Siirry suoraan sisältöön

Palveluiden laatu, tuloksellisuus ja vaikuttavuus (5op)

Toteutuksen tunnus: TH00CY67-3001

Toteutuksen perustiedot


Ilmoittautumisaika
02.12.2025 - 26.01.2026
Ilmoittautuminen toteutukselle ei ole vielä alkanut.
Ajoitus
27.01.2026 - 30.04.2026
Toteutus ei ole vielä alkanut.
Opintopistemäärä
5 op
Lähiosuus
0 op
Virtuaaliosuus
5 op
TKI-osuus
3 op
Toteutustapa
Etäopetus
Yksikkö
Terveys ja hyvinvointi / Master School
Opetuskielet
suomi
Paikat
15 - 35
Koulutus
Sosiaali- ja terveysalan ylempi AMK, sosiaali- ja terveysalan kehittäminen ja johtaminen
Opettajat
Heli Vaartio-Rajalin
Kristiina Engblom-Pelkkala
Ryhmät
YTEKEK25V
Sosiaali- ja terveysalan kehittämisen ja johtamisen koulutus, K25 (verkko)
Opintojakso
TH00CY67

Toteutuksella on 4 opetustapahtumaa joiden yhteenlaskettu kesto on 16 t 0 min.

Aika Aihe Tila
Ti 27.01.2026 klo 12:30 - 15:30
(3 t 0 min)
Palveluiden laatu, tuloksellisuus ja vaikuttavuus TH00CY67-3001
Toteutetaan etänä (Teams)
Ti 03.03.2026 klo 08:30 - 12:00
(3 t 30 min)
Palveluiden laatu, tuloksellisuus ja vaikuttavuus TH00CY67-3001
Ke 04.03.2026 klo 09:00 - 12:00
(3 t 0 min)
Palveluiden laatu, tuloksellisuus ja vaikuttavuus TH00CY67-3001
Ti 14.04.2026 klo 09:00 - 15:30
(6 t 30 min)
Palveluiden laatu, tuloksellisuus ja vaikuttavuus TH00CY67-3001
Muutokset varauksiin voivat olla mahdollisia.

Arviointiasteikko

H-5

Sisällön jaksotus

27.1. klo 12:30-15.30 (etäopetus, linkki Its Learning alustalla) Johdanto opintojaksoon ja strategiatyöskentelyyn
3.3. klo 8:30-12 (etäopetus) Laatu, tuloksellisuus ja vaikuttavuus sote-alalla; käsitteet ja periaatteet
4.3. klo 9:00-12:00 (etäopetus) Laadunhallinnan keskeiset analyysi-, mittaus- ja kehittämismenetelmät
14.4. klo 9-15.30 (etäopetus) Seminaari: pienryhmätöiden esitys ja yhteiset johtopäätökset

Tavoitteet

Opintojakson suoritettuaan
• opiskelija ymmärtää sosiaali- ja terveyspalvelujen laadun, laadunhallinnan, laatujohtamisen sekä tuloksellisuuden ja vaikuttavuuden käsitteet, perusperiaatteet sekä keskeiset analyysi-, mittaus- ja kehittämismenetelmät
• opiskelija osaa arvioida, mitata ja kehittää sote-palvelujen laatua, tuloksellisuutta ja vaikuttavuutta asiakaslähtöisesti ja kustannustehokkaasti

Sisältö

• laadunhallinnan käsitteet ja keskeiset analyysi-, mittaus- ja kehittämismenetelmät; rakenne, prosessi- ja tulosmalli, Triple Aim viitekehys kustannukset/vaikuttavuus/laatu
• vaikuttavuuden käsite ja lähikäsitteet, keskeiset analyysi-, mittaus- ja kehittämismenetelmät; panos, tuotos ja lopputulosmalli

Oppimateriaalit

Opintojakson pienryhmätehtävässä on käytettävä Its learning-alustalla olevasta kirjallisuusliitteestä jokaisesta kategoriasta (laatu, tuloksellisuus vaikuttavuus) vähintään yhtä artikkelia, muuta luentomateriaalia sekä itse etsittyä tutkimusnäyttöä.

Opetusmenetelmät

Itsenäinen työskentely
Etäopetus
Pienryhmätyöskentely
Seminaari

Tenttien ajankohdat ja uusintamahdollisuudet

Pienryhmätehtävän palautus Its Learning -alustalle 7.4 klo 12:00 päivällä,
Lisäksi 3 sivun PP-esitys seminaariin, palautus Itsiin välittömästi esityspäivän jälkeen.

Yksilöllisen käsitekartan palautus 7.4 jälkeen mutta viimeistään 24.4 2026.

Pedagogiset toimintatavat ja kestävä kehitys

Etäopetuksen alustusten aikana perehdytään opintojaksolle keskeiseen teoriaan sekä keskustellaan ja jaetaan omia kokemuksia käsiteltävistä aiheista.

Pienryhmätyöskentelyssä korostuvat itseohjautuvuus, vertaisoppiminen sekä dialoginen vuorovaikutus eli konstruktivistinen omien kokemuksien jakaminen ryhmän jäsenten kanssa, ja laajemman tehtäväkokonaisuuden yhdessä suorittaminen eli projektimainen työskentely.

Oppimistehtävissä ilmenevät kestävän kehityksen kompetenssit eli tulevaisuusorientoituneisuus, normatiivinen ajattelu, systeeminen ajattelu, yhteistyö ja kriittinen ajattelu.

Toteutuksen valinnaiset suoritustavat

Ei valinnaisuutta

Opiskelijan ajankäyttö ja kuormitus

Opetus: alustuksia ja seminaari 19t (0.75 op)
Itsenäinen opiskelu: 20 t (0.75 op)
Pienyhmätehtävä: 96t (3.5 op)
Yhteensä: 135h (5 op)

Arviointimenetelmät ja arvioinnin perusteet

Pienryhmätehtävä 5 hlön ryhmissä, kirjallijen raportti ja PowerPoint-esitys; opettajan suullinen palaute (tyydyttävä 1- kiitettävä 5). Tehtävän ohjeistus löytyy Its Learning -alustalta.
Mahdollisesta tekoälyn käytöstä oppimistehtävässä on kerrottava selkeästi mitä menetelmää on käytetty ja missä osiossa tehtävää. Käytä ensisijaisesti Turun ammattikorkeakoulun tarjoamaa suojattua Microsoft Copilot Chat -tekoälyratkaisua. Ilmoittamatta jäänyt käyttö tulkitaan vilpiksi.


Yksilöllinen käsitekartta (Hyv/Hyl, saattaa vaikuttaa opintojakson arvosanaan laskevasti tai nostavasti). Tehtävän ohjeistus löytyy Its Learning -alustalta,
Tekoälyn käyttäminen on kielletty ja tulkitaan vilpiksi. Opiskelijan tulee käyttää vain omia tietojaan, ymmärrystään ja taitojaan.

Hylätty (0)

Opiskelija ei ole osallistunut etäopetustapaamisiin ja/tai pienryhmätehtävään, tai osallistuminen pienryhmätehtävään on ollut satunnaista ja/tai passiivista (opiskelija ei ole osallistunut merkitsevästi pienryhmän keskusteluihin ja tuonut esiin omaa osaamistaan suhteessa opintojakson tavoitteisiin).
TAI Palautettu pienryhmäraportti ei vastaa tehtävänantoon ja sen osa-alueisiin.

Arviointikriteerit, tyydyttävä (1-2)

1: Raportin sisältö perustuu joko kurssimateriaalin siteeraamiseen (luennot, kurssikirjallisuus) tai omien kokemusten kuvailuun. Raportin sisältö vastaa tehtävänantoon heikosti tai ei ollenkaan.
Raportissa käytetään pääasiassa yleiskieltä laatuun, tuloksellisuuteen tai vaikuttavuuteen liittyvien käsitteiden, mittareiden ja menetelmien sijaan.
Esitetyt kehittämisehdotukset ovat luonteeltaan suppeita tai epäsopivia.
Osallistuminen seminaarikeskusteluun on epärelevanttia tai suppeaa.


2: Raportin sisältö perustuu kurssimateriaalin siteeraamiseen (luennot, kurssikirjallisuus) sekä oman ammatillisen reflektion yhdistelmään. Ratkaisusuunnitelman sisältö vastaa osin tehtävänantoon.
Raportissa käytetään satunnaisesti laatuun, tuloksellisuuteen tai vaikuttavuuteen liittyviä käsitteitä, mittareita ja menetelmiä, ja ne on ymmärretty oikein.
Esitetyt kehittämisehdotukset ovat luonteeltaan hyvin tavanomaisia tai pinnallisia.
Osallistuminen seminaarikeskusteluun on epärelevanttia tai pinnallista.

Arviointikriteerit, hyvä (3-4)

3: Raportin sisältö perustuu kurssimateriaalin lukemiseen (luennot, kurssikirjallisuus) sekä oman ammatillisen reflektion yhdistelmään. Raportin sisältö vastaa tehtävänantoon ja sen kaikkiin osiin ymmärrettävästi.
Raportissa käytetään satunnaisesti laatuun, tuloksellisuuteen tai vaikuttavuuteen liittyviä käsitteitä, mittareita ja menetelmiä, ja ne on ymmärretty oikein.
Esitetyt kehittämisehdotukset ovat luonteeltaan melko tavanomaisia.
Osallistuminen seminaarikeskusteluun on relevanttia ja konstruktiivista.

4: Raportin sisältö perustuu kurssimateriaalin ymmärtämiseen (luennot, kurssikirjallisuus) sekä itsenäisen tiedonhankinnan tai ammatillisen reflektion yhdistelmään. Raportin sisältö vastaa tehtävänantoon kattavasti, ymmärrettävästi ja realistisesti.
Raportissa käytetään asianmukaisesti laatuun, tuloksellisuuteen tai vaikuttavuuteen liittyviä relevantteja käsitteitä, mittareita ja menetelmiä, ne on ymmärretty oikein.
Esitetyt kehittämisehdotukset ovat luonteeltaan melko innovatiivisia ja keskenään loogisia.
Osallistuminen seminaarikeskusteluun on relevanttia ja konstruktiivista.

Arviointikriteerit, kiitettävä (5)

5. Raportin sisältö perustuu kurssimateriaalin ymmärtämiseen (luennot, kurssikirjallisuus) sekä itsenäisen tiedonhankinnan ja ammatillisen reflektion yhdistelmään. Raportin sisältö vastaa tehtävänantoon kattavasti, ymmärrettävästi ja realistisesti.
Raportissa käytetään systemaattisesti ja asianmukaisesti laatuun, tuloksellisuuteen tai vaikuttavuuteen liittyviä relevantteja käsitteitä, mittareita ja menetelmiä, ne on ymmärretty oikein.
Esitetyt kehittämisehdotukset ovat luonteeltaan innovatiivisia, keskenään loogisia ja ne perustellaan uskottavasti.
Osallistuminen seminaarikeskusteluun on relevanttia, konstruktiivista ja asiantuntevaa

Lisätiedot

YAMK - opintoja, ei sovellu AMK - opintoihin.
Avoin YAMK-opiskeluun maksimi 5 opiskelijaa.

Siirry alkuun