Siirry suoraan sisältöön

Pietarin bisness ja kulttuuri tutuksi (3op)

Toteutuksen tunnus: KH00BH49-3002

Toteutuksen perustiedot


Ilmoittautumisaika
14.01.2020 - 26.01.2020
Ilmoittautuminen toteutukselle on päättynyt.
Ajoitus
02.03.2020 - 17.04.2020
Toteutus on päättynyt.
Opintopistemäärä
3 op
Lähiosuus
3 op
Toteutustapa
Lähiopetus
Yksikkö
Tekniikka ja liiketoiminta
Toimipiste
Kupittaan kampus
Opetuskielet
suomi
Paikat
0 - 44
Koulutus
Liiketoiminnan logistiikan koulutus
Opettajat
Jaana Kaartovuori
Päivi Viinikkala
Ryhmät
PLILOS18A
PLILOS18A
PLILOS18B
PLILOS18B
LIPATMODIdanKaupanModuuli
LIPAT Idän kaupan moduuli
PLILOS19A
PLILOS19A
PLILOS19B
PLILOS19B
Opintojakso
KH00BH49

Toteutukselle Pietarin bisness ja kulttuuri tutuksi KH00BH49-3002 ei valitettavasti löytynyt varauksia. Varauksia ei ole mahdollisesti vielä julkaistu tai toteutus on itsenäisesti suoritettava.

Arviointiasteikko

H-5

Sisällön jaksotus

Tutustutaan Pietarin yrityselämään, yrityksiin ja toimintoihin sekä venäläiseen kulttuuriin ja nähtävyyksiin. Tärkeä osa matkaa on myös Pietarin yliopisto (tutustutaan yliopistoon ja venäläisiin opiskelijoihin ryhmäkeskusteluin).
Matka Pietariin 25.3.- 29.3.2020 tilausajobussilla (Neva-Tours). Yöpyminen Moskova-hotellissa (sis. aamiaisen). Paluumatkalla käydään myös Viipurissa.
Pietarissa käydään yrityksissä (mm. Baltika), yliopistolla (State St. Petersburg University of Economics), kulttuurikohteissa ja nähtävyyksissä (esim. Talvipalatsi ja Eremitaasi). Luennot/yritysesittelyt joko englanniksi tai suomeksi.
Ilmoittautuminen Pepissä alkaa 14.1.2020.

Tavoitteet

Tutustutaan Pietarin yrityselämään, yrityksiin ja toimintoihin. Tutustutaan Venäjän kulttuuriin.

Sisältö

Yrityskäynnit, Yritysesittelyt, Kulttuuriluennot, tutustumiskäynnit eri kulttuurikohteissa, taide ja kirjallisuus tutuksi

Lisätiedot

Opintojakso edellyttää osallistumisen opintojaksolle Russian Trade I , jonka aikana jo tehdään viisumianomus sekä matkaan liittyviä tehtäviä.
Opintojakso on ensisijaisesti opiskelijoille, jotka opiskelevat liiketoiminnan logistiikkaa, tuotantotaloutta, auto- ja kuljetustekniikkaa. Venäjän kielen opiskelijat alasta riippumatta ovat tervetulleita mukaan.
Opintojakso on omakustanteinen. (Hinta-arvio ilmoitetaan myöhemmin, viime vuonna n. 280 euroa)
Hinta sisältää bussimatkan Turku-Pietari-Turku.
4 yötä Moskova-hotellissa (sis. aamiaisen).
Matkalle lähtevät opiskelijat hakevat apurahaa lyhytvaihtoon (hakemus tehdään kootusti). Matka tulee ensin maksaa kokonaisuudessaan, mutta opintomatkasta saadulla todistuksella tämä apuraha maksetaan opiskelijalle matkan jälkeen.
Hakemukset lyhytvaihtoon tehdään helmikuussa (tarkempi aika ilmoitetaan myöhemmin).

Siirry alkuun