Hoitotyö akuuteissa ja kriittisissä tilanteissa (3 op)
Toteutuksen tunnus: C-02472-XX00CY93-3008
Toteutuksen perustiedot
- Ilmoittautumisaika
-
01.08.2024 - 24.11.2024
Ilmoittautuminen toteutukselle on päättynyt.
- Ajoitus
-
02.09.2024 - 08.12.2024
Toteutus on päättynyt.
- Opintopistemäärä
- 3 op
- Lähiosuus
- 3 op
- Toteutustapa
- Monimuoto-opetus
- Korkeakoulu
- Seinäjoen ammattikorkeakoulu, SeAMK Seinäjoki, Kampustalo
- Opetuskielet
- suomi
- Paikat
- 0 - 100
- Opintojakso
- C-02472-XX00CY93
Arviointiasteikko
Hyväksytty/hylätty
Osaamistavoitteet
Tällä opintojaksolla opiskelija oppii perusteet sairaalan sisäisestä akuuttihoitotyöstä. Opintojakson suoritettuaan opiskelija osaa käyttää ABCDE –protokollaa potilaan tilan arvioinnissa ja pystyy seuraamaan potilaan vointia NEWS pisteitä hyödyntäen. Lisäksi opiskelija osaa raportoida ja konsultoida ISBAR –menetelmää käyttäen. Opiskelija tietää akuutisti ja kriittisesti sairaan hoitotyön palvelujärjestelmän rakenteen, viranomaisten välisen yhteistyön ja erilaisten potilasryhmien tyypilliset hoitopolut. Opiskelija osaa hoitotyön tyypillisimmissä akuuttihoitotyön potilasryhmien hoidossa.
Sisältö
Akuutisti ja kriittisesti sairaiden potilaiden hoito- ja palvelujärjestelmä, pääkäsitteet ja erilaiset sisätauti-, kirurgisen, sydän-, hengitysvaje ja neurologisen potilaan hoitotilanteet. Potilaan tilan arviointi, hoitotyön suunnittelu ja toteuttaminen. Triage päivystyspoliklinikalla. Potilaan tilan arviointi käyttäen cABCDEF-protokollaa. Potilaan peruselintoimintojen turvaaminen akuuteissa ja kriittisissä ongelmissa, Raportointi ISBAR-protokollan mukaisesti Potilaan lääke- ja nestehoito. Tyypillisimmät laboratorio- ja radiologiset tutkimukset Noninvasiivinen ventilaatio Advanced Life Support (ALS) - opiskelija tietää sairaalan hoitoelvytys-protokollan Tyypillisimmät sydämen rytmihäiriöt. Glasgow Coma Scalen käyttö neurologisen statuksen arvioinnissa. Akuuttihoitotyön lääkelaskut. Huom! SeAMKin opiskelijat suorittavat myös Taitopajat ja simulaatiot!
Oppimateriaalit
Kuisma, M. Holmström, P. Nurmi, J. Porthan, K. & Taskinen, T. 2021. Ensihoito. Sanoma Pro Oy. (tai vanhempi painos) Alanen, P., Hakio, N. & Koskela, T. 2022. Tehohoitotyö, Sanoma Pro Oy. Alanen, P., Jormakka, J. & Kettunen, J. 2023. Oireista työdiagnoosiin. Ensihoitopotilaan tutkiminen ja arviointi. Sanoma Pro Oy, Helsinki. Akuuttihoitotyön lääkkeet, Terveysportti (soveltuvin osin) Akuuttihoitotyön opas, Terveysportti (soveltuvin osin)
Opetusmenetelmät
Itsenäinen opiskelu Moodlessa. Opintojakson luennot on nauhoitettu ja Moodlessa on aihepiiriin liittyviä tehtäviä. Tämä on campusonline non stop -toteutus
Tenttien ajankohdat ja uusintamahdollisuudet
SeAMKin tutkinto-opiskelija: Voit suorittaa tämän toteutuksen kautta opintojakson teorian oman aikataulun mukaisesti. Tentti koululla valvotusti oman ryhmän mukana. Lääkelaskut tulee suorittaa tentin yhteydessä. Opiskelija osallistuu taitopajaan ja simulaatioon oman ryhmänsä mukana.
Pedagogiset toimintatavat ja kestävä kehitys
-
Opiskelijan ajankäyttö ja kuormitus
3op = 81h
Arviointimenetelmät ja arvioinnin perusteet
Tentti, tehtävät Moodlessa
Esitietovaatimukset
Tämä opintojakso sopii toisen lukuvuoden opiskelijalle, jolla on suoritettu vähintään 60 opintopistettä hoitotyön opintoja. Opintojaksolla edellytetään anatomian ja fysiologian, sisätautien ja kirurgisen hoitotyön, lääke- ja nestehoidon osaamista.