eJulkaiseminen (5 op)
Toteutuksen tunnus: KU00BU58-3001
Toteutuksen perustiedot
- Ilmoittautumisaika
- 27.05.2020 - 31.12.2020
- Ilmoittautuminen toteutukselle on päättynyt.
- Ajoitus
- 01.08.2020 - 31.12.2020
- Toteutus on päättynyt.
- Opintopistemäärä
- 5 op
- Lähiosuus
- 5 op
- Toteutustapa
- Lähiopetus
- Yksikkö
- Taideakatemia
- Opetuskielet
- suomi
- Paikat
- 1 - 24
- Koulutus
- Media-alan koulutus
- Opettajat
- Antti Alanko
- Jussi Kokkola
- Vastuuopettaja
- Antti Alanko
- Ryhmät
-
PMEDIS18animPMEDIS18 animaatio
-
PMEDIS17animPMEDIS17 animaatio
-
PMEDIS17elokPMEDIS17 elokuva
-
PMEDIS18elokPMEDIS18 elokuva
-
PMEDIS18jourPMEDIS18 journalismi
-
PMEDIS17jourPMEDIS17 journalismi
-
PMEDIS17masuPMEDIS17 mainonnan suunnittelu
-
PMEDIS18masuPMEDIS18 mainonnan suunnittelu
- Opintojakso
- KU00BU58
Arviointiasteikko
H-5
Tavoitteet
Opintojakson suoritettuaan opiskelija osaa:
- suunnitella ja valmistaa monimediallisen sähköisen julkaisun
- yhdistää yksittäisiä aineistoja yhtenäiseksi tarinaksi
- muokata aineistoja julkaisua varten
- toimia ryhmässä monikanavaisen julkaisun tuottamisessa
Sisältö
Sähköisen julkaisun suunnittelu, toimittaminen ja tuottaminen. Opintokokonaisuudessa opiskelijat oppivat perustiedot sähköisen julkaisun suunnittelusta ja valmistamisesta tarinoiden löytämistä aineistoista ja niiden visualisointia tarinankerronnan menetelmiä hyödyntäen. Opetuksessa tutustutaan julkaisun valmistamisessa käytettäviin ohjelmistoihin, kuten Adobe InDesign ja Acrobat.
Kurssilla tehtävä e-julkaisu on osa KampusART: Kupittaan kampuksen taideohjelman julkaisuja. Julkaisussa käytetään taideohjelman mediatiedostoja ja Innovatiivinen esittäminen -kurssilla luotuja aineistoja.
Opiskelijan ajankäyttö ja kuormitus
Opetuksessa toteutetaan sähköinen julkaisu, jota työstetään opetuksen aikana sekä itsenäisesti
Arviointimenetelmät ja arvioinnin perusteet
Osallistuminen lähiopetukseen. Opetuksen aikana toteutetun harjoitusten visuaaliset ja kirjalliset osa-alueet. Yksilö- ja ryhmätyöt tehtävässä julkaisussa. Palautteen antaminen ja saaminen, vuorovaikutus ryhmässä.
Hylätty (0)
Opiskelija ei ole suorittanut oppimistehtäviä hyväksytysti tai tehtävä/yksittäinen tehtävä puuttuu kokonaan. Opiskelija on osallistunut ryhmän työskentelyyn vain vähän tai ei ollenkaan.
Arviointikriteerit, tyydyttävä (1-2)
Opiskelija on suorittanut kaikki oppimistehtävät mutta saavuttanut oppimistavoitteet niukasti ja pintapuolisesti.
Arviointikriteerit, hyvä (3-4)
Opiskelija on suorittanut kaikki oppimistehtävät ja saavuttanut oppimistavoitteet hyvin. Opiskelija on hankkinut ja hyödyntänyt ajankohtaista ja tarkoituksenmukaista tietoa tehtävissään. Opiskelija on työskennellyt aktiivisesti.
Arviointikriteerit, kiitettävä (5)
Opiskelija on suorittanut kaikki oppimistehtävät, saavuttanut oppimistavoitteet ja osoittanut laajaa perehtyneisyyttä viestinnän teemoihin. Opiskelija on hyödyntänyt ajankohtaista ja tarkoituksenmukaista tietoa monipuolisesti ja luovasti. Opiskelija on sitoutunut työskentelyyn ja omalta osaltaan edistänyt tavoitteiden saavuttamista.