram
- solve problems involved forces using Newton´s laws
- apply work and conservation of energy to solve problems
- describe mechanisms of heat transfer

Content

- SI system of units
- kinematics, friction
- Newton´s laws with some applications
- work, power and energy
- pressure, flow of fluids and gases

Materials

Joko kirja
Tekniikan Fysiikka 1
Suvanto
Julkaisija Edita
ISBN 978-951-37-3842-6

tai kirja
Insinöörin FYSIIKKA (AMK), Osa I
Hautala, Peltonen
ISBN 978-952-5191-26-4

Lisäksi käytetään Itslearning-järjestelmän kautta jaettavaa tukimateriaalia, joka ei kuitenkaan riitä korvaamaan oppikirjaa.

Teaching methods

Sulautuva oppiminen, kontaktiopetus, tehtäväperustaisuus, itsenäinen opiskelu, tiimityö, sähköiset materiaalit ja tehtävät.

Kurssilla perehdytään insinöörityön perustana oleviin fysiikan perustaitoihin. Työskentelyssä ovat ohjatun ja sähköisiin materiaaleihin ja oppikirjaan perustuvan itsenäisen opiskelun lisäksi laskuharjoitukset ja mittausharjoitukset. Laskuharjoituksia työstetään sekä itsenäisesti että pienryhmissä. MIttausharjoitukset soveltuvat myös itsenäisesti tehtäväksi.

Exam schedules

-Osakokeet 1 ja 2 kurssin aikana kampuksella
-Ville-tehtävien tekeminen itsenäisesti kurssin kolmannesta osasta
-Kurssin päättyessä tenttitilaisuus, jossa voi tarvittaessa uusia toisen osakokeista 1 ja 2.
-Uusintatenttitilaisuus tarvittaessa

Pedagogic approaches and sustainable development

Aloitusluennolla kukin opiskelija valitsee lähiopiskelun tai etäopiskelun. Kokeet tehdään aina kampuksella. Kaikkiin opetusmuotoihin saa aina osallistua. Erot opetusmuodoissa koskevat vain tehtävien palautusta. Opiskelijat jaetaan aloitusluennolla pienryhmiin lähi/etä-valinnan mukaisesti.

Kurssi etenee viikkoteemoittan seuraavasti:
1. Opiskelijat tutustuvat itsenäisesti teeman aihepiiriin oppikirjan, opettajan tekemien opetusvideoiden ja erilaisten tukimateriaalien avulla (jaetaan Itslearningissä)
2. Opiskelijat harjoittelevat viikkoteeman asioita tekemällä laskuharjoituksia itsenäisesti ja pienryhmissä.
3. ETÄOPISKELIJAT tapaavat pienryhmissä keskustellakseen tehtävistä. Keskustelussa avoimeksi jäävät kysymykset kerätään kokousraportiksi, joka palautetaan ItsLearning-järjestelmään viimeistään maanantaina.
4. Tiistaisin on laskuharjoitustilaisuus, joka aloitetaan hybridiosuudella, jossa opettaja vastaa etäopiskelijoiden pienryhmäraporteissa esitettyihin kysymyksiin.
LÄHIOPISKELIJAT viimeistelevät laskuharjoituksensa tässä tilaisuudessa. LÄHIOPISKELIJAT palauttavat laskuharjoitukset esittelemällä ne opettajalle laskuharjoitustilaisuudessa.
5. ETÄOPISKELIJAT palauttavat laskuharjoituksensa ItsLearning-järjestelmään aikataulutetusti.

Osana laskuharjoituksia tehdään pienryhmissä matkapuhelimen antureita hyödyntäviä mittaus- ja raportointiharjoituksia. Raportit mittausharjoituksista palautetaan laskuharjoitusten tapaan.

Kurssi on viikkoteemojen lisäksi jaettu kolmeen osaan. Kahden ensimmäisen osan osaaminen osoitetaan osakokeissa. Kolmannen osan osaaminen osoitetaan tekemällä tehtäviä Ville-järjestelmässä.

Student workload

Kurssin laajuus on 5 op, eli siihen kuuluva työmäärä on noin 135 h.
Kokeisiin ja niihin valmistautumiseen sekä Ville-tehtäviin tarvitaan noin 15 h. Täten kurssin 12 viikkoteemaa varten on käytettävissä 120 h eli 10 h viikkoteemaa kohti, mikä jakautuu keskimäärin seuraavasti:
-Itsenäinen työskentely 5-7 h.
-Ryhmätyöskentely 1-4 h.
-Opetustilaisuuteen osallistuminen 0-3 h.

Evaluation methods and criteria

SUORITUS OSAKOKEILLA
Arviointi perustuu pisteisiin, joita kerätään laskuharjoituksista (max 10 p.), ensimmäisestä osakokeesta (max 13 p), toisesta osakokeesta (max 13 p.) ja Ville-järjestelmän tehtävistä (max 6 p.). Kurssin läpäistääkseen opiskelijan on saatava:
--Ensimmäisestä osakokeesta vähintään 3,5 pistettä ja
--Toisesta osakokeesta vähintään 3,5 pistettä ja
--Ville-järjestelmän tehtävistä vähintään 3 pistettä ja
--Osakokeista, Villestä ja laskuharjoituksista yhteensä vähintään 16 pistettä.

LASKUHARJOITUKSISTA SAATAVIEN PISTEIDEN MÄÄRÄYTYMINEN:
--Laskuharjoituksista saatavien hyvityspisteiden määrä = 10*palautettujen tehtävien osuus.
--Etäopiskelijoilta tehtäväpisteiden saaminen edellyttää vähintään 9 hyväksytysti palautettua pienryhmäkokouksen raporttia.
Yksityiskohdat Itslearning-sivuilla.

VILLE-TEHTÄVISTÄ SAATAVIEN PISTEIDEN MÄÄRÄYTYMINEN
--Ville-tehtävistä saatavien hyvityspisteiden määrä = 6*Kerättyjen Ville-pisteiden osuus maksimista.

SUORITUS LOPPUTENTILLÄ
Tentin maksimipistemäärä on 40. Kurssin suorittamiseksi opiskelijan on saatava 16 pistettä. Laskuharjoitusten tai Villen hyvityspisteitä ei huomioida läpäisyssä eikä arvioinnissa.

ARVOSANAN MÄÄRÄYTYMINEN KAIKILLA SUORITUSTAVOILLA:
Arvosana määräytyy pisteiden perusteella (tentin pisteet tai osakokeiden ja laskuharjoitusten yhteispisteet) seuraavan taulukon mukaan:
Arvosana 1 vaatii 16 pistettä
Arvosana 2 vaatii 21 pistettä
Arvosana 3 vaatii 26 pistettä
Arvosana 4 vaatii 32 pistettä
Arvosana 5 vaatii 37 pistettä
Englanniksi

Go back to top of page