AR:n hyödyntäminen tapahtumissa (2 op)
Toteutuksen tunnus: C-02469-HM10097-3002
Toteutuksen perustiedot
- Ilmoittautumisaika
-
25.11.2024 - 18.04.2025
Ilmoittautuminen toteutukselle on päättynyt.
- Ajoitus
-
17.02.2025 - 23.05.2025
Toteutus on päättynyt.
- Opintopistemäärä
- 2 op
- Lähiosuus
- 2 op
- Toteutustapa
- Monimuoto-opetus
- Korkeakoulu
- Karelia-ammattikorkeakoulu, Tikkarinne-kampus Tikkarinne 9 (TIK)
- Opetuskielet
- suomi
- Paikat
- 0 - 30
- Opintojakso
- C-02469-HM10097
Arviointiasteikko
Hyväksytty/Hylätty
Tavoitteet
Opiskelija ymmärtää, mitä on lisätty todellisuus (AR) ja miten se eroaa muista teknologioista, kuten virtuaalitodellisuudesta (VR). Opiskelija saa käytännön kokemusta AR-sovellusten/palvelujen käytöstä, mikä sisältää yksinkertaisten AR-projektien suunnittelun ja toteutuksen. Opiskelija tutustuu myös erilaisiin AR-sovelluskohteisiin esimerkkien kautta.
Sisältö
Opiskelija perehtyy lisättyyn todellisuuteen (AR) ja tuottaa siihen sisältöjä sopivaa palvelua hyödyntäen.
Aika ja paikka
helmikuu-toukokuu 2025
Oppimateriaalit
Moodle-oppimisympäristö ilmoitetaan myöhemmin.
Opetusmenetelmät
Opiskelija perehtyy lisättyyn todellisuuteen (AR) ja tuottaa siihen sopivaa sisältöä. Käytämme lisätyn todellisuuden sisällöntuottamiseen sopivaa AR-palvelua, AR-työkaluja ja esittämiseen mobiililaitteita. Sisältöä voidaan tuottaa monipuolisesti AR-kohdetta varten. Tavoitteena on saada ympärillä oleva todellisuus tai kohde elämään mobiililaitteessa.
Opiskelijan ajankäyttö ja kuormitus
2 op vastaa 54 h opiskelijan työtuntia. Työmäärä jakautuu: Opintojakson teoriaosuus 1 op = 27 h ja työpaja/tehtävä 1 op.